GENEL

Yazıcı ısınıyor hatası – Yazıcı ses yapıyor ama yazdırmıyor

Paylaş

Yazıcı ısınıyor hatası veya yazıcı yazdırmıyor hatası, özellikle Samsung ve HP marka lazer yazıcı kullanıcılarının karşılaştığı bir hatadır. Lazer yazıcılar mürekkebi kâğıda ısı ile yapıştırır, ısınmaları normaldir. Hatta yeterince ısınmayan yazıcılar çalışmaz. Yani uzun süreli kullanılmayan yazıcıların ısınması için bir süre beklemek gerekir. Ancak yazıcı ses yapıyor ama yazdırmıyor ise muhtemelen USB bağlantı kablosunda sorun vardır. Bu durumda yazıcınız “Yazıcı durumu mevcut değil.” hatası verir.

Yazıcı ses yapıyor ama yazdırmıyor sorunu yaşadığınızda öncelikle sabırlı olun. Yarım saat kadar bekleyin. Çünkü özellikle uzun süre çalışmayan yazıcılarda yazıcılar donan mürekkebi temizlemek isteyecektir.

Problem devam ediyorsa bağlantı kablonuzun çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bunun için arkadaşınızın bağlantı kablosunu ödünç alın. Çünkü sorunun yazılımsal olma olasılığı var.

Kabloyu değiştirmenize rağmen sorun çözülmedi mi? Bu hatayı genellikle Samsung ve HP lazer yazıcılar verir. Bu markalara ait sürücüler (driver) internet ortamında kurumsal sürümleri ile mevcuttur. Mutlaka yeni güncellemeleri yükleyin.

Tüm bunlar sorun vermedi mi? Bu durumda yazıcınızın gerçekten ısınıp ısınmadığını kontrol edin. Eğer yazıcınızın arka üst kısmı soğuksa donanımsal bir hata vardır. Bu durumda sizin yapmanız gereken bir şey yok. En doğrusu servis ile iletişime geçmek.

Yazıcı ısınıyor ama yazıcıya giren kâğıtlar boş çıkıyor

Yazıcıya giren kâğıtlar boş çıkıyorsa bunun en temel nedeni tabii ki toner eksikliğidir. Ancak toner eksikliği olmadığına eminseniz bu kez tonerinizin üzerinde jelatin bir tabaka olup olmadığına emin olun. Çünkü yeni alınan tonerlerin birçoğunda yazdırma şeridinin üzeri ince bir jelatinle muhafazaya alınmıştır. Bu tabakayı kaldırıp sorunu çözmeniz mümkün.

Yazıcılar genellikle yanlış takılan tonerleri kabul etmez. Ancak bazen bu tarz hataların nedeni yanlış takılan tonerlerdir. Hatta bu yüzden yazıcı kâğıt yırtıkları bile oluşturur.

Yazıcıların bu tarz hatalar vermesinin bir diğer sebebi yanlış kâğıt seçimidir. Eğer yanlış ebatta veya incelikte bir kâğıt seçerseniz yazıcınız bu kâğıda basım yapmaz.

Yazıcı çok ısınıyor ise ne yapmalıyım?

Lazer yazıcıların size göre çok ısınma yapması mümkün. Ancak gerçekten de bu cihazlar ısı ile çalışır. Isı aşırı boyutlara ulaşmadıkça sorun yoktur.

Bazen çok fazla çıktı almak ısıyı daha da artırır. Bu durumda özellikle toner kalıntılarının sağlığınıza zarar vermemesi için yazıcıdan uzakta beklemeniz önemlidir.

Isınan bilgisayar bilgisayar kapanıyor sorununa neden olur. Ancak lazer yazıcılarda böyle bir durum yoktur. İki cihaz birbirinden farklı çalışır. Ancak klasik kartuşlu yazıcıların çok ısınması ise tehlikeli arz eder.

yonetici1

Son gönderiler

Telli Kavak (Samim Kocagöz) – Türü, Özeti, Yazarı

Telli Kavak, toplumcu gerçekçi Türk yazar Samim Kocagöz tarafından yazılmış hikâye türünde bir eserdir. Aynı… Daha Fazla

Ekim 19, 2021

Nasıl yazılır? (Meyve, sebze ve yer şekli isimleri) – TDK’ye göre

TDK'ye göre Meyve ve sebze isimleri, önlerine renk ismi alırsa bitişik almazsa ayrı yazılır. Ancak… Daha Fazla

Ekim 19, 2021

Yazara özgü dil ve anlatım özellikleri nelerdir? – Yazarın üslup özellikleri

Yazarlar eserlerini belirli bir tarzı esas alarak yazar. Bu noktada her yazara özgü dil ve… Daha Fazla

Ekim 16, 2021

Divan şiirinde sevgili tipi: Âşık, mâşuk ve özellikleri

Divan şiirinde sevgili tipi, Doğu zevk ve anlayışına göre şekillenmiştir. Divan şiirinde sevgili denince akla… Daha Fazla

Ekim 12, 2021

Doğu-Batı çatışması veya medeniyet krizi nedir?

Bir edebiyat ve sosyoloji terimi olarak "Doğu-Batı çatışması" Türk kültürünün, Avrupa'nın sosyal egemenliğine karşı direnişiyle… Daha Fazla

Ekim 11, 2021

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu karakterleri ve özeti

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, Peyami Safa'nın en bilinen eseridir. Bu otobiyografik roman, ruhun yalnızlığı karşısında hayata… Daha Fazla

Ekim 7, 2021