İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NFT coin nedir, fiyat bilgisi | Gelecek vadeden NFT’ler

Herhangi dijital bir nesneye karşılık olarak üretilen kripto varlıklara NFT coin adı veriliyor. Kısaca anlatacak olursak NFT her türlü dijital ürünü para haline getiren bir teknoloji. Dünyada en çok tercih edilen NFT coin, token ve 3D blockchain varlıkları şunlardır:

 1. CryptoPunks,
 2. CryptoKitties,
 3. Bored Ape Yacht Club,
 4. Beyond Life Club,
 5. Mekaverse,
 6. Axie Infinity,
 7. Decentraland,
 8. The Sandbox,
 9. OVR Metaverse.
Video: Yükselmesi beklenen kripto para platformlarının birçoğu NFT ürünlerine de sahip.

2021 yılı itibarıyla NFT sektörü 40 milyar dolarlık hacmi geçti. Bu gelişim 2022’de de hızla devam ediyor. NFT projelerinin en önemli özelliği kripto paralara nispetle çok daha korunaklı olmaları. Yani dünyadaki olumsuz gelişmeler kripto paralardaki gibi NFT’lerin de düşmesine sebep olmuyor.

Metaverse oyununa dahil olmayan NFT koleksiyonları sınırlı bir arza sahip. Bu sınırlı arz bahsedilen NFT ürünlerinin gün geçtikçe değer kazanmasını sağlıyor. Örneğin CryptoPunks ünlü olduktan sonra birim fiyatları milyonlarca doları buldu.

Hangi NFT Coin Ürünleri Alınmalı?

Merkeziyetsiz metaverse evrenleri, aslında binlerce NFT’den oluşan yapbozlardır. Yani bu oyunların içerisinde birçok 3D tasarım bulunmaktadır.

Metaverse oyunlarında bulunan marketplace yani pazar yeri bölümleri oyun içi NFT’lerin yapıldığı yerlerdir. Şu an için metaverse NFT ürünleri içerisinde en öne çıkanlar şunlardır:

 1. Decentraland,
 2. Bloktopia,
 3. The Sandbox,
 4. OVR.

Decentraland, Axie Infinity ve The Sandbox gibi metaverse evrenlerindeki NFT’ler standart NFT koleksiyonlarına göre farklılıklar taşır. Nitekim bunlar, değeri sürekli artıp azalabilen ürünlerdir.

Metaverse NFT’ler bulundukları platformun güncel piyasa değeri ile bağlantılı şekilde fiyatlanır. Ayrıca bu platformlardaki NFT ürünü sayısının artması da bazen fiyatların düşmesine neden olur. Bu noktadaki en önemli durum metaverse olan ilginin devam etmesidir.

2022 Şubat ayına geldiğimizde kripto paralardaki düşüş metaverse yatırımlarını da vurmuştur. Şu an için müzik vb. alanlardaki metaverse yatırımlarını saymazsak metaverse’e karşı bir ilgi azalmasının olduğunu söylemek mümkün.

Hangi spor kulübü NFT coin ürünü alınır?

Dünyadaki ve Türkiye’deki büyük spor kulüpleri tek tek NFT ürünleri çıkarıyor. Böylelikle bu ürünler sayesinde kulüpler milyonlarca dolar kâr ediyor. Çünkü henüz NFT sistemi vergilere dâhil değil. Ayrıca kulübü için canını vermeye hazır taraftarlar, yaptığı yatırımın kârlı olup olmadığına bakmıyor. Kısacası spor kulüpleri ve ünlüler fanatik takipçileri sayesinde önemli NFT gelirleri elde ediyor.

Trabzonspor örneğindeki gibi bazı kulüpler bu işlemi profesyonel ve kazan kazan ilişkisiyle yürütüyor. Fakat bazıları sadece taraftarlık duygusundan yararlanarak para kazanma derdinde. Hatta buna bir nevi bağış toplama da denebilir.

İşin yatırım boyunu umursamayan birçok kulübün sattığı NFT’ler, en azından şu an için ciddi gelir getirecek yatırımlar değil. Tabii istisnalar her zaman var. Bu yüzden kulübünüze destek olmak istiyorsanız başka ama para kazanmak istiyorsanız dikkatli olmalısınız.

Hangi NFT alınır, sorusunu soruyorsanız bizce yönelmeniz gereken alan kripto paralar. Bu konuda “Yükselmesi Beklenen Kripto Paralar” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir