İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pelitköy Plajları ve Öneriler | Burhaniye Pelitköy Gezilecek Yerler

Bu gezi yazımda sizlere zeytin ağaçlarının yeşile boyadığı Burhaniye Pelitköy plajları ve buradaki gezilecek yerlerden bahsedeceğim. Pelitköy plajları denince akla Bağlarburnu sahili, İçmeler plajı, Yalı plajı ve Adyar plajı geliyor. Bu yazıyı okuduğunuzda Pelitköy tatil planınız ve plajlar ile ilgili kafanızdaki tüm soru işaretleri gitmiş olacak.

Buranın adını aldığı “pelit” kelimesi meşe ağacı ve meşe palamudu anlamına gelmektedir. Sessiz cennet diye tasvir edilen Pelitköy “Bağlarburnu” olarak da anılmaktadır.

Pelitköy nerededir, nasıl gidilir?

Pelit köy Balıkesir ilimizin Burhaniye ilçesine bağlı bir beldedir. Burhaniye merkeze yaklaşık 20 km uzaklıktadır. İsterseniz Körfez Birlik araçlarıyla 24 lira ücretle Burhaniye’ye ulaşıp, oradan Pelitköy’e geçen minibüslere binebilirsiniz. Bu yöntem yaklaşık yarım saat veya kırk beş dakikanızı alabilir. Kendi aracınızla bu yolculuk en fazla yarım saat sürer. Burası turizm cenneti Ayvalık ve Cunda Adası’na oldukça yakın bir destinasyondur.

Pelitköy plajları

Pelitköy halk plajı, beach clup işletmelerini de içerisinde barındıran bir destinasyon. Dilerseniz plajdaki bu beach clup’lardan şezlongunuzu kiralayabilirsiniz. Denizin tuzlu olması nedeniyle sahilde herkesin kullanımına açık duşlar bulunuyor. Duşların herhangi bir saati ve ücreti bulunmamaktadır.

Pelitköy sahilinde bulunan işletmelerden kısaca bahsedecek olursak; en eskisi veya ilki Otantik Beach Club. Otantik Beach Club da zamana ayak uydurarak yıllar içerisinde çokça değişime uğradı. Şimdilerde çimlerde veya kumda şezlong kiralayabileceğiniz bir yer hâline geldi.

Pelitköy sahil plajının çevresinde birçok aktivite sizi bekliyor.

Bağlarburnu’nda geçirilecek bir gecede yapılacak en güzel aktivite, kendi sandalyeni alıp, sahilde az rüzgar alan bir köşe seçip, bir zeytin ağacının altında oturmak, yıldızları izlemek bence.

Pelitköy’ün  başka bir güzel yanı, tek alternatifin beach club’lar olmaması. Kendi hasırınızı alıp, sahilde zaman geçirmeniz mümkün.

Bağlarburnu sahilinde deniz bisikleti, kano kiralayabileceğiniz bir çadır da bulunuyor.

Pelitköy/Bağlarburnu sahilinde başka bir Beach Club alternatifi ise Taraça. Taraça’da akşamları canlı müzik oluyor. Genelde çok kalabalık değil; sessiz, sakin ve keyifli bir mekan. Taraça’da da Otantik Beach Club’taki gibi gündüz çim veya kumda şezlong, hamak, puf kiralama seçenekleri bulunuyor.

Unutmadan her iki işletmede de voleybol filesi var. Ancak voleybol oynamak istiyorsanız, ayakkabınızı yanınızda getirmenizi öneririz. Zemin toprak olduğu için terlikle veya yalın ayak oynamak biraz zor. Taraça’nın ayrıca bir iskelesi de var.

İçmeler Plajı

Pelitköy’de Pelitköy plajının dışında tercih edebileceğiniz farklı plajlar da var tabii ki. Bunlardan biri İçmeler Plajı. İsmini buradaki bir siteden alıyor. Pelitköy plajı kadar büyük değil ancak İçmeler plajı daha içeride kaldığı için rüzgar ve akıntı burada biraz daha az. Bu nedenle su daha sakin ve daha ılık.

Pelitköy Yalı Plajı

Yalı Plajında bir kafe-büfe bulunuyor. Bunun dışında taşlık, yosunlu ve genelde dalgalı bir denizle karşılaşacaksınız.

Pek tercih edilen bir yer değil ancak sakin olsun diyorsanız burası size göre. Yalı plajı, içmeler ve bağlar burnuna göre daha rüzgarlı.

Pelitköy Adyar Plajı

Adyar plajı da adını buradaki siteden alıyor. Bizim daha çok gece tercih ettiğimiz bir plaj. Kumda masaları bulunan sevimli kafe veya barda oturabilirsiniz. Çok rüzgar alması nedeniyle özellikle gece Adyar plajına doğru gidecekseniz hırkanızı yanınıza almayı unutmayın.

Adyar plajında ayrıca bir balık restoranı mevcut. Genelde nostaljik müziklerin olduğu hınca hınç dolu olmayan bir yer.

Pelitköy Plajları Destinasyonu Hakkında Yorumlar ve Konaklama

Geceleri hareketlilik istiyorsanız Pelitköy sizi tatmin etmeyecektir. İskele Mahallesini veya Ören Mahallesi’ni gezip görmenizi tavsiye edebilirim.

Gecenizi zeytin ağaçları arasında yıldızları izleyerek sakin kumsalda geçirmek isterseniz Pelitköy sizin için ideal yer.

Son Pelitköy tatilimizde konaklamak için bir çok işletme açılmış olduğunu da gördük. Buralarda konaklarsanız sahiller arası mesafelerin uzun olması nedeniyle mutlaka bir arabaya ihtiyaç duyacaksınız. Burhaniye’den Pelitköy’e doğru kalkan otobüsler var ancak saatleri oldukça kısıtlayıcı.

Sakinliğin en doğru adresi Pelitköy. Çok yorulduğunuzu ve kendimle baş başa kalmak istiyorum diyorsanız ne duruyorsunuz?

Burada kimler yaşıyor?

Aslında burada daha çok yazlıkçılar yaşıyor. Kışın, kimseyi bulamayacağınız, ıssız bir koya dönüşüyor. Bu da size ruhunuzu dinlendirme, kendinizle baş başa kalmanızı sağlıyor. Sezon başlamadan Bağlar burnu koyuna uğradığımızda, sahilde uzamış çalılar, dalgaların getirdiği yosunlar ile karşılaşmıştık. Bence Pelit köy’ü güzel yapan doğal, el değmemiş haliyle de karşınıza çıkabilmesi. Kendine özgü olması kendine bir kez daha hayran bırakıyor.

Yazan: Büşra Eraltuğ (Instagram bloğu)

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.