İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nöral Ağ (Neural Lace) Ne Demek?

Nöral ağ teknolojisi insan beyni ile makineler arasında iletişimi tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Ayrıca İngilizcede neural lace olarak bilinir. Bu teknoloji sayesinde insanlar herhangi bir fiziksel davranış göstermeden tamamen zihinsel süreçler yoluyla makineleri yönlendirebilecektir. Aynı zamanda bu teknolojinin tamamen algısal gerçeklere dayanan şekline ise metaverse adı verilmektedir.

Bu teknolojinin henüz somut bir uygulama örneği yoktur. Ancak muhtemelen gelecek yüzyıla damga vuran teknolojilerden biri nöral ağ olacaktır.

Sinirsel bağlardan oluşan bu teknolojinin başarılı bir şekilde geliştirilip kullanıma sunulması birtakım sonuçlara sebep olacaktır. Böylelikle insan için fiziksel güç gerektiren birçok iş ve eylem sadece insan zekâsının yönlendirmesi ile yapılabilecektir.

Iain Banks, Elon Musk ve nöral ağlar

Iain Banks’ın özellikle “Kültür” adlı eserinde idealize ettiği yaşam tarzında nöral ağ teknolojisine dair birçok öngörü yer almaktadır. 2016’nın Haziran ayında Musk, “Kültür” adlı bu eserdeki gelecekçi öngörülerden çokça etkilendiğini söylemiştir.

Sinirsel bağ teknolojisinin dünya üzerindeki ilk araştırma grubunu kuran kişi ünlü mucit Elon Musk‘tır.

Elon Musk’ın “Neuralink” adını verdiği nöral ağ şirketi, ilk çalışmalarına 2016 yılında başlamıştır. Bilgisayarlı beyin ara birimi geliştirme çalışmaları ile ilgili ilk kayda değer sonuçlar 2017 yılının mart ayında ortaya çıkmaya başlamıştır. ,

“Neuralink” adlı bu şirketin merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco kentindedir.

Elon Musk’un nöral ağ deneyleri

Nöral ağ teknolojisi, insanlığın geleceği için tehlikeli midir? İşte bu konu uzun süre tartışma konusu olmulştur. Nitekim Musk, Nisan 2017’de bilişsel ağlar sayesinde insanlığı tehdit eden birçok hastalığın iyileşeceğine inandığını söylemiştir. Bununla birlikte Musk, insan beynine yerleştirilen elektrotlar sayesinde beyindeki düşünce yapısı ve algoritmanın bilgisayarlara arayüz olmaksızın aktarılabileceğini de belirtmiştir.

Bu teknoloji sayesinde insan beyninin bilgisayara aktarımı mümkün olacaktır. Hatta insanların bilişsel aktivasyonları farklı ortamlara iletilecek, taşınacaktır. Araştırmacılar bu amaçların gerçekleşmesi hâlinde insanların algı ve anlama güçlerinin artacağını düşünmektedir.

Popüler bilim yayınlarında çıkan haberlere göre şu an için bu çalışmaların önündeki en büyük engel finansal konular.

Son olarak diyebiliriz ki, bu teknolojinin sonuçları uzun süre daha tartışılmaya aday.

Özet
Sinirsel Bağ (Neural Lace) Teknolojisi
Başlık
Sinirsel Bağ (Neural Lace) Teknolojisi
Açıklama
Sinirsel bağ teknolojisi (neutral lace) insan beyni ile makineler arasındaki iletişimi tanımlamak için kullanılan bir kavramdır. Bu teknoloji sayesinde insanlar herhangi bir fiziksel davranış göstermeden tamamen zihinsel süreçler yoluyla makineleri yönlendirebilecektir.
Yayımcı
Simit Çay
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.