İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İzmir Plajları Listesi 2022

İzmir plajları, yüzülecek koylar, denize girilecek yerler için tam bir cennet. Biz de İzmir’deki plaj yerleri, İzmir’de denize girilebilecek yerler ve en güzel koyları, sizin için özenle seçtik. Çıfıt Adası’ndan Badembükü’ne kadar İzmir’de iyi bir tatil planlaması yapacağınız yerleri sıraladık. Kısacası İzmir’de denize girmek istiyorsanız İzmir’in en güzel plajları bu yazıda.

Bu yazımızda bu plaj ve koyların hijyen şartları, ulaşım durumu, deniz suyunun kalitesi gibi özelliklerini dikkate aldık. Böylelikle size 10 plaj veya koydan oluşan bir liste sunuyoruz.

  1. Çıfıt Adası (Myonnesos Adası),
  2. Ilıca Plajı,
  3. Delikli Koy,
  4. Altınkum Plajı,
  5. Urla Demircili Koyu,
  6. İncirliköy Akvaryum Koyu,
  7. Pırlanta Plajı,
  8. Badembükü Plajı,
  9. Dolungaz Koyu,
  10. Deniz Yıldızı Plajı.

1. Çıfıt Adası (Myonnesos Adası)

Çıfıt Adası

Myonnesos olarak da bilinen Çıfıt Adası, İzmir’in gezilebilecek en güzel yerlerinden biri. Öyle ki bu ada size sadece bir deniz vadetmiyor. Aynı zamanda tarihî kalıntıların izini süreceğiniz muhteşem bir yer. Adaya kıyıdan yürüyerek gidebilirsiniz. Bu şüphesiz çok farklı bir deneyim.

Ada ile kıyı arasındaki sığ deniz üzerinden yürüyerek ulaştığınız bu bu alan, berrak suyu ile tam size göre. Ama bu noktada sizi uyaralım. Yanınıza mutlaka deniz ayakkabısı alın. Aksi takdirde ayaklarınıza bir şeyler batabilir.

Ulaşım: Eğer aracınız yoksa adaya ulaşmak için büyükşehirin otobüslerini kullanarak Doğanbey’in son durağına ulaşın. Burada birkaç kilometrelik bir yürümenin ardından kıyıya ulaşacaksınız. Sonra deniz üzerinden yürüyüşünüz başlayacak. Bu farklı deneyime hazır olun!

2. Ilıca Plajı

Alaçatı Ilıca Halk Plajı | Foto: Tuncer Çetinkaya

Ilıca Halk Plajı, İzmir’in yüzülebilecek en güzel halk plajları arasında yer alıyor. İzmir’in en bilinen plajlarından biri olmasına rağmen temiz bir sahildir. Çok sığ bir plajdır. Özellikle rüzgârsız zamanlarda suyu bir havuzu andırır.

Sıcak bir su istiyorsanız bu konuda da ideal bir yer. Plajın en büyük dezavantajı ise park sorunu. Plajın en büyük avantajı ise yakınında bilindik bir perakendeci marketin bulunması. Para ödemek istemiyorsanız sahilin ücretsiz kısmını tercih edebilirsiniz.

Plajın kumuna gelince bu konuda da şanslısınız. Oldukça ince bir kum. Özellikle çocuklu aileler için ideal bir yer. Plaj belediye tarafından işletiliyor. Plajın donatı alanları mevcut.

Çeşme’nin buz kesen diğer koylarının aksine deniz o kadar güzel ki buranın adı “ılıca” değil “ılıkça” olmalı diyor insan. Denizin ve kumun tonunun Maldivler etkisi yaratması da ayrı bir hoşluk. Ha bir de bu plajda satılan haşlanmış mısırlar çok leziz.

Tuncer Çetinkaya

3. Delikli Koy

Delikli Koy | Foto: geziyoo35

İzmir’in en doğal sahillerinden Delikli Koy, bir plaj olmanın yanında bir doğa harikası. Bu sebeple fotoğrafçıların da ilgisini çekiyor. Yassı taşlarla çevrelenen plaj, taşlı sahillerden çekinmeyen kişiler için bir cennet.

Alaçatı’da bulunan tertemiz bir koy. Bakir yapısı nedeniyle buraya gitmeden önce mutlaka yiyeceğinizi yanınıza almalısınız. Sadece denize girmek için değil, sahile karşı gün batımını izlemek için de gidebileceğiniz bir sahil. Bu açıdan İzmir plajları dikkate alındığında özel bir yere sahip.

Delikli’nin plaj kısmına kadar araç girişi yok. Buraya ulaşmak için biraz yürümeniz lazım. Ayrıca burası flora açısından da özel bir yer. Çünkü sahilde su zambakları var. Kamp ve meşakkatli tatil sevenler için güzel bir destinasyon. Tavsiye ederiz.

4. Altınkum Plajı

Altınkum Plajı

Çeşme’nin turistler tarafından en çok ilgi çeken kumsallarından biri, Altınkum Plajı. Sığ bir derinliği olan deniz sahanlığının zemini de çok iyi. İncecik bir kumla karşılaşıyorsunuz. Zaten bu yüzden plaja, Altınkum adı verilmiş. Deniz suyunun sıcaklığı ise soğuk ile ılık arasında. Su berraklığı ise standardın üzerinde.

Yaz turizmi için ideal bir plaj olan Altınkum’un bazı olumsuzlukları da var. Bunlardan en öne çıkanı, Altınkum’un endüstrileşmiş bir turizm alanı olması. Hâl böyle olunca plajda birçok işletme var. Bu işletmelerdeki ürün ve hizmetlerin fiyatları ortalamanın üstünde.

Plajın bir diğer sorunu otopark. İşletmelerin ise hususi otoparkları var. Sahil boyunca ücretli alanların yanında ücretsiz kullanabileceğiniz halk plajı da mevcut.

5. Urla Demircili Koyu

Demircili Plajı | Foto: Hilal Yancı

Demircili Koyu, İzmir’de denize girmek için güzel yerlerden. En önemlisi temiz bir deniz. Plaj, hafta sonları kalabalık oluyor. Ayrıca denizdeki taşların fazlalığı biraz sorun yaratıyor. Su sıcaklığı da ortalamanın altında. Bunun dışında güzel bir plaj.

Demircili, aile ile birlikte tatil yapmak için uygun bir yer. Plajın girişinde aracınızı park etmek için cüzi bir ücret ödüyorsunuz. Ayrıca plajın içinde işletmeler mevcut. Plajın en kayda değer özelliklerinden bir diğeri ise kamp yapmaya uygun olması. Deniz tabanındaki deniz kestaneleri ve karideslerden de bahsetmeden olmaz.

Peki, plajın adının bir hikâyesi var mı?

Demircili’de kamp yaptığım bir gün bir arkeologla tanışma fırsatım olmuştu. Koy eskiden liman olarak kullanılıyormuş ve gerçekten de gemilerin demir attığı yer olduğu için ismi Demircili olmuş. Şimdi çok aşınmış olsa da o zamandan kalma merdivenlerin mermerlerini hâlâ orada görebilirsiniz.

Hilal Yancı

6. İncirliköy Akvaryum Plajı

İncirliköy Akvaryum Plajı | Foto: nesedemirarya

Akvaryum Plajı, bir kayalık önü sahili. İncirliköy Karaburun’da bulunuyor ve belediye tarafından işletiliyor. Plajda şezlong hizmeti 45 lira. Donatı alanları mevcut. Plajın taşlı bir zemini var. Bunun olumlu tarafı deniz altı florasının çok zengin olması. Böylelikle deniz maskesi ile balıkları ve deniz altı örtüsünü keyifle izleyebilirsiniz. Diğer İzmir plajları ile karşılaştırıldığında plajın olumsuz özelliği oldukça küçük.

Akvaryum Plajı, mutlak surette görülmesi gereken bir koy. Deniz genel anlamada temiz. Ayrıca deniz kenarındaki çam ağaçları plaja ayrı bir güzellik katıyor.

Plaj konum olarak Küçük Ada’nın karşısında bulunuyor. Hafta sonu hariç, genellikle makul seviyede kişinin bulunduğu bir plaj. Denizin derinliği konusunda ise yüzme bilmeyenlerin dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü deniz aniden derinleşebiliyor.

7. Pırlanta Plajı

Pırlanta Plajı | Foto: Gulnara Mingazova

Yüzmekten ziyade denizde vakit geçirmek isteyenler için ideal bir plaj. Sığ ve ılık bir suyu olan Pırlanta Plajı nispeten dalgalı bir yapıya sahip. Bu sebeple plaj sörfçülerin de ilgisini çekiyor. Ayrıca plaj içerisinde halk için ayrılmış ücretsiz bir kısım da bulunuyor.

Plajın bir diğer özelliği kamp alanı olması. Denizin hemen kıyısındaki ağaçların altında keyifli bir kamp yapabileceğiniz bir alan. Pırlanta Plajı’nda kamp yapılmasının olumsuz yönü ise bilinçsiz kampçılar yüzünden plajın yeterince temiz olmaması.

Plajda işletmeler mevcut. Şezlong kiralama imkânı var. Pırlanta Plajı, çocuklu aileler için ideal bir destinasyon.

8. Badembükü Plajı

Badembükü Koyu

Çok bilinen bir koy olmaması Badembükü’nün daha sakin kalmasını sağlıyor. Doğa harikası güzel bir plajı var. Ayrıca tekne turlarının uğradığı bir destinasyon. Denizi serin ve dalgalı olan Badembükü’nün zemini de taşlı. Badembükü, bakir bir manzarada tatil yapmak için uygun bir alan.

Badembükü’nün İzmir’e mesafesi yaklaşık 2 saat. İzmir’e çok yakın olmamasına rağmen İzmir plajları içinde bu kadar sevilmesinin bir başka nedeni turkuaz rengi. Ayrıca deniz kenarında bulunan su nergisleri de koya ayrı bir güzellik katıyor.

Karaburun’daysanız kötü bir denizle karşılaşmanız imkansız. Hele ki hala bir nebze bakir kalabilmesi muhteşem. Hiç keşfedilmese ve plajlar mangal dumanına boğulmasa demeden geçemiyor insan. Badem Bükü de Karaburun’da herkesin tercih etmediği yerlerden. Sebebi ise uzak olması, düzgün yolun bilinmemesi ve duş vs. olmaması… Sakinlik isterseniz tavsiye ederiz.

Elit Fukara

9. Dolungaz Koyu

Dolungaz Koyu | Foto: Harun Çiftçi

İzmir plajları arasında soğuğa yakın ılık suyu ve taşlı zeminine rağmen Dolungaz Koyu, duruluğu ile sevilen plajlar arasında yer almaktadır. Plaj girişinde yer alan taşlar, ulaşımını bir nebze de olsa zorlaştırmakta. Yine de denizin kıyısından itibaren taban kum hâline geliyor. Ayrıca burada ücretli kamp yapmanız da mümkün.

Son yıllarda bilinirliği artan ve kalabalıklaşan bir koy olan Dolungaz’a gidecekseniz, mutlaka yanınıza deniz ayakkabısı almalısınız. Çünkü deniz tabanında deniz kestaneleri bulunuyor. Çocuklu ailelerin plaj koşulları sebebiyle zorlanabileceği bir yer. Plajda donatı alanları mevcut.

10. Denizyıldızı Koyu

Denizyıldızı Koyu | Foto: Gökmen Ertem

İzmir’in sakin plajlarından biri, Denizyıldızı Koyu. Temiz ve serin sularıyla ilgi çeken koyda, şezlong ve şemsiye kiralama olanağı bulunuyor. Ayrıca donatı alanları da mevcut.

Urla civarında olup harika bir denize girmek isteyenlerin ilk tercihi Deniz Yıldızı olmalı. Demircili civarındaki korunaklı koylardan birinde yer alan (haritalarda Bodrum Koyu olarak geçiyor) Deniz Yıldızı’nın sahili kum değil. Buna rağmen berrak, tertemiz ve buz gibi denizi ve diğer plajlardan farklı olarak sessizliğiyle sahilin kum olmaması ayrıntısını unutturuyor. Ayrıca ve en önemli özelliklerinden biri de kumsalın işletmecilerinin inanılmaz lezzetli yemekleri. Bence bu, burayı birkaç kat daha değerli kılan özelliklerden biri.

Gökmen Ertem

İzmir’de Denize Girilecek Diğer Yerler

İzmir’de bu saydığımız plajlar dışında bir de gezebileceğiniz çok güzel adalar var. Bu adaların başlıcaları Garip Adası ve Kalemli Adası. Kalemli Adası’na Kalem Adası da deniyor. Bu birbirinin hemen bitişiğindeki iki adada deniz kanosu etkinliklerine katılmanız mümkün. Dikili’den ulaşabileceğiniz bu cennet köşeler sizleri bekliyor.

İzmir’deki plajlar Ege dağlarından gelen soğuk sular sebebiyle Akdeniz’e kıyasla daha soğuktur. Bu hususta ılık su sevenler için İzmir plajları da uygundur. Eğer sıcacık bir deniz umuyorsanız, Antalya plajlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

İzmir Plajları, yaz tatilinizin en azından birkaç gününü değerlendirmeniz için ideal. Daha sonrasında Muğla ve Antalya plajlarına da ulaşabileceğiniz bir merkez olarak İzmir, yaz tatilinin de odak noktası durumunda.

Özet
İzmir Plajları Listesi
Başlık
İzmir Plajları Listesi
Açıklama
İzmir plaj yerleri, yüzülecek koylar, denize girilecek yerler için bir cennet. İzmir plajları, İzmir'de denize girilebilecek yerler ve koyları, sizin için özenle seçtik.
Yayımcı
Simit Çay
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.