Kategoriler: GENEL

İyi insan olmak

Paylaş

İyi insan olmak, hayatla barışık yaşamak ve önce kendini sevmektir. Çünkü sevgiyi kendine yakıştıramayan insan, başkalarını da sevemez. Sevginin yumuşatamadığı bir benlik de hiçbir zaman iyiliği özümseyemez. Peki iyi bir insan olmak için ne yapmalıyız?

İyi bir insan olmanın en önemli ölçütü başkalarına zarar vermemektir. Empati yeteneği gelişmemiş, sadece kendini düşünen bir insan hiçbir zaman iyi olamaz. Başkalarının gördüğü zararı umursamayan, kendi yararı için her şeyi gözden çıkaran insan tehlikelidir.

Özgürlüklere değer verir. Başkalarının tercihlerine saygı gösterir. Kendi değer yargılarını, bu yargılarının doğruluğuna tam olarak emin olsa bile başkalarına dayatmaz.

İyi insan kendini gerçekleştiren bireydir. Kendini gerçekleştirmek, hayattaki minimum hedeflere ulaşmak için çaba harcama heyecanını taşımayı gerektirir. Bu çaba insanın kendini değerli hissetmesini sağlar. Çünkü yaşamak başlı başına amaç üretmektir. Böylelikle kendini gerçekleştirmiş insan küçük hesaplar peşinde koşmaz. Mutlu olmak için başkalarının övgülerine ya da dış motivasyona gereksinim duymaz. İşe yaradığını bilir.

Dış görünüş ile değerlendirme yapmak yanlıştır. Bir kişiyi kıyafeti, dövmesi vb. bireysel tercihleriyle değerlendirmek, hiç kimsenin yetki alanına girmez. Eğer kendimizde başkalarının tercihlerine karışma hakkını görürsek bu şekilciliği doğurur. Şekilcilik toplumsal uzlaşının önündeki en büyük engeldir.

Yalan ve kıskançlık bütün kötülüklerin anasıdır. Yalan söyleyen ve kıskanç karakterli olan kişilerin iyi bir birey olması mümkün değildir.

İyi insan olmanın özü

İyi insan olmanın en önemli ölçütlerinden biri “ölçülü olmak”tır. Bu aslında net sınırları olan bir çizgi değildir. Ölçülü bir insan karşıdaki kişi ile iletişiminde kendi haddini bilir. Kendi üzerine neyin vazife olduğunu neyin olmadığını bilir. Eleştirinin dozunu iyi ayarlar.

Eleştiri tehlikeli bir bıçaksırtıdır. Doğru eleştiri karşıdaki kişinin bireysel gelişimini destekler. Abartılı eleştiri ise muhataba zarar verir. Bu açıdan ölçülülük eleştiri hususunda çok kritiktir. Bu açıdan dobra olmak her zaman doğru bir davranış olarak nitelendirilemez.

İyi insanlar farklı kişileri rahatsız etmekten kaçınır. Fark etmeden rahatsızlık verdiği konuların olup olmadığını sorgular. Sesli yemek yeme, konuşurken muhatapları iğneleyici sözler kullanma, yüksek sesli müzik dinleme vb. gibi davranışlardan kaçınır. Temizliğine dikkat eder.

Hayvan ve doğa sevgisi de iyilik için önemli hususlardandır. Çünkü merhamet duygusu olan insanlarda bütün sevgi türleri gelişmiştir.

yonetici1

Son gönderiler

Geçiş Dönemi – “Geçiş Dönemi” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Geçiş Dönemi ifadesinden Türklerin İslamiyet'e geçmeye başladığı Karahanlı Türkçesi dönemi anlaşılır. Karahanlı Türkçesine Hakaniye lehçesi… Daha Fazla

Eylül 20, 2021

Betik’in “İnsan Konulu” Eylül 2021 Sayısı

Betik'in "insan konulu" Eylül 2021 sayısı çıktı. Dergimizde insan konulu şiirler, hikâyeler ve diğer türlerde… Daha Fazla

Eylül 15, 2021

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye... Öyleyse Akdeniz… Daha Fazla

Eylül 10, 2021

Osmanlı Türkçesi neden yabancı dillerin etkisi altında kalmıştır?

Osmanlı Türkçesi, kültürel etkileşime dayalı birçok neden ile yabancı dillerin etkisinde kalmıştır. Özellikle İslam kültür… Daha Fazla

Eylül 9, 2021

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS'ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m… Daha Fazla

Eylül 3, 2021

Türkçe sözlükler

Türk dilinin zenginliklerinin kayıt altına alınmasındaki en önemli çalışmaların başında Türkçe sözlükler gelir. Tarîhi süreç… Daha Fazla

Ağustos 30, 2021