Kategoriler: GENEL

İnsan Şiirleri 2021: Ödüllü Şiir Yarışması Sonuçları

Paylaş

İnsan, modern edebiyatın öznesi yani olmazsa olmazıdır. Modern şiir anlayışında “insan” konusunu işlemeyen hiçbir şiir yoktur. Hatta bir şiirin insanı yeterince detaylı işlememesi yetkin bir şiir için ciddi bir eleştiri kaynağıdır. Örneğin Cenap Şahabettin’in “Elhan-ı Şita”sı bu eleştirilerden nasibini almıştır. Kısacası “insan şiirleri” edebiyatın merkezindedir.

Geleneksel Simit Çay şiir yarışmalarının bu altı aylık döneminde de “insan” merkezli şiirler yazmanızı istedik. Burada istenilen “birey”i en etraflı işleyen, bizi bize anlatan en güzel şiirleri belirlemekti. Bu amaçla jürimiz “Şiir Değerlendirme Ölçeği“mizi kullanarak 844 adet şiiri tek tek değerlendirdi. Siz de silerseniz bu form aracılığı ile kendi şiirinizi değerlendirebilirsiniz.

İnsan Şiirleri: Simit Çay Edebiyat Şiir Yarışması Sonucu

  1. Kediyi Unut, Bu Salona Gelme (Canan Kefeli)
  2. Cilalı Kamburlar Diyarı (Beyzanur Uyanık)
  3. Dilsiz (Zeynel Abidin Kuşdemir)
  4. Bi’ Heves (Ayşe Yalçın)
  5. Du Bist Anders (Rumeysa Doğan)
  6. Yıkılan Afacan Çocuklar (Cevahir Tok)
  7. Toprak ve İnsan (Mansur Ekmekçi)

YOL KONULU YENİ YARIŞMAYA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

Not: İlk 15’e kalan şiirlerden bir kısmı dergimizin Eylül sayısında yayımlanacaktır. Dergimize sitemizden ulaşabilirsiniz. Ayrıca kesin olmamakla birlikte yarışmadaki şiirlerden oluşan bir kitap yayımlamayı düşünüyoruz. Eğer siz de bu kitapta şiirinizin yer almasını istiyorsanız yonetici@simitcay.com e-posta adresi ile iletişime geçiniz.

Türk edebiyatında insan konulu şiirler

Türk edebiyatında insan şiirleri Tanzimat’tan itibaren en çok ilgi çeken temalardan biri hâline gelir. Hatta Necip Fazıl Kısakürek ve Mehmet Âkif Ersoy gibi önemli şairlerimiz bizzat “İnsan” adlı şiirler kaleme almıştır. Cahit Zarifoğlu‘ndan Nazım Hikmet’e bütün Cumhuriyet Dönemi şairlerimizde insan öznedir.

“İnsan” her ne kadar modern edebiyatın öznesi olsa da şairlerin insanı işleme metodu büyük farklılıklar gösterir. Özellikle “birey”i merkeze alana ve insanı tekil bir merkez olarak ele alan son dönem şairlerimiz, dünyanın gittiği küresel istikamette yürümüştür. Şüphesiz Mehmet Âkif’in işlediği “insan” ise çok daha farklı, toplumla etkileşim hâlinde bir unsurdur.

Bu yarışmada, insanı toplumcu veya tekil varlığı ile işleyen tüm şiirlere eşit yaklaştık. Bizim için önemli olan insanın ne derece derinlikli ve detaylı anlatıldığıydı. Bu açıdan yukarıdaki şiirleri dikkatli okursanız insana dair çok şey bulabileceğinizi düşünüyoruz.

yonetici1

Son gönderiler

Geçiş Dönemi – “Geçiş Dönemi” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Geçiş Dönemi ifadesinden Türklerin İslamiyet'e geçmeye başladığı Karahanlı Türkçesi dönemi anlaşılır. Karahanlı Türkçesine Hakaniye lehçesi… Daha Fazla

Eylül 20, 2021

Betik’in “İnsan Konulu” Eylül 2021 Sayısı

Betik'in "insan konulu" Eylül 2021 sayısı çıktı. Dergimizde insan konulu şiirler, hikâyeler ve diğer türlerde… Daha Fazla

Eylül 15, 2021

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye... Öyleyse Akdeniz… Daha Fazla

Eylül 10, 2021

Osmanlı Türkçesi neden yabancı dillerin etkisi altında kalmıştır?

Osmanlı Türkçesi, kültürel etkileşime dayalı birçok neden ile yabancı dillerin etkisinde kalmıştır. Özellikle İslam kültür… Daha Fazla

Eylül 9, 2021

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS'ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m… Daha Fazla

Eylül 3, 2021

Türkçe sözlükler

Türk dilinin zenginliklerinin kayıt altına alınmasındaki en önemli çalışmaların başında Türkçe sözlükler gelir. Tarîhi süreç… Daha Fazla

Ağustos 30, 2021