GENEL

Astra K lastik basıncı kaç kPa olmalı? – Lastik basıncı sıfırlama

Paylaş

Astra K lastik basıncı, 225/45 R17 lastikler için ortalama 220 kPa’dır. Bu lastik şişirme pompasında yaklaşık 32 psi’ye tekabul eder. Lastik basınçları özellikle sıcaklık farklarının artmasıyla önemli miktarlarda değişim yaşar. Bu durumda aracınızın lastik sensörü hata verecektir. Ayrıca “Öğretmek istediğinize emin misiniz?” komutu ile çalıştırılan lastik basınç sensörü sıfırlama işleminin ayrıntılarını videomuzda veya yazılı olarak aşağıda bulabilirsiniz.

Astra K lastik basıncı hatası

“Lastik basıncını kontrol edin!” hatası Astra K’larda görülen en sık hatadır. Bu hata yol bilgisayarında gözüktüğünde ayrıca hız göstergesinin üzerinde de sarı bir ünlem işaretine benzeyen uyarı simgesi çıkar. Gelin bu sorunu çözelim.

Gerekli süre: 10 dakika.

Astra K lastik basıncı hatasını çözmek için aşağıdaki yönergeleri uygulayın. Ya da hemen yukarıdaki videomuzu izleyin.

 1. Lastik basınçlarını kontrol edin.

  Aracınızın lastik basınçlarını yol bilgisayarından kontrol edin. Basınç 220 kPA’nın altındaysa lastik havalarınızı 32 psi olacak şekilde bir akaryakıt istasyonunda sabitleyin. Sorununuz büyük ihtimalle çözülecektir. Özellikle hava sıcaklıklarının ani değişimi sebebiyle yaz aylarının başında ve sonbahara geçişte bu sorun ile sıkça karşılaşılır. Ayrıca aynı sorun motor performans testi gibi işlemler doğru yapılmadığı zaman da ortaya çıkar.

 2. Lastiklerinize bir çivi vb. cismin girip girmediğine bakın.

  Bazen lastiklere çivi vb. nesneler girmesine rağmen lastiğin havası inmez. Ancak bu, lastikte ani basınç dalgalanmalarına neden olur. Bu sebeple basınç değerlerinde hiçbir hata gözükmemesine rağmen bu hatayı alırsınız.

 3. Lastik ağırlığını “hafif” moda alın.

  Lastik ağırlığını “hafif” modda kullandığınızda hata alma riskiniz düşer. Eğer eco veya maks modunu tercih ederseniz muhtemelen birkaç lastiğinizde hata verme durumu ortaya çıkar.

 4. Lastik basınç değerlerini sıfırlayın.

  Bazen lastik basınç değerlerini sıfırlamak sorununuzu çözebilir. Konunun detayını aşağıda anlattık.

 5. Hiçbir işlem işe yaramıyorsa basınç sensörünüz bozulmuş olabilir.

  Yukarıda anlattığımız hiçbir işlem sorununuzu çözmediyse aracınızın lastik sensörünün ömrü bitmiştir. Bu sensörler, ortalama 5 yıldan sonra hata vermeye başlar. Bu sebeple yeni bir lastik basınç sensörü alıp taktırmanız gerekir. Bu sensörler pahalı ürünlerdir ve orijinalleri ortalama 450-500 lira civarındadır. Bunun yerine universal yani her araçla uyumlu daha ucuz ürünleri tercih etmek elinizde. Bu ürünler ortalama 200-250 lira civarındadır.

Astra K lastik basınç sensörü sıfırlama

Astra K lastik basınç sensörü sıfırlama işlemi, aracınızdaki standart lastik basıncı değerlerini kendiniz belirlemek istediğinizde yapılan bir işlemdir. Aslında yapılan işlem sıfırlama değil, standartları belirlemedir. Sensörü sıfırladığınız andaki değerler, artık aracınızın normal lastik değerleridir.

Basınç sensörünü sıfırlarken dikkat etmeniz gereken iki önemli husus var. Bunlardan birincisi arabayı düz bir alanda, öndeki ve arkadaki tekerlerin mevcut basınçları eşitken sıfırlamaktır. Özellikle öndeki iki teker birbiriyle aynı basınca sahip olmalıdır.

İkinci olarak eğer sıfırlama yapacaksanız mevcut basınç değerleri, sol kapıyı açtığınızda kapı kasnağının üzerinde yazan ideal değerlerle uyumlu olmalıdır. Aksi takdirde lastiklerinize yanlış bir standart seçmiş olursunuz. Bu da gereksiz yakıt tüketimi ve kötü süspansiyon demektir.

Sıfırlama işlemi: Tüm bunların ardından sıfırlama işlemi için ayar kolundaki menü tuşuna tıklayıp araba simgesinin alt sekmelerine ulaşın. Burada lastik basıncının bulunduğu ekran geldiğinde ayar kolunun ucundaki düğmeye 5 saniye basılı tutun. Size “Öğretmek istediğinize emin misiniz?” dediğinde “evet” deyin. Yaklaşık 2-3 dakika sonra yeni standartlarınız oluşacaktır. Bazen eşitleme oldukça uzun sürmekte. Bu süreçte kontağınızı kapatmadan sabırla bekleyin.

yonetici1

Son gönderiler

Geçiş Dönemi – “Geçiş Dönemi” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

Geçiş Dönemi ifadesinden Türklerin İslamiyet'e geçmeye başladığı Karahanlı Türkçesi dönemi anlaşılır. Karahanlı Türkçesine Hakaniye lehçesi… Daha Fazla

Eylül 20, 2021

Betik’in “İnsan Konulu” Eylül 2021 Sayısı

Betik'in "insan konulu" Eylül 2021 sayısı çıktı. Dergimizde insan konulu şiirler, hikâyeler ve diğer türlerde… Daha Fazla

Eylül 15, 2021

Fethiye’de gezilecek yerler

Bir Türkiye kâşifi için en eğlenceli ve müthiş anılar yaratan yerlerden biri Fethiye... Öyleyse Akdeniz… Daha Fazla

Eylül 10, 2021

Osmanlı Türkçesi neden yabancı dillerin etkisi altında kalmıştır?

Osmanlı Türkçesi, kültürel etkileşime dayalı birçok neden ile yabancı dillerin etkisinde kalmıştır. Özellikle İslam kültür… Daha Fazla

Eylül 9, 2021

Efe Mandıracı kimdir?

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS'ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m… Daha Fazla

Eylül 3, 2021

Türkçe sözlükler

Türk dilinin zenginliklerinin kayıt altına alınmasındaki en önemli çalışmaların başında Türkçe sözlükler gelir. Tarîhi süreç… Daha Fazla

Ağustos 30, 2021