İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Tesla hissesi nasıl alınır? | Tesla hisseleri hangi borsada?

Dünyanın en yenilikçi ABD kökenli şirketlerinden biri olan Tesla, Elon Musk öncülüğünde değer kazanmaya devam ediyor. Firma elektrikli araba modelleri olan Model S ve Model 3 gibi ürünleriyle biliniyor. Peki, Tesla hissesi nasıl alınır? Şimdi gelin bu soruyu yanıtlayalım.

Time needed: 50 minutes.

Tesla hissesi nasıl alınır?

 1. Öncelikle risklerden haberdar olun.

  Tesla’ya yatırım yapmadan önce risk yönetiminizi iyi yapmalısınız. Çünkü Tesla hisseleri çok hızlı yükselme ve düşme patikalarına girebilen yatırım araçları. Fakat elektrikli araç sektörünün dünyanın geleceğindeki yeri açık. Bu sebeple uzun vadede Tesla güvenilir bir tercih olabilir.

 2. Minimum bir sermayeye ihtiyacınız var.

  Tesla yatırımı için en azından 13 bin lira civarında bir sermayeniz olmalı. Çünkü şu an bir Tesla hissesi 1000 dolar civarında. Tabii ki günlük artış ve azalmalar mevcut.Bundan daha düşük bir sermaye ile Tesla hissesi alamazsınız.

 3. Masrafları bilin.

  Bu konuda masraflarınız olacak. Bu masraflar binde 3’lük komisyon oranı ve on binde 6’lık yıllık saklama ücretidir. Ayrıca en az komisyon tutarı 15 dolar olduğu için küçük yatırımların maliyeti daha fazladır. Bunlara döviz-lira işlemleri için ödeyeceğiniz çevirme binde 5’lik tutarı da eklemek lazım.

 4. Yatırım işlemine başlayın.

  Tesla hissesi alımı için eğer ABD vatandaşı değilseniz bir broker yani aracıya ihtiyacınız olacak. Çünkü Tesla hisseleri Nasdaq borsasında işlem görüyor. Bu noktada mutlaka müstakil bir broker bulmanıza gerek yok. Bankalar da bu noktada çözüm üretiyor. Örneğin Garanti BBVA veya QNB yurt dışında hesap açma hizmeti veriyor.

 5. Tesla hissesi için en güncel fiyatlamalar göz atın.

  Farklı bir siteden değil direkt Nasdaq ekranından fiyatları takip etmenizi öneririz. Bu noktada Nasdaq Tesla bağlantısına tıklayın.

 6. Tesla hissesi alın.

  Yurt dışında yani ABD’de hesap açtığınızda artık ABD borsalarındaki dilediğiniz hisse senedini alma şansını elde etmiş oluyorsunuz. Uygulama ekranlarından gerekli işlemleri yapıyorsunuz. Örneğin QNB’nin yurt dışı yatırım departmanının Nasdaq ile ilgili bilgi ekranı bu konuda işinize yarayabilir. Fakat tabii ki bu konuda size yardımcı olan broker şirketleri komisyon vb. adlarda çeşitli kesintiler yapıyor. Bunlar hakkında kullandığınız ürünün içeriğini incelemeniz mümkün.

Tesla Hissesi Neler Vadediyor?

Tesla elektrikli araçların dünyaya yayılmasını sağlayan şirket. Ayrıca dünyanın en popüler yatırımcısı olan Elon Musk’a ait. Bu noktada firma her zaman yeniliklere öncülük ediyor. Hatta kripto para piyasasındaki en büyük oyuncu da Musk.

Musk’ın Floki ve Dogecoin ile Tesla otomobili satacağına dair açıklamalar bu paralar üzerinde ciddi tesirlere neden oldu. Ancak Musk bu projesini hayata geçirmedi.

Ayrıca Musk geleceğin ulaşım aracı olarak görülen hızyuvar teknolojisinin de ilk uygulayıcısı. Bu teknoloji ile kara üzerinde 1000 km hıza ulaşmak mümkün olacak. Bunlara insan beynini bilgisayar arayüzüne aktarma projesi olan Neuralink çalışmalarını da eklemek lazım.

Yani Musk sadece elektrikli araç teknolojisine hükmeden bir yatırımcı değil. Dünyadaki neredeyse tüm yenilikçi teknolojilerde bir parmağı var. Bu da Musk ekosistemindeki olumlu gelişmelerin Tesla’yı da olumlu etkileyeceği anlamına geliyor.

Tesla hangi ülkenin arabası?

Tesla, bir Elon Musk yatırımı ve bu sebeple Tesla ABD kökenli bir araç. Bununla birlikte Elon Musk’ın doğum yeri Güney Afrika.

Musk, tam üç ülkenin vatandaşlığına sahiptir. Bu ülkeler Güney Afrika, Kanada ve ABD’dir.

Tesla’nın piyasadaki önemli araçları Model 3 ve Model S’dir.

Tesla hisseleri hangi borsada?

Tesla hisseleri birçok devasa ABD şirketinde olduğu gibi Nasdaq borsasında işlem görmektedir. Nitekim Tesla Inc. bu borsada TSLA kodunu kullanmaktadır. Ayrıca Türkiye’den bu borsada işlem yapmak için bir aracı kuruma ihtiyaç duyulmaktadır.

Tesla hangi coin ürününe sahip?

Tesla’nın resmî bir coin ya da token ürünü olmasa da Dogecoin, Elon Musk’ın sık sık Twitter’dan üzerine açıklama yaptığı bir kripto para. Ayrıca Floki için de Musk’ın açıklamaları var.

Kısacası Musk’ın bir coin oluşturmak yerine Dogecoin’i Tesla satışlarında kullanacağına dair açıklamalar yaptığını görüyoruz.

Tesla Hissesi Riskler

Elon Musk oldukça tartışmalı projeler yürütüyor. Bunların başında da metaverse ile entegre edilmesi planlanan Neuralink geliyor. Bu teknoloji etik açıdan dünyada uzun süredir sorgulanıyor. Özellikle deney yapılan birçok maymunun bu süreçte ölmesi tartışmaları daha da arttırdı.

Bir diğer risk ise projelerin devasa olması. Örneğin NASA, Elon Musk’un uzay şirketi SpaceX ile çalışmaya başladı. Yani şirket Starlink adı verilen uzay roketleri üretecek kadar büyüdü. Bu çok olumlu bir durum. Fakat bu denli büyük bir yapıyı yönetmek tabii ki ciddi riskleri de beraberinde getiriyor.

Kısacası Tesla bugün arkasına aldığı teknoloji gücünü devam ettirdiği müddetçe kârlı olmaya devam edecek. Fakat piyasaya güçlü ve oyunbozan rakiplerin girmesi bir anda görüntüyü değiştirme potansiyeline sahip.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir