İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Metaverse Mağaza Aç! | Metaverse Mağaza Nasıl Açılır?

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde metaverse gözlüğü takarak uğradığımız alışveriş merkezleriyle tanışacağız. Peki bize sanal alışveriş keyfini yaşatacak metaverse mağaza nedir? Bu tür mağazaları tasarlamak mümkün mü? Gelin öyleyse metaverse mağaza nasıl açılır sorusunu da yanıtlayalım.

Metaverse mağaza nedir?

Bir sanal gerçeklik gözlüğü ile içerisinde dolaşıp ürünleri inceleme fırsatı sağlayan platformlara metaverse mağaza deniyor. Hatta dünyada metaverse AVM’ler bile artık var. Bunlardan en bilineni metaverse gökdeleni Bloktopia.

Şu an dünyada metaverse mağaza açmak önemli trendlerden biri. Fakat bu mağazalarda gezebilmek için sanal gerçeklik gözlüğü takma zorunluluğu işin biraz zorlaştırıyor. Ayrıca ortalama bir sanal gerçeklik gözlüğünün fiyatı 400 dolar civarında.

Metaverse Mağaza Kurma

Güncel olarak bu alana yatırım yapan şirketler de var. Obbessar.com bu tarz bir platform oluşturmanız için gerekli altyapıyı sunuyor.

Gerekli süre: 5 saat.

Metaverse mağaza nasıl açılır?

 1. Sanal evreninin mantığını anlayın.

  Metaverse, sanal dünyada algısal olarak her türlü davranış ve hissi yaşatmaya dönük bir ideal. henüz tam anlamıyla bu ideale ulaşan bir platform yok. Fakat Decentraland ve Bloktopia gibi bazı platformlar bu konuda iddialı.

 2. 3D modelleme bilgisi edinin.

  Metaverse bir mağaza açmanız için ciddi bir 3D modelle bilgisine ihtiyacınız var. Tabii ki bunları başkasına tasarlatma şansına da sahipsiniz.

 3. Sanal evreninizi kurun.

  Sanal evreninizi kurmak için isterseniz Decentraland veya Sandbox gibi bir platformdan sanal arsa satın alabilirsiniz. Fakat bu durumda, kurduğunuz mağazanın kendi sisteminize entegrasyonu mümkün olmaz. Bu sebeple kendi mağazanızı tasarlamanız daha mantıklı. Bunun için Unity programını öğrenin.

 4. Mağazanızı ve içerisindeki ürünleri 3D olarak tasarlayın.

  3D tasarım için en ideal programlardan biri Unity. Bu program sayesinde ister kendiniz tasarım yaparsınız ister hazır tasarımları düşük ücretlerle satın alıp kendi projenize eklersiniz.

 5. Kendinize özel ürünler oluşturun.

  Özgünlüğü sağlamak için ürünlerinizin bire bir benzerini 3D olarak tasarladığınızda bir adam öne geçersiniz. Bu sisteme giren insanları etkileyecektir.

 6. Uygulamanızı NFT sistemiyle bağlantılı hâle getirin.

  3D tasarımınızın her biri parselini bir NFT ile eşleştirin. Bunun için ücretsiz NFT oluşturma aracı olan Rarible sistemini kullanmanız mümkün. Nitekim bu konuda “Rarible NFT ile ücretsiz işlemler” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 7. Tasarımınızı web sitenize gömün.

  Eğer çevrim içi Artsteps tarzı bir uygulama kullandıysanız bu kolay. Embed kodu işinizi görür. Fakat tasarım kendinize aitse biraz programlama dili öğrenmeniz gerekecek. Veya bir web tasarımcısından yardım almalısınız.

H&M Metaverse Mağazası

Bir dönem H&M tarafından kurulan bir sanal evren mağazası bulunduğu yönünde haberler her yeri sardı. Fakat bunun yalan olduğu ortaya çıktı.

Hatta bu yalanlanan mağazanın videosu bile internete düştü. Aşağıdaki videoda bu örnek mağazayı görmeniz mümkün.

Video: H&M Metaverse Mağazası.
Özet
Metaverse Mağaza Aç! | Metaverse Mağaza Nasıl Açılır?
Başlık
Metaverse Mağaza Aç! | Metaverse Mağaza Nasıl Açılır?
Açıklama
Bize sanal alışveriş keyfini yaşatacak metaverse mağaza nedir? Bu tür mağazaları tasarlamak mümkün mü? Gelin öyleyse metaverse mağaza nasıl açılır sorusunu da yanıtlayalım.
Yayımcı
Simit Çay
Yayımlayan
Simit Çay Teknoloji
Logo

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir