Kategoriler: GENEL

Alyan vida nasıl kolay sıkılır, sökülür?

Paylaş

Günümüzde özellikle montajı yapılmamış ürünleri kurmak için alyan vida ürünleri sıklıkla kullanılıyor. Özellikle yeterli alet edevatı olmayanlar onlarca alyan vidayı elle vidalamak zorunda kalıyor. Çünkü çoğu insanın şarjlı vidalama makinesi ya da matkabında alyan başlığı bulunmuyor.

Alyan vida şarjlı makine ile nasıl kolaylıkla sıkılır?

Gerekli süre: 1 dakika.

Alyan vida nasıl kolaylıkla sıkılır?

 1. Demonte vaziyette size gelen mobilyanın içerisinden çıkan alyan anahtarını bulun.

  Bu anahtar ile tabii ki vidalama yapabilirsiniz. Fakat özellikle hacimli bir ürün aldıysanız bu çok yorucu olacaktır. Bu yüzden işi daha da kolaylaştırmalıyız. Bunun için yukarıdaki videoyu izleyebilir ya da bu yazılı yönergeyi okuyabilirsiniz.

 2. Şarjlı vidalama cihazınıza alyan başını (anahtarını) bağlayın.

  Maalesef size elinizle sıkmanız için gönderilen alyan başları şarjlı vidalama cihazlarına bağlanabilir değildir. Bu yüzden tüm mobilyadaki alyan vidalarını elle sıkmak gerekir. Ancak bu duruma geçici de olsa bir çözüm bulabilirsiniz. Yapacağınız şey oldukça basit. Alyan anahtarını, şarjlı vidalama cihazına bağlayacağız.

 3. Şarjlı vidalama aletine uzun başlıklardan birini takın.

  Cihazınıza öncelikle normalde kullandığınız uzun yıldız ya da düz vida başlıklarından birini takın. Ancak takmadan önce vida başlığı ile elinizdeki alyan başlığını koli bandı ile birbirine sıkıca bağlayın. Alyan başlığının uzun kısmı, düz bir şekilde vida başlığına paralel olmalı. Ayrıca vida başlığından birkaç cm daha dışarıya doğru uzun olmalı.

 4. Vida cihazınız artık alyan cihazına dönüştü.

  Artık ortalama 30 adet alyanı bu geçici yöntemle vidalayabilirsiniz. Siz vidalama yaparken bandın içindeki alyan ucu hareket edebilir, hatta çıkacak gibi olabilir. Ama merak etmeyin bantla iyice sardıysanız bu alyan başlığı kesinlikle yerinden çıkmayacak, siz de işleminizi tamamlayacaksınız.

 5. Bundan sonraki dönemlerde sorun yaşamamak için bir alyan ucu satın alın.

  Bir alyan ucu satın alarak alyan sıkma eziyetine sonsuza kadar son verebilirsiniz. İşinizi görecek alyan başlığına buradan ulaşabilirsiniz.

Alyan olmadan vida nasıl sökülür?

Yapısı tornavidaya uygun olmayan ve alyan ile sökülen vidaları alyan olmadan sökmenin iki farklı yolu vardır. Öncelikle elinizde genişliği alyanın çapraz kesitine yakın bir düz tornavida varsa düz tornavidayı bu çapraz kesite sıkıştırarak vidayı açabilirsiniz.

Eğer işinize yarayacak düz bir tornavidanız yoksa yine de pes etmeyin.

Diğer bir seçenek pense yardımıyla vidayı sökmek. Eğer vida yüzeye sıfır durumda değilse pense ile vidayı köşelerinden kavrayarak sökebilirsiniz.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Son gönderiler

Sümela Manastırı Giriş Ücreti 2023 | Müze Kart Durumu

Sümela Manastırı, Türkiye'nin Trabzon iline bağlı Maçka ilçesinde yer alan tarihî bir manastırdır. Uzun süren… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Klavye ile İlgili Sorunlar ve Çözümleri

Kısaca: Klavye bilgisayar teknolojisinin en yararlı parçalarından biri olsa da mouse ile birlikte en çok… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Nedim: Lâle Devrinin Büyük Şairi, Şarkı Türünün Üstadı

Nedim, 18. yüzyıl Osmanlı Sahası Türk Edebiyatı’nın, Lale Devri ve şarkı türünün en büyük şairi… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Bilgisayar Saati Sürekli Geri Kalıyor – Türkiye’nin Saat Dilimi

Bilgisayar saati yanlış ya da geri kalıyor, güncellenmiyor problemi, eski bilgisayarlarda sık rastlanan bir sorundur.… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Kablosuz Fare (Mouse) Sorunları ve Çözümleri

Her bilgisayar kullanıcısı mousenin ışığı yanıyor ama tuşlar çalışmıyor, mouse lazer ışığı yanmıyor, mouse ışığı… Daha Fazla

Haziran 4, 2023

Eylül Romanı: Konusu, Özeti ve Karakterleri

Mehmet Rauf tarafından Servetifünun Dönemi’nde yazılan Eylül, Türk edebiyatındaki ilk psikolojik romandır. Aynı zamanda ilahi… Daha Fazla

Haziran 4, 2023