İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Metaverse nedir? – Metaverse coin, sanal gerçeklik ve dijital arsalar

Metaverse ya da sanal evren, sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde farklı bir boyuttaki algısal bir yaşamı imkânlı kılan dijital ortamda oluşturulmuş yapay dünyaya verilen addır. Metaverse, fiziksel hiçbir çaba göstermeden dünyadaki her türlü eylemin hazzını, acısını vb. hissetmeyi sağlar. Kısacası “Metaverse nedir?” sorusunun en kısa yanıtı “sanal algı dünyasındaki yapay yaşam“dır. Yani insanlar sanal olarak burada yaşama imkânı bulurlar. Örneğin bu evrene dâhil olan kişiler, oturdukları yerden bir gözlük vasıtasıyla metaverse coinler (sanal evren paraları) ile alışveriş yapabilir, bir arkadaşıyla buluşup kahve içebilir.

Sanal evren birbirine bağlı topluluklardan oluşan bir ekosistemdir. Nitekim metaverse’e adım atacak ilk dünya şehri Seul’dur. Yani kullanıcılar Seul’deki sanal kafe, restoran ve sinema gibi alanlarda vakit geçirme şansına sahiptir.

Metaverse coinler nelerdir?

Sanal evrende alışveriş yapmak, arsa satın almak, bir konser için bilet temin etmek gibi amaçlarla kullanılması planlanan Axie Infinity, Decentraland, Enjin Coin, Metahero, The Sandbox gibi çok sayıda metaverse coin mevcuttur. 2021 Ekim ayı itibarıyla bunların en değerlisi Axie Infinity (AXS)’dir.

Metaverse coin nasıl alırım?

Metaverse coin almak için kripto para borsaları kullanımdadır. Nitekim Bitcoin gibi diğer sanal paralarla birlikte değerlendirildiğinde sanal evren paraları olan Axie Infinity 25, Decentraland 63, Enjin Coin ise 69. en çok kullanılan sanal para birimidir. Kripto coinlerin güncel değerleri için “Metaverse Arsa Fiyatları” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Metaverse sistemini kim inşa ediyor?

Sanal evren “metaverse”in en büyük geliştiricisi ve destekçisi Facebook’tur. Facebook bu konuda çalışan birçok şirketle iş birliği ve satın alma anlaşmasına imza atmıştır. Facebook, Horizon adlı platformuyla dijital dünyayı mutlu bir yaşam alanına çevireceği iddiasındadır.

Roblox nedir?

İnsanların sanal olarak yaşam süreceği dijital alana metaverse denmektedir. Nitekim bu alanla ilgili en büyük yatırımlardan biri David Baszucki tarafından kurulan oyun platformu Roblox’tur.

Fortnite bir metaverse midir?

Fortnite, Epic Games tarafından tasarlanan bir oyun platformudur. Bu platform tıpkı Facebook gibi metaverse teknolojisine yatırım yapmaktadır. Bu yatırımlar sayesinde bireyler, tamamen sanal gerçeklik gözlükleriyle oynadıkları oyunun boyutuna geçme fırsatı yakalayacaktır.

Metaverse nedir?

Metaverse ile ilgili önemli noktalar

  • Dünyadaki gerçek yaşamın sanal olarak taklididir. Bu yeni evrende yaşayan insanların dijital kopyalarına MetaHuman adı verilmiştir.
  • Metaverse’in dünyadan farkı hayatı fiziksel boyuttan çıkarıp tamamen zihinde yaşanan bilişsel bir süreç hâline getirmesidir.
  • Gelecekte sanal evrende özellikle mal, para ve itibar sahibi insanların oluşup bu alanın trilyonlarca dolarlık bir platforma dönüşmesi planlanmaktadır.
  • Metaverse ile oyun oynayarak para kazanmanız mümkün. Detaylar için “Oyun Oynayarak Para Kazanma” adlı yazımızı okumanızı öneririz.
  • Faceboo Horizon Home adını verdiği metaverse sistemini geliştirmektedir. Bu konuda bilgi edinemk için “Facebook Horizon nedir?” yazımızı okumanız mümkün.

Birçok araştırmacıya göre metaverse dünyanın ve internetin geleceğidir. Çünkü bireyler zamanla oluşturulan bu yapay dünyada mal, para (coin) ve arazi sahibi olmaya başlayacaktır. Böylelikle sisteme dâhil olanlar hayatlarının büyük bir bölümünü bu dünyaya bağlı olarak geçirecektir.

Metaverse nasıl ortaya çıktı?

Sanal gerçeklik kavramı ilk kez 1992 yılında Neal Stephenson’un Snow Crash (Parazit) adlı bilim kurgu romanında ortaya çıkmıştır. Nitekim yazar burada metaverse’den insanların yaşamlarını sanal olarak sürdürebilecekleri bir yapay dünya olarak bahsetmiştir. (bk. Will Zuckerberg’s ‘metaverse’ change everything?) Üretici dönüşümsel dil bilgisi gibi bilgisayar ve insan zekâsı arasındaki ilişkiyi açıklayan kuramlar, bu teknolojinin temelini oluşturur.

Özellikle Facebook’un bu alana ilgisi ile kamuoyunda “Metaverse nedir?” sorusu daha sık sorulmaya başlanmıştır.

Bu teknolojinin ilk büyük yatırım şirketlerinden biri Oculus’tur. Nitekim şirket kısa zamanda o denli değer kazanmıştır ki Facebook tarafından 2 milyar dolara satın alma işlemi gerçekleşmiştir. Ayrıca VR cihazı üreten Oculus’u alan Facebook, bu alanda çalışacak binlerce kişiyi istihdam etmiştir.

Sanal evrene olan talep sadece Facebook ile sınırlı değildir. Özellikle Microsoft’un da bu alana ciddi anlamda yatırım yapacağı söylentileri mevcuttur.

Teknolojinin gelecekte oyunlar, konserler gibi eğlence alanlarının yanında iş verimliliğini artırmak için de kullanılacağı düşüncesi hâkimdir. Ayrıca birçok kişinin bu yeni alandan arazi ya da arsa alma telaşına girdiği görülmektedir.

Metaverse ortamında arsa nasıl satın alınır?

Geleceğin dünyasında sanal dünyada belki de herkesin bir arsası olacak. Bu metaverse arsalar milyonlarca dolara alıcı bulacak. Bunun için öncelikle MetaMask gibi bir cüzdan uygulaması yüklemelisiniz. Peki, metaverse ortamında arsa nasıl satın alınır?

Sanal alanlar hakkında bilgi edinmek isteyenlereSanal arsa nasıl alınır?” yazımızı öneriyoruz. Ancak arsa satın alma işlemini, zamanı olmayanlar için aşağıda kısaca tanıtalım.

Sanal para birimleri arasında Decentraland metaverse vizyonu en yüksek olan varlıklardan biri olup sanal ortamdaki arsa alımlarını hedeflemektedir. Decentraland coin sayesinde 90.601 parselden oluşan Decentraland sanal evreninden arsa almanız mümkün. Bu noktada Axie Infinity, Decentraland, Enjin Coin, The Sandbox birçok kripto para birimi geleceğin metaverse dünyasının para birimi olma konusunda rekabet hâlindedir.

Kısacası şu an için sanal evrende arsa almaktan ziyade bu evreni hedefleyen kripto paralara yatırım yapmak caziptir. Çünkü hâlihazırda yatırım yapmak için arsa satışına başlayan ciddi bir platform yoktur. Yalnızca satış yapan bazı iddialı oyun siteleri vardır. Yani bu alana yatırım yapmak isteyenlerin, yukarıda adı zikredilen coinler ile ilgilenmeleri daha makuldür.

Son olarak kendinize dijital bir beden yani MetaHuman tasarlamanız için gerekli bilgileri edinmek için “MetaHuman nasıl oluşturulur?” yazımızı mutlaka okumalısınız. Ayrıca metaverse yatırımı yapmak istiyorsanız “Metaverse nasıl girilir?” yazısı ilginizi çekebilir.

11 Yorum

  1. […] aldığınız riske dair bir öngörünüz olur. Metaversenin ne demek olduğuna dair “Metaverse nedir?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ya da sayfanın alt kısmına eklediğimiz videoyu […]

  2. […] özellikler gösteren üç boyutlu insan modellerine MetaHuman denmekte. Nitekim bu modeller metaverse adı verilen ve insanların dijital kopyalarının yaşayacağı yeni evrendeki sanal bireyler […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir