İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NFT nasıl yapılır? | En İyi 2 NFT Yapma Sitesi

NFT yani sabit jeton, dijital bir dosya ya da fikrin blockchain ya da metaverse üzerinden şifrelenmesiyle oluşan satın alma ve satışa açık kripto varlıktır. İşin en güzel tarafı ise NFT üretip satma işini herkesin ücretsiz yapabileceği NFT yapma sitesi ve platformları (NFT Market) vardır. Öyleyse gelin OpenSea ve Rarible üzerinden “NFT nasıl yapılır?” yani “NFT nasıl oluşturulur?” sorusunu yanıtlayalım.

Video: Metaverse ve NFT teknolojileri.

Sayfanın hemen altında NFT yapma ile ilgili uygulama örneği ve bunun videosu var. Bunu da izlemenizi tavsiye ederiz.

NFT nasıl yapılır?

 1. Öncelikle katma değeri olan bir ürün belirleyin.

  Ticari olarak alıcısı bulunan bir ürünün kripto sistemle şifrelenip satılmasına NFT adı verilmektedir. Bu noktada insanlar için değerli olduğu düşünülen bir futbol topu görselini bile NFT hâlinde satışa sunmak mümkündür. Temelde NFT üreticileri müzik, görüntü, video, 3 boyutlu modelleme ve bunun gibi içerik dosyaları ile koleksiyonlar tasarlar. Ardından bu tasarımlar açık kaynak kodlarıyla şifreli yani kripto varlıklara dönüşür. Kodlama sonrasında satış işlemi başlar.

 2. Bir kripto para hesabınız ve cüzdanınız olsun.

  Alım, satım ve takas işlemleri için kripto para borsalarında hesabınız olması gerekir. Bu noktada şu anki satışların birçoğu Ethereum ile gerçekleşmektedir. Eğer Chrome tarayıcı kullanıyorsanız cüzdan işlemleri için MetaMask adlı uzantı işinizi görecektir. Bu konuda “MetaMask nasıl kullanılır?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

 3. NFT ürünü oluşturmak için bir platform seçin.

  Sizin ve diğer insanlar için önemli olduğunu düşündüğünüz dijital içeriği kodlamak için bir platforma ihtiyacınız var. Bu noktada şu an Rarible.com ve OpenSea en popüler platformlardandır.

 4. Seçtiğiniz platforma üye olun.

  Rarible ya da OpenSea gibi bir platforma üye olun. Bunun için sayfadaki “Create” bağlantısı işinizi görecektir.

 5. Üye olduktan sonra sisteme cüzdanınızı ekleyin.

  Sisteme girdikten sonra “Sell” kısmına tıklayıp cüzdanınızı ekleyin. Bu sayede yaptığınız satışlar bu cüzdana geçer.

 6. Koleksiyon oluşturun ve satın!

  Artık dijital dosyalarınızı yükleyip satmanızı sağlayan bir hesabınız var. Bu arada OpenSea birçok sekmede Türkçe desteği sağlıyor. Bu da sistemi anlamanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca kendinize sanal bir vücut yani MetaHuman oluşturmanızı sağlayacak bilgiler için ” MetaHuman nasıl oluşturulur?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Örnek NFT Yatırım Uygulaması

Video: NFT nasıl yapılır?

Bir NFT ürününe nasıl yatırım yapılacağını 0.001 Ethereum biriminden daha ucuz olan Simit Çay Non-Fungible Token ile denemeniz mümkün. Lira kuruna göre 8 ile 15 lira arasında değişen bu NFT’yi nasıl alacağımıza birlikte bakalım. Bu işlemin sonunda NFT satın almayı öğrenmiş olacağız.

Önce NFT’nin satış işlemlerinin yapıldığı Rarible NFT sitesindeki Simit Çay Metaverse bağlantısına tıklıyoruz. Devamında bir miktar Ethereum yüklediğimiz MetaMask uygulamamız ile buradaki NFT’yi satın alıyoruz. MetaMask’ı nasıl kullanacağımıza dair bağlantıyı yukarıda paylaşmıştık.

Bundan sonrası üretilen ürüne olan talep ile ilgili. Yani arz-talep dengesi. Örneğin sınırlı sayıda ürettiğimiz yukarıdaki tokene ilgi fazla olursa bu NFT’yi alanlar bir sonraki satışlarından kâr elde etme şansına sahip.

Siz de bizim gibi kendi NFT tokeninizi üretip satışa çıkarmak için yukarıdaki yönergeleri takip edin. Ancak tanıtmazsanız kimse sizin tokeninizi almaz. Örneğin biz tanıtımımızı sitemizde yapma şansına sahibiz. Siz de bu iş için Youtube, Twitter gibi ortamları kullanabilirsiniz.

Örnek olması açısında Cryptopunk NFT koleksiyonu şu an milyonlarca dolara alıcı buluyor.

NFT sistemi nasıl işler?

NFT sistemi aslında bir dijital ürün pazarıdır. Kamuoyunda NFT coin olarak tanınmasının sebebi de budur. Nitekim NFT borsasına istediğiniz ürünleri yerleştirip hemen satışa çıkarırsınız. Böylelikle dileyen kişiler ürünlerinizi sanal para birimleri ile alır.

NFT sisteminde gelir elde etmek için belli trendler vardır. Bu trendleri takip etmek oldukça önemlidir. Nitekim sizin hiç de önemsemeyeceğiniz bazı görsellerin yüz binlerce dolara satılması sizi şaşırtmasın.

“NFT satış nasıl yapılır?” öğrendikten sonra aslında bu sistemin size bir yararı daha olduğunu göreceksiniz. Sisteme dâhil ettiğiniz ürünler artık sizin adınıza şifreli bir veri hâline gelir. Bu da o eseri sizin ürettiğinizin sonsuza dek kanıtlanması anlamını taşır.

Bugün NFT sistemi sadece yatırımcıların değil devletlerin de ilgisini çekmiş durumdadır. Nitekim Türkiye, birlikte uydu ürettiği SpaceX firması yetkilisi Elon Musk’a NFT hediye etmiştir.

11 Yorum

 1. […] NFT nasıl yapılır?NFT nasıl yapılır?yonetici1 tarafındanNFT yani sabit jeton, ticari olarak değer üretebilen bir varlık ya da fikrin blockchain ya da metaverse üzerinden şifrelenerek mali bir değer olarak satılmasıdır. İşin… […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir