İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bebekler doğarken neden ağlar?

Cevap: Bebekler, doğduklarında anne karnındaki rahat ve sıcak ortamdan ayrıldıkları için doğum sonrası ortama uyum sağlamakta zorlanır. Bu uyum süreci ve akciğerlere havanın ilk kez dolması sonucunda, genellikle bebekler doğarken ağlar. Vücutsal yapının hızlı bir değişime uğradığı doğum sürecinde, bebeklerin vücutlarında birçok fiziksel, hormonal ve duygusal değişiklik meydana gelir.

Bebeğin akciğerlerinin aktive olması doğum esnasında bebeklerin ağlamasına neden olur.

Doğum sırasında, bebeklerin akciğerleri ilk kez hava almaya başlar. Nitekim bu yenidoğan için solunum sıkıntısına sebep olur. Ayrıca, doğum sonrası bebeğin vücut sıcaklığı düşer. Bu da bebeğin üşümesine neden olduğu için ağla sebepleri arasında yer alır.

Kısacası doğarken bebekler şu sebeplerle ağlar:

  1. Akciğerlerine ilk kez hava gelmesi sonucunda oluşan uyum sorunları,
  2. Doğum sonrası birçok hormanal değişikliğin meydana gelmesi,
  3. Vücut sıcaklığının düşmesi sonucunda üşüme.

İlginizi çekebilir: Öz Türkçe bebek isimleri, Bebek maması soğuk suyla yapılır mı?

Yenidoğan bebeklerin ağlaması yararlı mıdır?

Bebekler ağladıklarında, bu onların vücut ısısını artırarak ısınmalarına yardımcı olur. Böylelikle yenidoğan hayata karşı ilk uyum sürecini başlatmış olur. Ayrıca ağlamak, bebeğin solunum yollarını açmasına ve oksijen almasına yardımcı olur. Çünkü bebekler anne karnında bir sıvının içerisinde yaşar.

Ağlama, bebeğin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmasının yanı sıra, bebeğin gelişiminin bir parasıdır. Bebekler ağlayarak solunum sistemlerini geliştirir. Ses ve dil gelişimi için temel hazır bulunuşluğu destekler.

Doğum sonrasındaki süreçte bebekler neden ağlar?

Bebekler için ağlamak, ihtiyaçlarını ve isteklerini ifade etme noktasında bir iletişim aracıdır. Yenidoğan bir bebeğin ağlamasının başlıca altı sebebi vardır. Bebekler, aç olduklarında, alt değişimi gerektiğinde, rahat bir pozisyona ihtiyaç duyduklarında, sıcak veya soğuktan bunaldıklarında, uyumak istediklerinde veya sadece sevgi ve ilgiye ihtiyaç duyduklarında ağlayabilirler.

Bebeğin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için ağlama durumları dikkatle takip edilmelidir. Çünkü ağlama ebeveynler için en iyi göstergelerden biridir. Ağlamalar genellikle alt değişimi, acıkma ve gaz ağrıları sebebiyle olur.c

Ayrıca, bebekler genellikle doğum sonrası ilk birkaç ay boyunca hormonal, fiziksel ve duygusal değişiklikler yaşarlar. Bu nedenle, ağlamak bebeklerin gerginliklerini azaltmalarına, streslerini atmasına ve kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olabilir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir