İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Polina Knoroz kimdir?

Polina Knoroz, 20 Temmuz 1999 tarihinde Rusya’nın Saint Petersburg şehrinde doğan Rus sırıkla yüksek atlama sporcusudur. Kariyerine 2014 yılında başlamıştır. 185 cm boyunda olan sporcu 70 kg ağırlığındadır. 22 yaşındaki sporcu Tokyo Olimpiyatları için kota almayı başaramamıştır. Maria Roberta Gherca ile birlikte son dönemde sırıkla yüksek atlamanın genç yıldızlarındandır.

Öneri: Lidija Bacic kimdir?

Polina Knoroz Kariyeri

Polina, dünya şampiyonu atlet bir annenin kızı olarak SDYuSShOR Atletizm Akademisinde yetişti. Burada hocası Evgeny Vladimiroviç‘ti. Hocasının yönlendirmeleri ile birlikte 2017 yılında uluslararası bir sporcu olmayı başardı. Aynı yıl gençlerde Rusya şampiyonu oldu.

2017 yılındaki bu başarıları kamuoyunun Polina’yı tanımasını sağladı. Bu konuda Rus millî takımının hocası Nazarov, o dönem sadece 17 yaşında olan sporcu için şunları söyledi:

Sidorova statüsünü kanıtladı, Mullina ve Krasnova iyi performans gösterdi. Ancak 1999 doğumlu Polina Knoroz’un 4.50 m’yi geçen sonucu dikkate değer. Bu, Rusya’da genel olarak genç sporların elde ettiği en iyi ikinci sonuç. Rusya rekoru – 4.54 m Alena Lutkovskaya’da. Ve Knoroz kişisel rekorlarını fındık gibi yendi. Çok umut verici bir kız, 2020 yılına kadar çok yükseğe zıplayacağını umuyoruz.

Anton Nazarov

Polina Knoroz’un ilk büyük başarısı 2020 yılındaki Rusya Salon Atletizm Şampiyonası oldu. Burada ikinci olan sporcu, henüz 20 yaşında bu başarıya ulaşarak kamuoyunun dikkatini çekti. Buradaki derecesi 4,65 m idi.

2021 sporcu için oldukça verimli geçti. Rusya doping cezaları sebebiyle Tokyo Olimpiyatları’ndan diskalifiye edilse de o bireysel olarak olimpiyat için yarışma hakkı hakkı elde etti. Ancak olimpiyatların final ayağında yarışmadı. Elemeleri geçemeyince diğer Rus atlet Anzhelika Sidorova olimpiyatlara gitti.

Okuma önerisi: Atletizmin Yıldızı Nafissatou Thiam.

Sporcunun en büyük profesyonel başarısı Diamond League’de geldi. Stockholm’de düzenlenen Diamond League organizyonunu 4,71 m’lik atlayışıyla kazandı. Böylelikle büyük turnuvalardaki kariyer rekorunu da kırdı. Ayrıca aynı yıl salon şampiyonasında yeniden Rusya ikincisi oldu.

Polina Knoroz 2021 yılında Moskova’da düzenlenen yerel bir yarışmada 4,75 atladı. Bu şimdiye kadar açık saha atlayışlarındaki en iyi derecesidir.

Sporcu salon turnuvalarında daha başarılı bir grafik çizmekte. Nitekim Fransa’nın Clermont-Ferrand kentindeki salon yarışmasında 4,81 m atlamayı başardı.

Sporcunun en az spordaki başarısı kadar en önemli yanlarından biri Instagram fenomeni olması. Polina Knoroz Instagram adresinde yüz binlerce takipçisi var.

Knoroz Ailesi

Polina, sporcu bir ailede dünyaya geldi. Nitekim annesi Anna Knoroz, eski bir 400 metre engelli koşusu atletidir. Anna Knoroz, 1996 Olimpiyat Oyunları’nda Rusya’yı temsil etti. Ayrıca 1991 yılında dünya şampiyonluğu bulunan Anna Knoroz, birçok kez Rusya şampiyonu oldu.

Ayrıca bekar olan Polina’nın 2004 doğumlu bir kız kardeşi var.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir