GENEL

Olimpos Plajı giriş ücreti 2021 | Olimpos Antik Kenti’ne nasıl gidilir?

Paylaş

Olimpos Plajı, Türkiye’nin en temiz ve tarihî kalıntılarıyla ünlü plajlarından biridir. Plaj, Antalya’nın Kemer ilçesindedir. Olimpos Plajı’na ulaşım Antalya’dan Kumluca istikametine giden kara yolundan Çıralı sapağını takip ederek sağlanır. Olimpos Plajı giriş ücreti 2021 yılında da sadece antik kenti gezenlerden alınmaktadır. Antik kent bilet ücreti ise 40 liradır. Yani sadece plajı ziyaret edenler herhangi bir ücret ödememektedir. Plajda kamp yapmak yasaktır.

Olimpos Plajı’na nasıl gidilir?

Olimpos Plajı’na, Antalya’nın Kemer ilçesinden Finike’ye doğru giderken Çıralı sapağından sola dönerek gidilir. Başka bir deyişle Antalya istikametinden D400 kara yolunda Ulupınar mevkisine gelindiğinde sola sapılmalıdır. Olimpos Plajı ve Antik Kenti navigasyon bilgisi için tıklayınız.

Olimpos Plajı’nın bulunduğu alan genel olarak Çıralı olarak bilinir. Nitekim bu plajın devamı Çıralı Plajı’dır. Ayrıca Olimpos Plajı’ndan Çıralı’ya doğru sahilden yaya bağlantısı vardır.

Olimpos Plajı giriş ücreti 2021

Olimpos Plajı, giriş ücreti olmayan ücretsiz bir alandır. Fakat sahilin hemen arka kısmında kurulu Olimpos Antik Kenti’ni gezmek ise ücretlidir. Bu antik kente müzekart veya öğretmen kimlik belgesi ile ücretsiz şekilde girilmesi mümkündür. Olimpos Antik Kenti bilet fiyatı ise 40 TL’dir.

Geniş bir plaj olan Olimpos’un plaj kısmının arka kısmında birçok işletme mevcuttur. Plaj ziyaretlerinizde bu işletmelerden faydalanmanız mümkündür.

Olimpos Plajı park yeri

Olimpos Plajı, park sorunu yaşamayacağınız bir destinasyondur. Çıralı’da dikkânların bulunduğu yerdeki köprünün deniz tarafından sağı park alanıdır. İsterseniz aracınızı buraya bırakıp 5 dakikalık bir yürüyüşle plaja ulaşabilirsiniz.

Hiç yürümeyeyim diyorsanız yukarıda bahsettiğim park alanından ilerleyip sahil kenarına kadar ulaşmanız mümkün. Hatta sahil kenarında aracınızı park etmeniz için bir yer de var. Ancak buraya ulaşılan yol bozuk bir yüzeye sahip. Özellikle geri dönerken yolun bir kısmında oyuklar sizi zorlayabilir.

Bir diğer seçenek daha var. İsterseniz Çıralı sahilinden ilerleyerek bu sahilin kenarında istediğiniz bir alana da aracınızı park etmeyi deneyebilirsiniz.

Olimpos kamp yerleri

Resmî olarak Olimpos Plajı’na gece 21.30’dan sonra girmek yasak. Bu Olimpos Plajı’nda kamp yapmanın da yasak olduğunu gösteriyor. Fakat plajın çevresinde birçok paralı kamp alanı var. Bu alanlardan yararlanarak güzel bir tatil planlamanız mümkün. Özellikle Çıralı plajının bitiş noktasında birçok kamp alanı var.

Çıralı, sosyal donatı alanlarının genel olarak bir bölgeye toplandığı bir yer. Bununla birlikte ulusal market zincirlerini de burada bulamayacaksınız. Zor durumda kalmamak için Olimpos’un bulunduğu Çıralı’ya tedarikli gelmenizde fayda var. Buradaki işletmelerde de birçok şey var. Ancak eksiklerinizi burada tamamlamak sizin için daha pahalı olacaktır.

Olimpos Antik Kenti

Olimpos Antik Kenti, antik Anadolu medeniyetleri arasında yer alan Likya medeniyetinin liman şehirlerindendir. Kent, milattan hemen önceki birkaç yüzyıla tarihlenir. Olimpos’un Faselis (bugünkü Phaselis Antik Kenti) ile birlikte Antalya’nın en önemli antik limanı olduğu düşünülmektedir.

Antik kentte birçok yaşam alanı, lahit ve küçük bir tiyatro vardır. Olimpos Antik Kenti’nin bazı bölümleri günümüze oldukça sağlıklı bir şekilde ulaşmış olsa da antik kentin geneli için bu söylenemez. Burası, eski insanların yaşama bakışlarını görmek için mükemmel bir alan.

Antik kentin ortasından küçük bir akarsu geçiyor. Fakat yaz aylarında bu suyun seviyesi oldukça düşük. Antik kent iki dağlık alanın ortasındaki küçük bir vadi içerisinde.

yonetici1

Son gönderiler

Geçiş Dönemi – “Geçiş Dönemi” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Geçiş Dönemi ifadesinden Türklerin İslamiyet'e geçmeye başladığı Karahanlı Türkçesi dönemi anlaşılır. Karahanlı Türkçesine Hakaniye lehçesi… Daha Fazla

Eylül 20, 2021

Betik’in “İnsan Konulu” Eylül 2021 Sayısı

Betik'in "insan konulu" Eylül 2021 sayısı çıktı. Dergimizde insan konulu şiirler, hikâyeler ve diğer türlerde… Daha Fazla

Eylül 15, 2021

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye... Öyleyse Akdeniz… Daha Fazla

Eylül 10, 2021

Osmanlı Türkçesi neden yabancı dillerin etkisi altında kalmıştır?

Osmanlı Türkçesi, kültürel etkileşime dayalı birçok neden ile yabancı dillerin etkisinde kalmıştır. Özellikle İslam kültür… Daha Fazla

Eylül 9, 2021

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS'ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m… Daha Fazla

Eylül 3, 2021

Türkçe sözlükler

Türk dilinin zenginliklerinin kayıt altına alınmasındaki en önemli çalışmaların başında Türkçe sözlükler gelir. Tarîhi süreç… Daha Fazla

Ağustos 30, 2021