İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Arabada cızırtı sesi [Çözüldü] – Ön konsoldan veya hoparlörden gelen cızırtı

Arabada cızırtı sesi duymanızın veya multimedyada parazit oluşmasının birçok sebebi vardır. Bu noktadaki temel sebepler elektriksel aksamdaki şaseler, bluetooth sistemindeki frekans problemleri veya iç sirkülasyon motoru arızasıdır. Hoparlörden gelen cızırtının birçok sebebi varken torpidodan gelen sesin sebebi genellikle aynıdır.

Öyleyse önce bu sorunların nedenini anlayıp sonra çözüme geçelim:

Araba hoparlörleri, esas olarak hoparlör ve amplifikatör arasındaki kötü bağlantı nedeniyle cızırtı yapar. Hoparlörlerin çatırdamasının bir başka nedeni de mıknatısla temas edebilen hasarlı ses bobinleridir. Ayrıca, amplifikatör hoparlörlere gereğinden fazla güç verdiğinde cızırtı çıkarır.

Why Are Car Speakers Crackling and How to Fix This?

Eğer ön konsoldan gelen cızırtıdan rahatsızsanız bunun nedeni muhtemelen iç sirkülasyon motorudur. Bu cihaz bozulduğunda ya da tıkandığında torpidonuzdan cızırtıya benzer bir ses gelir.

Arabada hoparlörden gelen cızırtı sesi [çözüm]

Arabada hoparlörden cızırtı sesi gelmesinin birçok nedeni vardır. Bunlardan bazılarını aşağıda açıkladık.

1. olasılık: Sinyal, dörtlü ve radyo sesi cızırtı yapıyor. Bu sorun genellikle yeni nesil araçlarda olur. Çünkü lambaların ve ses sistemi entegredir. Sorunun nedeni genellikle geçici elektriksel farklılaşmalardır. Örneğin sabah işe giderken aylar sonra sis farlarını açarsanız, sinyal verdiğinizde cızırtılı bir sinyal sesi ile karşılaşmanız mümkün.

Bu tarz cızırtılar anlık elektriksel tepkimelerden kaynaklandığı için bunlar genellikle işlem gerekmeksizin geçer. Bu duruma özellikle Opel modelleri olan Insigna ve Astra K‘da sıklıkla rastlanmaktadır. Bu sorundan mustaripseniz aracınızın kontağını kapatıp birkaç saat bekleyin. Muhtemelen sorun ortadan kalkacaktır. Eğer günler geçmesine rağmen problem devam ediyorsa yetkili servise uğramanızda fayda var.

2. olasılık: Aracın ses sisteminde yarın temaslı bir kablo unuttuysanız cızırtı yaşamanız mümkün. Bu sebeple böyle bir problem yaşadığınızda yapacağınız ilk şey, aux veya USB girişini kontrol etmek olmalı.

Ses girişleriyle ile temas eden bir metal yüzük bile size sorun olarak geri döner. Bu sebeple bu girişlere yakın metal eşyaları kaldırdıktan bir süre sonra sorunun çözülüp çözülmediğine bakmalısınız.

3. olasılık: Aracın ses sistemi ile oynadınız mı? Eğer aracın ses sistemiyle oynadıysanız muhtemelen bir kabloyu yanlış ya da temassız taktınız. Bu sebeple kabloların yeniden takılması veya olmuyorsa elektriğin voltaj farkı oluşturmayan farklı bir kanaldan alınması gerekir.

4. olasılık: Aracınıza bir bluetooth bağdaştırıcı bağladınız mı? Sadece aux bulunan ve radyo ile kablosuz bağlantı kurulamayan cihazlarda yaşanan bir problemdir. Eğer multimedyaya bağlanmak için kalitesiz bir bluetooth cihazı kullanırsanız bu parazite neden olur.

5. olasılık: Hoparlörünüz bozulmuştur. Eğer hoparlörünüz veya elektrik aksamda farklı bir bozulma varsa bir elektrikçiye uğramanız gerekir. Çünkü konu hakkında tecrübeniz yoksa yapayım derken arabanın elektrik sistemine büyük zararlar vermeniz mümkün.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.