İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Metaverse nasıl girilir? | Metaverse Rehberi

Sanal bir evrende gündelik hayatta yaptığınız her türlü imkânı metaverse teknolojisi size sunmayı vadediyor. Peki geleceğin inşa edildiği metaverse nasıl girilir? Metaverse alanlarına yatırım yapmanın, metaverse‘e yatırım yaparak para kazanmanın bir yolu var mı?

Metaverse nasıl girilir diye merak ediyorsanız, öncelikle aşağıdaki yönergeleri takip etmelisiniz. Bu işlemleri aşağıdaki videoda da izlemeniz mümkün.

 1. En popüler metaverse evreni olan Decentraland platformuna girmek için bu bağlantıya tıklayın.
 2. Şimdi sayfanın ortasındaki “Get Started” yazısına tıklayın.
 3. Çıkan sekmede “Download” seçeneğine tıklayarak oyunu indirme şansınız var. Ancak bizim tavsiyemiz internet üzerinde oynamak için “Explore on web” yazısına tıklamanız. Çünkü indirilen sürüm hâlâ beta durumunda. Sayfa biraz geç yüklenecek, bu süre zarfında bekleyin. Ardından çıkan iki seçenekten guest (misafir) modunu seçin.
 4. Yeni ekranda önce avatarınızı belirlemeniz gerekecek. Bu işlemi yapıp onaylayın. Kullanmak istediğiniz adı ve e-posta adresini yazdıktan sonra “Next” dügmesi ile ilerleyin.
 5. Hedefinize ulaştınız. Sanal evrendesiniz👍
 6. Eğer gerçek bir kullanıcı olarak sisteme girmek istiyorsak sayfanın aşağısındaki yönergeleri takip edin.
Video: Metaverse nasıl girilir?

Time needed: 5 minutes.

Metaverse nasıl kullanılır?

 1. Öncelikle metaverse kavramının mantığını anlayın.

  Metaverse demek sanal bir alanda kurulan yeni bir evren. Bu sanal alana VR gözlükleri ile girip fiziksel bir çaba olmadan sanal bir şehrin sokaklarında gezmeniz mümkün. Eğer konu hakkında bilgi sahibi değilseniz, hemen üstteki videoyu izlemenizi ve “Metaverse nasıl alınır?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 2. İlgi duyduğunuz metaverse yatırımını seçin.

  Metaverse teknolojisi şu an birkaç farklı firma tarafından desteklenen bir konsept. Şu an metaverse ürünler çıkaran en önemli firma ise Decentraland. Yani Decentraland Land token aldığınızda firmanın oyun platformunda sanal bir arsanız oluyor. Bu sanal arsada 3D modellemeler ile istediğiniz sanal ortamları kurmanız mümkün. Ayrıca Facebook ve Microsoft henüz ürünlerini ortaya çıkarmamış olsa da piyasaya kısa süre içerisinde girme planları yapıyor.

 3. Büyük yatırımlar öncesinde hazırlıklı olun.

  Şu an için Decentraland, Axie Infinity gibi oyun şirketlerinin ürettiği metaverse teknolojileri aslında buz dağının küçük bir kısmı. Bu firmaların mevcut teknolojiyi ne kadar geliştirme potansiyeli olduğu belirsiz. Bu nedenle köklü firmalar sektöre girmeden çok büyük yatırımlar yapmak çok riskli. Sistemin asıl yükseleceği nokta kısa süre içinde Facebook yatırımının piyasaya çıkması olacak. Bu sebeple küçük yatırımlarla şimdiden olayın mantığını kavramak önemli.

 4. MetaHuman yani dijital kopyanı üretin.

  Şu an için bir sanal arsa edinmek için mutlaka MetaHuman denen sanal görüntünüze ihtiyacınız yok. Ancak henüz ücretsizken Epic Games tarafından üretilen MetaHuman Creator yardımıyla dijital kopyanızı üretmeniz öngörülü bir yaklaşım. Bu konuda “MetaHuman” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 5. NFT hakkında bilgi sahibi olun.

  Metaversenin geleceğinde dijital ürünlerin kripto para ile satışı anlamına gelen NFT büyük bir rol oynayacak. Bu yüzden şimdiden dijital ürün pazarını tanımaya çalışmak çok kıymetli: NFT nasıl yapılır?

Metaverse Facebook Meta alanına nasıl girilir?

Facebook kendi yatırımını henüz genel halk kitlesine açmadı. Şu an için bir sanal oyun alanının içerisinden kripto parayla parsel almak ve buraya insanların ilgisini çekecek 3D modellemeler koymak dışında metaverse alanına girme şansızınız yok. Bu arada sanal arsa alımı konusunda “Sanal arsa nasıl alınır?” yazımız size kılavuzluk edecektir.

Ayrıca tüm sanal arsa yatırımlarının giriş yöntemlerini öğrenmek için “Metaverse Giriş Yap” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Video: Kısaca metaverse teknolojisinin mantığı.

Eğer metaverse alanlarını sanal gerçeklik gözlüğü ile izlemek istiyorsanız Zore VR Box çekilişimiz tam size göre. Çekilişe “Metaverse VR Sanal Gerçeklik Gözlüğü” adlı videomuzun açıklama kısmındaki yönergeyi takip ederek katılmanız mümkün.

Şu an Facebook henüz bir coin ya da token ile piyasaya girmemiştir. Fakat güncel metaverse projelerinin güncel piyasa fiyatları şöyledir:

 • USD
 • EUR
 • GPB
 • AUD
 • JPY
 • polkadotPolkadot(DOT)
  $22.716.27%
 • axie-infinityAxie Infinity(AXS)
  $70.757.56%
 • decentralandDecentraland(MANA)
  $2.795.96%
 • the-sandboxThe Sandbox(SAND)
  $3.615.79%
 • enjincoinEnjin Coin(ENJ)
  $1.814.85%
 • metaheroMetahero(HERO)
  $0.0532645.59%

Yorum: Kısa süre içerisinde çok büyük bir yatırımla Facebook piyasaya çıkacak. Bu gerçekleştiğinde metaverse arsa fiyatlarının ne olacağını kestirmek zor. Şu an için beklemekten ve bu yatırıma hazırlık yapmaktan başka bir yöntem maalesef yok. Yine de Facebook’un sistemini inşa ettiği Facebook Horizon Home sistemine girip üye olma şansınız var. Bu konuda Facebook Horizon Metaverse yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Nitekim Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg metaverseyi şu şekilde anlatmaktadır:

Umudumuz, önümüzdeki on yıl içinde metaverse milyarlarca insana ulaşması. Aynı zamanda yüz milyarlarca dolarlık dijital ticarete ev sahipliği yaparak milyonlarca yaratıcı ve geliştiricinin işlerini desteklemesi. Böylelikle gelecekte, işe gidip gelmeden ofise, arkadaşlarınızla bir konsere veya ebeveyninizin oturma odasına anında bir hologram şeklinde ışınlanmanız mümkün olacak.

Not: Metaverse arsa alım-satım ve takas işlemleri için “MetaMask Kurulumu” yazımızı okuyarak bir MetaMask cüzdanı yüklemeniz önemli. Bu kurulumu yaptığınız takdirde birçok platformu kullanma şansınız olacak.

Diğer metaverse platformlarına nasıl girilir?

Yukarıdaki saydığımız platformlar dışarısında da son dönemde yeni metaverse yatırımları ortaya çıktı. Bu platformlardan en önemlisi Bloktopia. Eğer Bloktopia metaverse platformuna nasıl girilir diye merak ediyorsanız “Bloktopia Metaverse” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bloktopia’ya girdiğinizde buna daha çok farklı etkinlikler ile karşılaşacaksınız. Bu metaverse etkinliklerinden başlıcaları şunlar:

 • Metaverse ve kripto para eğitimi alabilirsiniz.
 • Bar veya kafelerde arkadaşlarınızla hatta tanımadığınız insanlarla buluşma şansınız var.
 • O an Bloktopia’da bulunan herkes ile konuşma yani etkileşimde bulunma imkânı mevcut.
 • Platform, özellikle bazı ürünler için uygun fiyata alışveriş yapma fırsatlarıyla dolu.

Tüm bu yönleri ile değerlendirildiği zaman Bloktopia gelecek vadeden bir oluşum.

OVR Metaverse giriş yöntemi

OVR Metaverse, son dönemlerin en popüler web uygulamalarından biri. Facebook, dünyayı parsellere ayırarak satma fikrini ortaya attıktan sonra bu işin uygulayıcısı OVR oldu.

Nitekim bu platforma girmek için “OVR Metaverse Platformu” adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

OVR metaverse platformunun en olumsuz yönü arkasındaki teknolojinin belirsizliği. Başka bir deyişle sadece bir tokene yatırım yapıyorsunuz. Bunun bazı olumsuz sonuçları olabilir.

 • OVR kripto kışında ölen tokenler arasında yer alabilir.
 • Sistemin dijital saldırılara karşı koyma kabiliyeti belirsiz.
 • Spekülatif bir yükselişe sahip olan bu tarz platformların düşüşü de çok sert olma riskini her zaman taşır.

Metaverse Teknolojisini Anlamak

Metaverse, dünyanın geleceği ile ilgili son derece önemli bir konsept. Çünkü insanlık fiziksel olanı aşıp artık sanal olanla yaşamak zorunda. Bunun temel sebebi dünyadaki kaynakların büyük oranda tükenmeye başlaması.

Fiziksel kaynaklardaki tükenme yerküredeki imkânların çok daha az kullanılması sonucunu doğuruyor. Küresel imkânların tasarruf edilmesi fikri sadece metaverse ile değil daha farklı teknolojilerle de daha önce gündeme gelmişti. Nitekim bu kavram dünya ticaret sistemini dönüşmesi noktasında önemli bir enstrüman.

Dünyada artan nüfus bir nebze olsun sanal ortama doğru kaymak zorunda. Dünyada sanayi devrimi sonrasında oluşan nüfus patlamaları neticesinde gün geçtikçe yerküreye ağır gelen bir nüfus yapılanması mevcut.

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir