GENEL

Bodrum Tekne Turu Fiyatları 2024 & Yat Kiralama ⛵

Paylaş

Bodrum çevresinin tadını çıkarmak istiyorsanız, Bodrum günübirlik tekne turu fiyatları 2023 yılında 700 ila 1000 lira arasındadır. Tura katılmak yerine özel yat (yacht) da kiralayabilirsiniz. Bodrum yat kiralama fiyatları ise 2023 yılında günlük €800 ila €25.000 arasında değişmektedir. Hususi tekneler yani yatlar genel olarak 6 kişiliktir. Genel olarak en ucuz tekneler motoryat sınıfındadır. Bu sınıftaki bir yatı günlük €1.000 ödeyerek kiralamak mümkündür. Haftalık kiralamalar ise daha ekonomiktir.

Eğer yat kiralamak istiyorsanız, motoryatların yanında katamaranlar, guletler ve yelkenli yatlar da tercih edilebilir. Bodrum’da bu hizmeti veren Cometoboat, Ayem Yachting gibi şirketler mevcuttur.

Bodrum Günübirlik Tekne Turu Hakkında Bilgi 2024

Bodrum tekne turları birkaç farklı paket hâlinde gerçekleşiyor. Bazı turlara köpük partisi ve atıştırmalıklar da dâhil. Klasik paket, 700 ila 1000 lira arasında değişiyor. Bu paket Akvaryum, Dalgıç, Adaboğazı ve Poyraz koylarının yanında Tavşan Burnu’nu da kapsıyor. Ayrıca bazı tur şirketleri Bayanlar, Kumluk, Kızılburun, Meteor Koyu ve Bağla Koyu‘nu da tura dâhil ediyor. Tura genellikle öğle yemeği dâhil. Diğer hizmetler ise paralı.

Bu arada Bodrum’un rüzgarsız koyları yazımızı okudunuz mu? Tatiliniz öncesinde bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz.

Orak Adası veya Gümbet tekne turu gibi özel tekne turları da düzenleniyor. Bunun yanında korsan tekne ve köpük partili tur gibi seçenekler de mevcut. Her şey dâhil konseptte meze, içecek, köpük vb. birçok farklı imkân sizleri bekliyor. Tabii ki bu turun fiyatı biraz daha fazla. Kısacası Bodrum’da her bütçe için bir tekne turu var.

Genel olarak en ucuz tekne turları Karaada ve çevresini kapsıyor. Bu tekne turları 600 lira civarında. En pahalı turlar ise korsan tekne turu ve Gümbet tekne turları.

Bodrum tekne turu saatleri ve kalkış yerleri?

Bodrum tekne turları genellikle 11.00’de başlıyor. Bununla birlikte 10.00’da başlayan turlar da var. Turların başlama yeri genellikle Halikarnas Limanı. Ancak Gümbet İskelesi’nden de kalkan turlar mevcut.

Turlar, akşam olmadan sona eriyor. Konsepte göre farklı sürelerde tamamlanıyor. Meze, içecek vb. geniş imkânları olan turlar daha uzun sürebiliyor. Turlar genel olarak 18.00’de bitmiş oluyor. Tura katılırken deniz ayakkabısı ve yüzme ekipmanlarınızı almayı unutmayın.

Avantajlar: Bu turlar, İzmir çevresindeki Garip Adası gibi nispeten daha ılık suya sahip destinasyonlarla karşılaştırıldığında sizin için daha ideal olabilir. Ayrıca tek turda çok sayıda yer göreme fırsatını olacak. Tekne turu, Bodrum tatili için kesinlikle olmazsa olmaz.

Bodrum Yat Limanı

Bodrum Yat Limanı, Türkiye’nin ilk marinasıdır. Liman, hizmet çeşitliliği açısından gelişmiş bir alandır. Bu sebeple yabancı yatlar da yoğun olarak bu limana giriş yapmaktadır. Nitekim yabancı yoğunluğu %75’in üzerindedir. Liman önemli yat kiralama merkezlerinden biridir.

Bodrum Marinası, Gökova Körfezi’nin kuzey kıyılarındaki bir koyda kurulmuş bulunan Bodrum İç Limanı’nın batısında yer alır. Bu yat limanı, Kuşadası Marinası’na yaklaşık 84, Marmaris Marinası’na ise 90 deniz mili uzaklıktadır.

İbrahim Güner

Bodrum tekne turları tarihçesi

Bodrum tarih boyunca deniz ile iç içedir. Öyle ki kitlesel turizm hareketlerinin yaşanmadığı dönemlerde burası balıkçılarıyla ünlü bir yerdir. Aynı zamanda Osmanlı ve Cumhuriyetin ilk dönemlerinin sürgün yeridir. Nitekim daha sonra Halikarnas Balıkçısı olarak anılan Cevat Şakir Kabaağaçlı, sürgün yıllarını burada geçirmiş ve buranın denizini eserlerinde işlemiştir. Bodrum’da denizciliğin gelişmesinde özellikle Giritli göçmenlerin etkisi büyüktür.

Bodrum’da en azından yirminci yüzyılın son yıllarına kadar, neredeyse tüm yüzyıl boyunca denizciliğin öne çıktığı bir Giritli mahallesiyle (Kumbahçe mahallesi) karşılaşırız. Denizcilik o kadar baskın ve güçlü bir özelliğidir ki bu mahallenin, sonunda bu denizcilik kültürü Bodrum kentinin de kimliğinin en önemli unsuru haline gelmiştir

Timuçin Binder

Gulet tekneler ile yapılan turlar ve gezintilerde Bodrum-Gökova bölgesi Türkiye’de ilk sırada bulunmaktadır. Ayrıca burada bu tarz teknelerin inşası için bir tersane de bulunmaktadır.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Yorumlar

Son gönderiler

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2024 | Efes Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti giriş ücreti 2022 yılında 120 Türk lirasıdır. Antik… Daha Fazla

Nisan 11, 2024

Buhara’da Yemek Yenecek En Güzel 5 Yer

Birkaç ay boyunca Buhara'da yaşamış biri olarak sizin için Buhara'da yemek yenecek en güzel 5… Daha Fazla

Şubat 24, 2024

9. Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri Şiir Yarışması Sonuçları ve Yeni Yarışma Duyurusu (2024)

Geleneksel olarak düzenlediğimiz şiir yarışmamızı titiz bir inceleme ile nihayete erdirmiş bulunuyoruz. "9. Simit Çay… Daha Fazla

Şubat 4, 2024

Akyaka Kamp Alanları ve Fiyatları 2024

Ücretli ve ücretsiz kamp hizmetleri ile Akyaka kamp alanları gezginler için birçok imkân barındırıyor. Kamp… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Mağaralı Koy (Finike) – Nasıl gidilir, giriş ücreti, park yeri 2024

Mağaralı Koy, Finike'den Demre'ye ulaşan kara yolu üzerinde bulunan çok sayıda koydan belki de en… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023

Gelmiş Geçmiş En Güçlü İmparatorluk Nedir?

Dünya tarihindeki en güçlü imparatorluk nedir sorusu, tarihle ilgilenen herkesin merakını uyandırır. Bu soruya objektif… Daha Fazla

Ağustos 24, 2023