İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Atletizmin Parlayan Yıldızı: Nafissatou Thiam

“Rio Olimpiyatları”nın ardından “2017 Dünya Atletizm Şampiyonası”nda da heptatlon dalında altın madalya alan Nafissatou Thiam bir anda atletizm otoritelerinin dikkatini çekti. Sporcunun Bold’un emekliliği ile boşalan “yaşayan atletizm efsanesi” koltuğunun adaylarından biri olduğunu söylemek yanlış olmaz. Şimdi, atletizm dünyası dışından da birçok kültür dergisi editörünün dikkatini çeken yaşantısına bir göz atalım.

Okuma Önerisi: Polina Knoroz kimdir?

Nafissatou Thiam kimdir?

Namur’da 12 çocuklu Belçikalı bir anne ve Senegalli bir babanın kızı olarak doğan Thiam, Belçika’nın Liège kentindeki bir RFCL atletizm kulübünde spor yaşantısını devam ettiriyor. Sporcunun çalıştırıcısı ise eski dekatlon atletlerinden Roger Lespagnard.

Müslüman bir ailenin çocuğu olan Thiam, Liège Üniversitesi’nde coğrafya eğitimi aldı. Thiam arkadaşları arasında “Nafi” adıyla biliniyor. Thiam’ın annesi Danièle Denisty, Afrika kökenli bir Belçikalı ve eşiyle evlendikten sonra İslam dinini tercih etmiş ve adını Aida olarak değiştirmiş. Thiam, Belçika basınına annesiyle birlikte verdiği demeçte köklerine ve ailesine bağlı olduğunu belirtmiş. Bu demeci okumak isteyenler mavi bağlantıya tıklayabilir.

Nafissatou Thiam’ın atletizm kariyeri

Nafissatou Thiam, atletizme yedi yaşında başladı. Heptatlon alanındaki ilk başarısını 2009’da ulusal bir gençlik yarışında kazandı. O zamanlar en sevdiği atlet İsveçli heptatloncu Carolina Klüft’ti.

2011’de Thiam, Fransa’nın Lille kentinde yapılan 2011 Dünya Gençlik Şampiyonasında 5366 puanla heptatlon alanında dördüncü oldu. 2012 Dünya Gençler Atletizm Şampiyonası’nda ise yarışmayı 14. tamamladı.

Thiam, 3 Şubat 2013’te Gent’te yapılan bir şampiyonada, pentatlon alanında dünya rekorlarını kırdı.

Buradaki beş yarıştan dördünde kendi kişisel en iyi derecelerini yakaladı. Böylece Thiam, atletizm alanında dünya rekoru kıran ilk Belçikalı kadın atlet oldu. Bunun ile birlikte bu rekor, rekorun kırıldığı yarışmadaki doping kontrollerinin eksikliği gerekçe gösterilerek onaylanmadı.

Thiam, 18 Haziran 2013’te Avrupa Gençler Atletizm Şampiyonası’nda heptatlonda altın madalya kazandı ve 6298 puanla yeni bir Belçika rekorunun sahibi oldu.

Olimpiyat şampiyonluğu

Thiam, 13 Ağustos 2016’da yedi disiplinin beşinde kişisel en iyi derecesini yaparak Rio Olimpiyat Oyunları’nda heptatlon dalında altın madalya kazandı. Böylece olimpiyat ve dünya şampiyonu Jessica Ennis-Hill’in bu alandaki egemenliğine son verdi. Thiam, olimpiyatların kapanış töreninde Belçika bayrağını taşıyan sporcu oldu.

3 Mart 2017’de Thiam Belgrad’daki 2017 Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası’nda pentatlon dalında şampiyon oldu.

28 Mayıs 2017’de Thiam, Avusturya’da düzenlenen Hypo Buluşması’nda elde ettiği 7013 puanla heptatlon yarışmasını kazandı. Bu puan onu 7000 sayı bariyerini aşan 4. kadın atlet yaptı. Bu başarıların ardından Jackie Joyner-Kersee ve Carolina Klüft’ün ardından Thiam, tüm zamanların en iyi heptatloncularının listelendiği indekste 3. sıraya yerleşti.

Dünya şampiyonasında altın madalya kazanan ilk Belçikalı

6 Ağustos 2017’de Thiam, Londra’daki 2017 Dünya Atletizm Şampiyonasında heptatlon dalında yine altın madalyaya uzanmayı başardı. Böylece Dünya Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya kazanan ilk Belçikalı sporcu olmayı başardı.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir