Paylaş

Efe Mandıracı, voleybol milli takımımızın ve ARKAS‘ın en önemli isimlerinin başında geliyor. Efe, 2.01 m boyunda. 1 Nisan 2002 Kuşadası doğumlu sporcu, ARKAS’lı taraftarların sevgilisi durumunda. Efe, uzun boyu sayesinde yüksek bir bitiriciliğe sahip. Mevkisi smaçör. Aynı zamanda boy ve sıçrama avantajını servis kullanırken de hissettiriyor.

Boyu: 2.01 m
Mevkisi: Smaçör
Takımı: Arkas
Yaşı: 19
Doğum tarihi: 1 Nisan 2002
Memleketi: Kuşadası, Aydın

Türk milli takımı Rusya gibi büyük bir devi dize getirirken en dikkat çekici oyuncu olan Efe, maçın ardından Twitter‘da da ülke gündemine yerleşmişti.

Arkas Voleybol Kulübünde yetişmiştir. Efe Mandıracı, daha sonra diğer bir İzmir ekibi olan Altekma’da oynamıştır. Burada tecrübe kazanan sporcu, ardından Arkas’a geri dönmüştür. Sporcu 2019’dan beri Arkas’ta profesyonel olarak voleybol oynamaktadır.

Efe Mandıracı’nın Türk kamuoyu ile tanışması ilk olarak voleybol final serisinde Fenerbahçe’ye karşıdır. Kaybedilen bu seride gösterdiği performans büyük takdir toplamıştır. Seri boyunca genç yaşına rağmen âdeta Fenerbahçe’ye karşı direnen oyuncu olarak ön plana çıkmıştır. Nitekim gösterdiği özveri ile Fenerbahçelilerin bile sempatisini kazanmıştır.

Köşelerin Efendisi Efe Mandıracı

Efe Mandıracı, attığı 19 sayı ile Rusya maçında tüm Türkiye’nin ilgisini çekmeden yaklaşık bir yıl önce Engin Aksöz tarafından “Köşelerin Efendisi” olarak adlandırılmıştır. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz Fenerbahçe ile oynanan maçta efsanevi bir performans göstermiştir. Nitekim Eylül 2020’de Aksöz onun için şu ifadeleri kullanmıştır:

Sıçradıkça file küçülüyordu önünde; Blankenau’nun adrese teslim paslarına köşelerden yaradana sığınıp öylesine sert, öylesine etkili hücumlarla sayıya çevirdi ki Efe; bir an için voleybolun değişmez kuralının bu maçlığına sabitlenip, servis değişimde saat yönünde dönüşlerin kaldırılmasını geçirdim içimden.

Mandıracı, tarzı ve gücüyle eğer kalıcı bir performans gösterebilirse tıpkı Nafissatou Thiam‘ın heptatlonda açtığı çığır gibi Türk voleybolunda yeni bir sayfa açabilecek bir yetenek.

Türkiye’de kadın voleybolu uzun süredir çok seviliyor. Erkek voleybolu ise daha geri planda. İşte bu makus kadere Efe gibi idol “Filenin Efeleri” son vereceğe benziyor.

2019 Estonya Avrupa Ligi şampiyonluğunu tesadüf olarak görenler vardı. 2021’deki şampiyonluk ile erkek voleybolundaki gelişimi kabullenmiş oldu.

yonetici1

Son gönderiler

Telli Kavak (Samim Kocagöz) – Türü, Özeti, Yazarı

Telli Kavak, toplumcu gerçekçi Türk yazar Samim Kocagöz tarafından yazılmış hikâye türünde bir eserdir. Aynı… Daha Fazla

Ekim 19, 2021

Nasıl yazılır? (Meyve, sebze ve yer şekli isimleri) – TDK’ye göre

TDK'ye göre Meyve ve sebze isimleri, önlerine renk ismi alırsa bitişik almazsa ayrı yazılır. Ancak… Daha Fazla

Ekim 19, 2021

Yazara özgü dil ve anlatım özellikleri nelerdir? – Yazarın üslup özellikleri

Yazarlar eserlerini belirli bir tarzı esas alarak yazar. Bu noktada her yazara özgü dil ve… Daha Fazla

Ekim 16, 2021

Divan şiirinde sevgili tipi: Âşık, mâşuk ve özellikleri

Divan şiirinde sevgili tipi, Doğu zevk ve anlayışına göre şekillenmiştir. Divan şiirinde sevgili denince akla… Daha Fazla

Ekim 12, 2021

Doğu-Batı çatışması veya medeniyet krizi nedir?

Bir edebiyat ve sosyoloji terimi olarak "Doğu-Batı çatışması" Türk kültürünün, Avrupa'nın sosyal egemenliğine karşı direnişiyle… Daha Fazla

Ekim 11, 2021

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu karakterleri ve özeti

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa'nın en bilinen eseridir. Bu otobiyografik roman, ruhun yalnızlığı karşısında hayata… Daha Fazla

Ekim 7, 2021