İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Soru: Bebek maması soğuk suyla yapılır mı?

Cevap: Bebek mamalarının tamamının üzerinde nasıl hazırlanması gerektiği ile ilgili bilgi vardır. Bu talimata uymak gerekir. Fakat mama için kullanılan su, mikroorganizma içermemelidir. Bu sebeple mamalar ya kaynatılıp sonra ılıştırılan sudan yapılır ya da kaynamış su doğrudan mamanın üzerine dökülüp mamanın soğuması beklenir. Bu yöntemlerden hangisinin uygulanacağı, mamanın içeriği ile ilgilidir.

Ayrıca bebekler hassas bir bağışıklık ve sindirim sistemine sahip olduğu için mamayı çocuğa soğuk vermemek gerekir. Mama tabii ki sıcak da olmamalı, ılık olmalıdır. Takriben içime hazır mamanın ısısı 37-38 derece civarındadır. (Kaynak)

Öneri: Bebekler doğarken neden ağlar?

Soru: Mama yaparken hazır suyu kaynatmak gerekir mi?

Cevap: Hazır sular musluk suyuna göre çok daha az risklidir. Fakat yine de hazır sularda da mikroorganizmaların var olabileceğini unutmamak gerekir. Bu sebeple ister hazır ister musluk suyu olsun, her durumda su steril hâle getirilmelidir.

Detaylar: Şişe suları genellikle hijyeniktir. Böylelikle suyun içindeki mikroorganizmaların büyük çoğunluğu ölür. Ancak, şişe suyu kaynağınızın kalitesi hakkında kesin bir veriye sahip olmak zordur. Yine bebeğinizin bağışıklık sistemi henüz birçok tehlikeye karşı yeterince güçlü değildir. Bu sebeple suyu kaynatmanız ve soğumasını beklemeniz önerilir.

Ayrıca, hazır mama tozlarının üzerinde önerilen su kaynatma prosedürleri yazar. Hatta bazı hazır mamalarda, uyumlu şişe sularının belirtilmesi de mümkündür. Bu nedenle, bebeğinizin sağlığı için hazırlayacağınız mama için kullanacağınız su kaynağını dikkatle seçmeniz ve ambalajın üzerindeki talimatlara uymaya özen göstermeniz önemlidir.

Soru: Musluk suyu ile mama yapılır mı?

Cevap: Musluk suları bebekler için birtakım riskler taşır. Bu suları kaynatıp soğutmadan kullanmamak en iyisidir. Ayrıca Türkiye’nin birçok yerinde bu sulardaki kireç oranı da fazladır. Bu da dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır.

Detaylar: Musluk suyu, içindeki bazı kimyasal maddeler (örneğin klor) ve olası mikroorganizmalar nedeniyle bebekler için risklidir. Bu nedenle bebek maması hazırlamak için en uygun su kaynağı, kaynatılmış ve soğutulmuş su veya şişe suyudur.

Bebek maması hazırladığınız suyu öncelikle kaynatmanız ve ardından soğumasını beklemeniz en doğrusudur. Bu, suyun içindeki bakterilerin öldürülmesine yardımcı olur. Daha sonra, bebek maması tarifinde belirtilen miktarlarda kaynatılmış ve soğumuş suyu kullanarak mama hazırlayabilirsiniz.

Ayrıca, su kaynağınızın kalitesi hakkında endişeleriniz varsa, bebeğinizin doktoru veya sağlık uzmanınızla konuşarak öneriler almanızı öneririz.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir