Kategoriler: GENEL

Türkiye’nin yüzde kaçı İngilizce biliyor?

Paylaş

Türkiye, İngilizce bilme ve konuşabilme oranları bakımından dünyada son sıralarda bulunmaktadır. Türkiye nüfusunun yaklaşık %32’si çok temel düzeyde İngilizce kelimeleri bilmektedir. Fakat İngilizce konuşabilen ya da anlayabilen insan sayısı %4’ten daha düşüktür. Şimdi gelin “Türkiye’nin yüzde kaçı İngilizce biliyor?” sorusunun detaylarına bakalım.

İngilizce Türkiye’de az da olsa bilgi sahibi olunan yabancı diller arasında ilk sıradadır. Fakat gerçek anlamda bilinen yabancı diller sıralamasında Almanca daha üst sıradadır. Çünkü Almanya’da çalışan veya çalışmış çok sayıda Türk vatandaşı vardır. Bunların birçoğu Almancayı akıcı olarak kullanabilmektedir.

Patara ve Olimpos gibi yüzlerce tatil destinasyonuna sahip Antalya-Muğla çevresi, Türkiye’nin en çok yabancı dil bilinen yerleri arasındadır. Yaz turizmi nedeniyle burada İngilizce ve Almancanın yanında Rusça da işletmeciler tarafından kullanılmaktadır.

Türklerin %95’i niçin İngilizce bilmiyor?

BM’ye kayıtlı 193 ülke arasında Türkiye, İngilizce bilgisi bakımından neredeyse hiçbir çalışmada 120. basamaktan daha iyi bir performans gösterememiştir. Yani Türkiye’de İngilizceyi gerçek anlamda öğrenme hususunda ciddi bir sorunumuz var.

Irak gibi sosyoekonomik olarak çok ciddi sorunları olan ülkeler bile İngilizce bilme noktasında Türkiye’nin önünde.

Türkiye’nin bu durumu sadece eğitim sistemiyle açıklanabilecek bir durum değil.

Şüphesiz Türkçe ve İngilizcenin yapı olarak çok farklı olması önemli bir etken. İngilizce bir özne-yüklem-tümleç dili iken Türkçe bir özne-tümleç-yüklem dili. Yani İngilizlerle düşünme sıramız farklı. Bu sebeple yeterli kelime bilgisi ve hatta iyi bir gramer İngilizce konuşmak için yetmiyor.

Bir Fransız, Alman ya da İranlının İngilizce öğrenmek için hazırbulunuşluk düzeyi çok daha yüksek. Çünkü bu kişiler İngilizcenin de bulunduğu Hint-Avrupa dil ailesine dahil olan dilleri konuşuyor.

Türklerin Kendine Ait Bir Zevk Dünyası Var

Türkleri diğer milletlerden ayıran en önemli özelliklerden biri özgün bir zevk anlayışına sahip olmaları. Örneğin Türkler ve Hintliler, Amerikan filmlerinden daha fazla kendi sinema filmlerini ve dizilerini izleyen tek millet. Bu da “Türkiye’nin yüzde kaçı İngilizce biliyor?” sorusuna yanıt vermek için önemli bir ölçüt.

Bu durum dile de yansıyor. Yabancı kelimeleri Türkçe içerisinde kullanmaktan büyük zevk alan Türkler, sıra yabancı dilin kendisini öğrenmeye gelince buna gerek duymuyor. Çünkü şiir, roman, sinema, tiyatro, web kaynağı gibi alanlarda hatırı sayılır bir Türkçe kaynak var. İnsanlar istedikleri kaynaklara Türkçe olarak ulaşabiliyor.

Kısacası insanlar en az çaba yasası gereği Türkçesi varken yabancısını okumaya ihtiyaç duymuyor.

Yabancı dil bilme seviyesinin en yüksek olduğu alanlar akademi, uluslararası ilişkiler ve ulusal basın. Çünkü bu alanlarda çalışanlar için yabancı dil önemli bir ihtiyaç. Hâliyle ihtiyaç hasıl olunca yabancı dil de öğreniliyor.

Birçok turistlere yönelik mağazada da az sayıda kelime ile oldukça iyi iletişim kuran satıcılar mevcut. Bu da aslında dil öğrenmenin ihtiyaçla olan ilişkisini ortaya koyuyor.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Son gönderiler

Sümela Manastırı Giriş Ücreti 2023 | Müze Kart Durumu

Sümela Manastırı, Türkiye'nin Trabzon iline bağlı Maçka ilçesinde yer alan tarihî bir manastırdır. Uzun süren… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Klavye ile İlgili Sorunlar ve Çözümleri

Kısaca: Klavye bilgisayar teknolojisinin en yararlı parçalarından biri olsa da mouse ile birlikte en çok… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Nedim: Lâle Devrinin Büyük Şairi, Şarkı Türünün Üstadı

Nedim, 18. yüzyıl Osmanlı Sahası Türk Edebiyatı’nın, Lale Devri ve şarkı türünün en büyük şairi… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Bilgisayar Saati Sürekli Geri Kalıyor – Türkiye’nin Saat Dilimi

Bilgisayar saati yanlış ya da geri kalıyor, güncellenmiyor problemi, eski bilgisayarlarda sık rastlanan bir sorundur.… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Kablosuz Fare (Mouse) Sorunları ve Çözümleri

Her bilgisayar kullanıcısı mousenin ışığı yanıyor ama tuşlar çalışmıyor, mouse lazer ışığı yanmıyor, mouse ışığı… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Eylül Romanı: Konusu, Özeti ve Karakterleri

Mehmet Rauf tarafından Servetifünun Dönemi’nde yazılan Eylül, Türk edebiyatındaki ilk psikolojik romandır. Aynı zamanda ilahi… Daha Fazla

Haziran 4, 2023