İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Trabzon’da Gazetecilik

Bugün Trabzon yerel gazeteler açısından Türkiye’nin en gelişmiş yerel medyalarından birine sahiptir. Trabzonspor gazeteleri en çok besleyen şehir dinamiğidir. Özellikle Trabzonspor’a ulusal basında yeterince yer verilmediği algısı yerel Trabzon gazetelerinin spor sayfalarına olan ilgiyi artırmaktadır. Nitekim Trabzon’daki hâlâ yayımlanan bazı yerel gazeteler şunlardır:

 1. Karadeniz Gazetesi
 2. Günebakış Gazetesi
 3. Taka
 4. Kuzey Ekspres
 5. Akçaabat Yeni Haber

Trabzon’da yerel gazeteler ulusal basınla boy ölçüşebilecek tirajlarda basım yapabilmektedir. Bu durum, Trabzon’daki gazetecilik mesleğinin erken sayılabilecek bir dönemde başlamasıyla açıklanabilir. Ayrıca Trabzon’un ilk gazetesi Trabzon Gazetesi, ilk özel gazetesi ise 1906’da kurulan Sa’adet’tir.

Trabzon Gazeteleri

Trabzon’ya yayın yapan yukarıdaki gazeteler, sayfalarında Trabzonspor haberlerine de yer vermektedir. Bununla birlikte Trabzon’da Trabzonspor merkezli yayın yapan bazı internet siteleri şunlardır:

 1. Haber61.net
 2. Haberts

Trabzon’daki İlk Yerel Olarak Yayımlanan Gazeteler

Trabzon’daki yerel olarak yayımlanan ilk gazete 1869’da dönemin Trabzon Valisi Esat Muhlis Paşa tarafından çıkarılmıştır. “Trabzon Gazetesi” adındaki yayın, ilk özel gazetemiz olan Tercüman-ı Ahvâl’den dokuz sene sonra kurulmuştur. Bu düzyazı geleneğinin yurt genelindeki gelişimiyle eş güdümlüdür.

Trabzon gazetesi, valilik binasında kurulan bir matbaada basılmış ve halkın bilmesi gereken resmî olayları tebaaya duyurma görevini üstlenmiştir. Aynı dönemde Osmanlı’nın farklı vilayetlerinde de aynı maksatla resmî diyebileceğimiz gazeteler açılmıştır. Örneğin Bursa’da Hüdâvendigâr gazetesi 1869’da yayın hayatına başlamıştır. Trabzon Gazetesi, Trabzon’un 1918’de Rus işgaline uğramasıyla yayın hayatına veda etmiş, gazete arşivi işgal esnasında kaybolmuştur. Bu durum Trabzon’da gazetecilik tarihinin araştırılması adına önemli bir kayıptır.

Trabzon’un ilk özel gazetesi olan

Trabzon’da kurulan ilk özel gazete Sa’aadet’tir. Ayrıca Trabzon’da özel olarak kurulan ikinci gazete Feyz Gazetesi olmuştur.

Bu gazeteyi kuran kişi Osman Nuri Bey’dir. Osman Nuri Bey, daha sonra İkbal ve Olcay gazetelerinin de kuruculuğunu üstlenmiştir. Ayrıca Olcay Gazetesi, yeni Türk harfleriyle Trabzon’da yayımlanan ilk gazete olmuştur. Osman Nuri Bey, Trabzon’da gazeteciliği bir uğraş olmaktan çıkarıp profesyonel boyuta taşıyan kişi olarak bilinmektedir.

Cumhuriyetin ilanından önce Trabzon’da kurulan diğer önemli gazeteler Akçaabat müftüsü tarafından çıkarılan Pulathane, Mehmet Tevfik Yunusoğlu’nun çıkardığı Haber Anası ve Avni Bey’in başyazarlığını yaptığı Bahri Siyah’tır.

Trabzon’da gazetecilik denilince unutulmaması gereken en önemli gazetelerden biri İstikbal’dir. Nitekim bu gazete 10 Aralık 1918’de kurulmuş ve kurtuluş savaşı boyunca bölge halkını Kuva-yı Milliye’ye katılmaya davet etmiş, Trabzon Müdafa-i Hukuk Cemiyeti’nin yayın organı vazifesini görmüştür. Kurulduğu tarihten kapandığı Mart 1925’e kadar 1400’den fazla sayı yayımlanmıştır.

Özet
Trabzon'da Gazetecilik ve Trabzon'daki İlk Gazeteler
Başlık
Trabzon'da Gazetecilik ve Trabzon'daki İlk Gazeteler
Açıklama
Trabzon, Türkiye’nin en gelişmiş yerel medyalarından birine sahiptir. Öyle ki, Trabzon’da yerel gazeteler ulusal basınla boy ölçüşebilecek tirajlarda basım yapabilmektedir. Bu durum, Trabzon’daki gazetecilik mesleğinin erken sayılabilecek bir dönemde başlamasıyla açıklanabilir.
Yayımcı
Simit Çay
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat (Akademik)
Logo

Bir yorum

 1. Zerrin Özalp Zerrin Özalp Mart 11, 2018

  l’établissement des habitants dans les rues de la ville pendant les tremblements de terre du 1901.
  İnternet’te bu resim altıyla basılmış bir deprem sonrasında Erzurum fotoğrafı var. Altta “Editeur: Osman Nouri, Trabizonde, No: 61” yazıyor. Yazınızda işgal sırasında gazetenin arşivinin yok edildiği bilgisi var. Ya özel bir arşiv ya da arşivi kaçıranların koleksiyonundan olsa gerek.
  Buraya görsel eklenmiyor.
  İyi çalışmalar dileklerimle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir