Kategoriler: GENELKÜLTÜRTatil

Patara Plajı Nerede, Giriş Ücreti 2021, Patara Ne Demek?

Paylaş

Patara Plajı, görsel bir şölen sunan Patara Kum Tepesi ve antik kenti ile Akdeniz’in en güzel tatil yerlerindendir. Plaj, Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarında bulunmaktadır. Patara Plajı giriş ücreti 2021 yılında 25 Türk lirasıdır. Patara, Türkiye’nin en uzun plajlarından biridir. Kumsalın uzunluğu yaklaşık 18 km’dir. Nitekim bu yazıda Patara ne demek, Patara plajı ve kum tepeleri nerede ve plaja giriş ücreti bilgilerini bulabilirsiniz.

Kumsal boyunca uzanan Patara Kum Tepeleri hem turistlerin hem de fotoğrafçıların büyük ilgisini çekmektedir. Ayrıca Patara Plajı’nın hemen yanında Patara Antik Kenti bulunmaktadır. Kadim Anadolu tarihinin başlangıç noktalarından olan Patara, binlerce yıldır birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Patara bir dönem Likya Birliği’ne de başkent olarak hizmet etmiş, kadim devirlerin en önemli tahıl ve hububat limanlarından biri olmuştur. Limanın bulunduğu yer bugün için bataklıktır. Yani medeniyetlerin doğduğu bir yerde denizle buluşmanın keyfini yaşayabileceğiniz bir yer.

 1. Patara Plajı’na nasıl gidilir?
 2. Patara Plajı kaç km uzunluğundadır?
 3. Patara Plajı giriş ücreti 2021
 4. Patara Denizi, Kumu Nasıl?
 5. Patara Kum Tepesi
 6. Patara Ne Demek?
 7. Patara Plajı ve Caretta Carettalar
 8. Patara Plajı: Duş, soyunma kabini, kafeler, otopark ve WC
 9. Patara Kamp Yeri

Patara, dünyanın ilk parlamento binalarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Patara Parlamento Binası’nın yanında bir de dünyanın en eski deniz feneri de buradadır. Burası ayrıca Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın da doğduğu yerdir.

Kısacası, hem Likya tarihine şahit olmak hem de deniz turizmi yapmak isteyenler için burası ideal bir yer. Sonuçta tatil, sadece bir dinlenme dönemi değil entelektüel bir dönem. Öyleyse gelin, bu mükemmel destinasyonu tanıyalım.

1. Patara Plajı’na nasıl gidilir?

Patara, turizm cenneti Kaş’ta Kalkan yakınlarında bulunmaktadır. Antalya üzerinden toplu taşıma ile veya kendi aracınızla Patara’ya rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer Muğla tarafından toplu taşıma kullanacaksanız, Fethiye’den ortalama saatte bir kalkan tur otobüsleri ile Patara Kavşağı’na kadar gelebilirsiniz. Plaj ile bu kavşak arası yaklaşık 3 km’dir. Bu mesafeyi yürüyerek katetmelisiniz.

Plaj, idari olarak Antalya iline bağlıdır. Plaja Gelemiş Mahallesi üzerinden ulaşılabilir. Yol boyunca karşınıza inanılmaz bir tarih çıkmakta. Bazilika kalıntılarından, meclis binası ve antik tiyatroya kadar yolculuk esnasında resmen tarih turu yapıyorsunuz. Şanslıyız ki sahili de kaplayan devasa kumlar bu eserleri de yıllarca saklamış, insana ve doğaya karşı korumuş.

Kaş ve Fethiye civarında tatilinizi geçiriyorsanız, burası mutlak surette gezip görmeniz gereken bir yer.

2. Patara Plajı kaç km uzunluğundadır?

Patara Plajı’nın uzunluğu yaklaşık 18 km’dir. Bu uzunluk boyunca kum tepeleri bulunmaktadır. Ayrıca antik kent bölümünde devasa seramik yapıları keşfedilmeye devam etmektedir. Plajda ilerlediğinizde Fethiye’den doğan Eşen Çayı’nın denizle buluşmasına tanık olabilirsiniz.

Patara Plajı, Türkiye’nin en uzun kullanılabilir sahil şeritlerinden birine sahiptir. Bu yönüyle denize girme dışında farklı aktiviteler için de önemli bir buluşma noktasıdır. Sahil şeridinin bir diğer özelliği ise bu şeritte çok sayıda yer altı mağarasının bulunmasıdır. Bunun sebebini şu şekilde açıklanmıştır:

Patara-Kekova bölgesinde yer alan denizaltı mağaralarının morfolojisi bunların gelişiminde karstik yer altı suyu boşalımlarının etkili olduğunu göstermektedir. Önemli gözlemlerden birisi de bazı mağaraların giriş ağızlarının günümüz deniz seviyesinin oldukça altında olmasıdır.

Mehmet Öztan vd.

3. Patara Plajı giriş ücreti 2021

Patara Plajı, ücretlidir. Giriş ücreti 2021 yılında güncel olarak 20 TL’dir. Bunun 7,5 lirası giriş, 10 lirası şezlong ve şemsiye hizmetidir. 2,5 lirası ise duş kabini için alınmaktadır. Diğer hizmetlerden yararlanmazsanız giriş için 7,5 TL ödemeniz yeterlidir. Eğer plajın hemen yanındaki antik kente de uğramak isterseniz buraya giriş için de 25 lira daha ödemeniz gerekir:

 • Giriş ücreti: 7,5 TL
 • Şezlong-şemsiye: 10 TL
 • Duş hizmeti: 2,5 TL
 • Patara Antik Kenti Giriş Ücreti: 25 TL
 • Müzekart geçerlidir. Öğrenci indirimi yoktur.
 • Plaj akşam 20.00 ile 08.00 arasında kapalıdır.

4. Patara Denizi, Kumu Nasıl?

Patara Plajı, taşsız mükemmel kumlara sahiptir.

Patara’nın taşsız harika bir kumu var. Bununla birlikte deniz genellikle dalgalı ve dip akımlara sahip diyebiliriz. Ayrıca su yüksekliği fazla değil yani sığ bir sahil. Açık söylemek gerekirse yüzmekten ziyade güneşlenmek ve kumlarla oynamak isteyenler için ideal bir yer. Alan geniş olduğundan çocuklu aileler de tercih edebilir.

Çevrede yeme içme olanakları çeşitli değil. Her yerde her şeyi yemem diyorsanız, yanınızda bir şeyler getirebilirsiniz. Plajın bu kadar sevilmesinin nedenlerinden bir diğeri ise özellikle bahar aylarında eşsiz gün doğumu ve gün batımlarına sahip olmasıdır.

Patara, kilometrelerce uzunluğundaki sahili ile özellikle akşam yürüyüşleri için ideal. Yumuşak zeminde yürümeyi sevenler plajın bu imkânından büyük keyif alacaktır. Bu sebeple kumsalda yürüyebileceğiniz bir ayakkabıyı yanınızda taşımanızı öneneririz.

Plajın en güzel özelliklerinden bir diğer kuşkusuz Patara Kum Tepeleri’dir. Öyleyse gelin bu kum tepelerini tanıyalım.

5. Patara Kum Tepesi

Patara’da birçok kum tepesi var. Bu kum tepeleri sayesinde bölge, denizin kıyısında konumlanmış bir çöl izlemi uyandırıyor. Bu sebeple fotoğrafçılar bölgeye büyük ilgi gösteriyor. Kum tepeleri ile ilgili gulunalss şu yorumları yapıyor:

Uzun uzadıya giden bu plajın Kaş’ta yer alan Patara olduğunu, plajın aslında caretta carettalara ait olduğunu, biz insanların her yeri işgal ettiğimiz gibi burayı da işgal edip gece/gündüz carettalarla vardiya döndüğümüzü, yıl boyunca esen rüzgârların bu güzelim kum tepelerini oluşturduğunu hepimiz biliyoruzdur. Benim bilmediğim kısım ise kum tepelerine ayrı bir giriş varmış, plaj girişini kullanıp mis gibi altın sarısı kumların ölü ağırlığına katlanıp 2-3 km yürümeye gerek yokmuş. Artık siz bunu da biliyorsunuz. Benim yaptığımı yapmayın. Kolay yolu tercih edin. Bir de vaktiniz varsa günü batırıp, plajı carettalara öyle teslim edin.

gulunalss

6. Patara Ne Demek?

Patara, Hititçede Patar denilen ve bugün Doğucasarı olarak bilinen dağın adından gelmektedir. kent, Likya medeniyetinde Pttara olarak adlandırılmıştır. Heredot’un anlattıklarına göre antik çağda Likya Apollon kehaneti merkezlerindendir. Patar’ın kelime anlamı ise belli değildir. Konu ile ilgili Şeniz Varmaz şu açıklamayı yapmaktadır:

Likya birliğinin önemli kentlerinden olan Patara’nın Plinius’a göre “Pataros” olan adı Likçe metinlerde “Pttara” veya “Pttareze” olarak geçmektedir. Hititlerde ise Likyalılar Luvi halklarından olup Lukkalılar olarak bilinirler. Patara’nın Hititçe adı da “Patar” olarak yer almaktadır. IV. Tuthalya’nın M.Ö. 13. yy.ın 3. çeyreğinde yaptığı Lukka seferini anlattığı Yalburt Kaya Tapınağı’ndaki Luvi hiyeroglifi ile hazırlanan yazıtta “Patar” dağından söz edilmesi de bu bilgileri desteklemektedir. Sözü edilen dağ, kentin doğusunda yer alan ve üzerinde kaya mihrapları taşıyan Doğucasarı olmalıdır.

Şeniz Varmaz

7. Patara Plajı ve Caretta Carettalar

Patara Plajı, caretta carettaların yaşadığı bir plaj. Ama insanın doğaya zarar verme konusundaki kararlılığı burada da kendini gösteriyor. Her ne kadar çevrede temizlik işlemleri yapılmaya çalışılsa da çöp sorunu burada da karşımıza çıkıyor.

Hani derler ya “Düşmanın attığı taş değil dostun attığı gül yaralar beni!” işte burada da durum tam olarak bu. Aynı plajı paylaştığımız güzelim insanların çevre konusunda bu denli sağır olması gerçekten yaralayıcı. Patara’yı hep birlikte korumalıyız. Nitekim 2020 yılının Patara yılı ilan edilmesi bu civarda belirli bir düzenin oturtulmasını sağladı ama yeterli mi? Hayır.

8. Patara Plajı: Duş, soyunma kabini, kafeler, otopark ve WC

Plajın sosyal donatı alanları mevcuttur. Ancak duş almak isterseniz 2,5 TL ücret ödemeniz gerekir. Bununla birlikte yemek yemek vb. diğer türlü ihtiyaçlarınız için çok fazla seçeneğiniz yok. Plajın bulunduğu muhitte büyük ölçüde bakir kalmış denilebilir. Her şey elimin altında olsun diyenler bunu dikkate alarak Patara Plajı’na gitmelidir.

Patara ve Fazıl Say

Patara sanat dünyasına da ilham olan önemli bir destinasyon. Nitekim Fazıl Say ilk bale yapıtına Patara adını vermiştir. Baleyi buradan dinleyebilirsiniz:

Patara Balesi

9. Patara Kamp Yeri

Patara’ya yakın Gelemiş’te kamp yapabilirsiniz. Plajda kamp yapmak yasaktır. Plajda kamp yapılamamasının sebebi plajın caretta caretta yuvası olmasıdır. Bu yüzden akşam 8’den sonra plaj boşaltılmaktadır. Yani geceyi plajda geçirmek mümkün değildir.

Plaj yakınlarındaki Gelemiş köyüne ulaştığınızda burada hem ücretli hem de ücretsiz kamp yerleri mevcut. Kısacası siz de gününüzü plajda geçirdikten sonra akşam kampınızı Gelemiş’te kurabilirsiniz.

Fotoğraf ve kum tepelerine ait yorum Gulunalss’a aittir.

Kaynakça / References

Koçak, M. (2019). Patara liman koyu araştırmaları: genel bir bakış.

Varmaz, Ş. (2015). Patara su yolu çalışmalarından ele geçen hellenisik dönem seramikleri (Master’s thesis, Pamukkale Üniversiseti Sosyal Bilimler Enstitüsü).

Yıldırım, D. Ş. (2012). Hurmalık Hamamı Buluntuları Işığında Patara’nın Geç Roma-Erken Bizans Dönemi Kuzey Afrika Kökenli Seramikleri. Anadolu University Journal of Social Sciences12(4).

Özet
Başlık
Patara Plajı Nerede, Giriş Ücreti 2021, Patara Ne Demek, Patara Uzunluğu
Açıklama
Patara Plajı nerede, Patara Plajına nasıl gidilir? Patara denizi nasıl? Patara plajı giriş ücreti 2021, Fazıl Say, Patara Kum Tepeleri vb.
Yayımcı
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat (Akademik)
Logo
yonetici1

Son gönderiler

Betik Haziran 2021 Sayısı: Anadolu

Beşinci sayımızda “Anadolu” temasıyla karşınızdayız. Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu… Daha Fazla

Haziran 15, 2021

Divan kimin eseri?

Klasik Türk edebiyatında en önemli mürettep divanlar Fuzûlî, Bâkî, Nedîm, Nabî, Nef'î ve Şeyh Galip'e… Daha Fazla

Haziran 13, 2021

Anadolu’nun Türkleşmesi

Anadolu'nun Türkleşmesi, Selçuklu Devleti'nin Anadolu'ya yönelen akınlarıyla başlamıştır. Bu akınlar 1071'de meydana gelen Malazgirt Meydan… Daha Fazla

Haziran 9, 2021

Anadolu isminin efsanesi ve kökeni

Anadolu kelimesinin kökeni konusunda birçok farklı görüş var. Ayrıca neredeyse tüm yer isimlerinde olduğu gibi… Daha Fazla

Haziran 8, 2021

Nefi: Bir Hiciv Şairi – Nef’i’nin Edebi Kişiliği ve Hicivleri

Nefi, 17. asrın Nâbî ile birlikte en büyük iki şairinden biridir. Bir kaside ve hiciv… Daha Fazla

Haziran 6, 2021

Soğd dili (Soğdca) ve Soğd alfabesi – Türklerin tüccar komşuları

Soğdca, Orta Asya’da konuşulan Hint-Avrupa ailesinin İran kolundan bir dildir. Tarihî olarak, Soğd dili Semerkant… Daha Fazla

Haziran 5, 2021