GENEL

Limni Gölü Tabiat Parkı Giriş Ücreti 2024 | Yorumlar

Paylaş

Limni Gölü Tabiat Parkı, 2100 zirve rakımıyla Trabzon ile Gümüşhane’nin birleştiği Zigana Geçidi’nin bulunduğu alanda yer alıyor. Limni Gölü giriş ücreti 2024 yılında 40 liradır. Göle ulaşmak için Trabzon-Gümüşhane yolundan devam ettikten sonra toprak zeminli bir yoldan bir süre ilerlemeniz gerekiyor. Aslında bu yol Karadeniz’in doğal bitki örtüsünün tadına varmamış kişiler için tam bir fırsat.

Göle ulaşmadan önce Zigana’nın ünlü et restoranlarından birinde etinizi yiyip sonrasında muhteşem Hamsiköy sütlacını ana vatanında tatmanızı tavsiye ediyorum. Pişman olmayacaksınız. Göle ulaştığınızda yemek sonrası çayınızı keyifle yudumlayacağınız bir ortam var. Siz de bu gezi sayesinde çiçeklerle dolu yayla bitki örtüsüne bayılacaksınız. Ayrıca gezinize Torul Kalesi Cam Teras ve Karaca Mağarası gezilerini de ekleyebilirsiniz.

Limni Gölü’nü Tanıyalım

Limni Gölü, Karadeniz’in dağ üstü göllerinden biri. Göl, Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Fakat ziyaretçilerinin büyük çoğunluğu Trabzon ilinde ikamet eden kişilerden oluşuyor. Göl, Trabzon’a 75 kilometre uzaklıktadır. 2011’den beri tabiat parkı statüsündedir. Gölün çevresi Karadeniz göknarı ve sarıçam ağaçlarıyla, aynı zamanda yer florası ardıç, böğürtlen ve orman gülleriyle çevrilidir. Ayrıca gölü çevreleyen orman ayı, tilki, ceylan ve karacaların doğal yaşam alanıdır.

1999’dan beri göl aynı zamanda donatı alanlarına kavuşturulmuştur. Gölün hemen yanı başındaki büfeden semaverde çay ve et ürünleri temin edebilir, dağ evlerinde konaklayabilir veya ATV kiralayabilirsiniz. Ayrıca göl çevresindeki donatı alanında tuvalet vb. ihtiyaçlarınızı karşılamanız mümkün. Bunların yanında gölün çevresinde yürüyüş parkurları ve çardaklar bulunmaktadır.

Limni Gölü Tabiat Parkı’na Nasıl Gidilir?

Limni Gölü Tabiat Parkı, günübirlik ziyaretler için uygun bir yer. Göle ulaşmak için Trabzon’dan kalkan günübirlik turları kullanmanız mümkün. Bu turlar, tura katılmak isteyen kişi sayısına göre belirli tarihlerde düzenleniyor. Bir diğer seçenek ise kendi aracınızı kullanmak. Kendi aracınızla Trabzon’dan yola çıkıp Maçka yönünde ilerlemelisiniz. Maçka’dan Gümüşhane yönüne ilerledikten sonra sütlacı ile meşhur Hamsiköy’e ulaşacaksınız. Buraya vardığınızda toprak bir yola sapacak ve yaklaşık 5,5 kilometre kadar bu şekilde ilerleyeceksiniz. Aracınızla gölün yakınına kadar gitmeniz mümkün. Burada aracınızı park etmeniz için bir otopark da bulunuyor.

Artebel Gölleri: Zirvedeki Görsel Şölen

Limni Gölü’ne eğer doğa yürüyüşü ile ulaşmak istiyorsanız rotanıza mutlaka Artebel Gölleri’ni eklemelisiniz. Bölgeye araçla ulaşım yok. Ancak 6 bin hektara yaklaşan büyüklüğüyle bu doğa harikasına ulaşmak sizin için güzel bir deneyim olacaktır.

Hamsiköy Sütlacı Nerede Yenir?

Limni Gölü’ne giderken Hamsiköy’den geçeceksiniz. Göle gitmenizden daha önemli yapmanız gereken bir şey var: Hamsiköy sütlacı yemek. Aslında beş (hamse) köy anlamına gelen Hamsiköy, sütlacın Türkiye’deki ana vatanıdır. Üzerine bol ve taze fındık ezmesi dökülen bu eşsiz lezzeti mutlaka tadın. Emin olun ki diğer yerlerde yediklerinize hiç benzemeyecek.

Kaynakça

Çalık, İ. & Pir, B. (2019). Korunan alanların sürdürülebilir turizm kapsamında değerlendirilmesi: Gümüşhane Limni Gölü Tabiat Parkı örneği. Gümüşhane Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Elektronik Dergisi10, 159-169.

Yeşil, P., & Hacıoğlu, V. (2018). Limni Gölü Tabiat Parkı peyzaj değerlerinin rekreasyonel açıdan değerlendirilmesi. Türk Tarım-Gıda Bilim ve Teknoloji Dergisi6(6), 680-688.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Son gönderiler

Türkiye’de nerenin denizi sıcak?

Tatilde deniz suyunun sıcak olmasını tercih edenler için Türkiye, birbirinden güzel plajları ve sıcak deniziyle… Daha Fazla

Haziran 11, 2024

Emir Timur Türk müdür?

Emir Timur, Türk kökenli büyük bir savaşçı ve devlet adamıdır. Bununla birlikte, etnik geçmişinde Moğol… Daha Fazla

Haziran 8, 2024

Myra Antik Kenti: Giriş Ücreti (2024), Ziyaret Saatleri ve Ulaşım Bilgileri

Myra Antik Kenti, farklı kültürlerin izlerini taşıyan bir antik şehir olarak Demre Çayı deltasında yer… Daha Fazla

Haziran 8, 2024

Öz Türkçe İsimler Sözlüğü

Öz Türkçe isimler ve eski Türk isimleri sözlüğümüzde, Türkçe kökenli erkek ve kız isimleri anlamlarıyla… Daha Fazla

Mayıs 30, 2024

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2024 | Efes Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti giriş ücreti 2022 yılında 120 Türk lirasıdır. Antik… Daha Fazla

Nisan 11, 2024

Buhara’da Yemek Yenecek En Güzel 5 Yer

Birkaç ay boyunca Buhara'da yaşamış biri olarak sizin için Buhara'da yemek yenecek en güzel 5… Daha Fazla

Şubat 24, 2024