GENEL

Beldibi Gizli Koy (Çöplük Koyu) – Nerede, Nasıl Gidilir

Paylaş

Beldibi Gizli Koy, Rus Koyu ya da Çöplük Koyu, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan mükemmel bir plaj. Tam üç farklı adı var. Doğa şartları gereği araba ile ulaşımın olmaması sebebiyle Gizli Koy adını alıyor. Nitekim koya geçiş için nispeten engebeli bir mesafeyi katetmeniz gerekiyor. Yaz mevsiminde Rus turistlerin akınına uğrayan Gizli Koy, bu sebeple Rus Koyu olarak da biliniyor. Ayrıca Çöplük Koyu olarak da adlandırılan bu plaj, Beldibi Mağarası ve Kargıcak Günübirlik Kamp Alanı koyun yakınında bulunuyor.

Gizli Koy (Çöplük Koyu) nasıl bir yer?

Dik bir yokuştan indiğiniz Gizli Koy, güzel bir manzara ve deniz ile buluşacağınız harika bir yer. Deniz oldukça sıcak ve kum kalitesi oldukça iyi. Özellikle denizde atlayış yapmayı sevenler için elverişli bir sahil. Buradaki tek olumsuz yön, kampçıların bıraktıkları çöpler. Maalesef burası keşfedildikten sonra kirletilen bir destinasyon. Ek bir bilgi olarak Türkiye’de Gizli Koy adıyla Fethiye ve Gökçeada da plajlar bulunuyor. Peki, Beldibi Gizli Koy nerede?

Gizli Koy’a nasıl gidilir?

Gizli Koy’a gitmek için öncelikle Antalya’dan 26 km’lik bir mesafe katetmelisiniz. Antalya’dan Kemer’e doğru hareket edin. Beldibi civarına geldikten sonra “Beldibi Tatil Köyleri” tabelasını gördüğünüzde bu yöne doğru yönelin. Koya araçla ulaşamıyorsunuz. Çamdağ Tüneli tarafına ulaştığınızda buradan güneye doğru yaya olarak 800 m kadar yürüyerek koya ulaşabilirsiniz.

Navigasyon bilgisi: Google Haritalar’da koyun adı Çöplük Koyu olarak geçiyor. Navigasyondan bu adla aratarak ya da bu bağlantıdan koya ulaşmanız oldukça kolay. Eğer koyun bulunduğu bölgede konaklamak istiyorsanız, 1 km mesafede birçok otel mevcut.

Gizli Koy Kamp

Burada kamp yapmanız için güzel bir mekân sizi bekliyor. İster koyda ister civarda bulunan Kargıcak Kamp Alanı içerisinde kamp yapabilirsiniz. Maalesef bölgeyi ziyaret eden kişilerin neden olduğu çevre kirliliği üzücü.

Gizli Koy, Kemer | Fotoğraflar: Ergün Ünsal

Kamp için aracınızla geliyorsanız malzemelerinizi 800 m kadar taşımanız gerekecek. Ancak motosiklet ile trafiğe kapalı alanı kullanarak Gizli Koy’un hemen üst kısmına kadar ulaşmanız mümkün.

Koyda WC ve duş gibi imkânlar yok. Ayrıca tesis de bulunmuyor. Bu sebeple gerekli tedarikinizi sağlayarak buraya gelmelisiniz. En yakın tesisler takriben 1 km mesafedeki Beldibi oteller bölgesindedir.

Gizli Koy için tavsiyeler

Burayı ziyaret edecekseniz deniz ayakkabınız olsun. Çok geniş bir koy sahanlığı beklemeyin. Zaten burası doğa içinde korunaklı bir yer. Bu yüzden bakir kalmış. Hatta eski insanlar burada mağara yaşamı sürmüş. Bu mağarayı (Beldibi Mağarası) da görmeden gitmeyin.

Buraya yakın mesafede bulunan Phaselis Plajı ve Antik Kenti ve Olimpos Plajı da sizi bekliyor. Gelmişken bu iki yeri mutlaka görün. Zamanınız varsa Olimpos gezisinden sonra Yanartaş’ı da akşam saatlerinde ziyaret edin. Eğer yükseklik korkunuz yoksa yine koya yakın bir teleferik hattı da var.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Son gönderiler

Türkiye’de nerenin denizi sıcak?

Tatilde deniz suyunun sıcak olmasını tercih edenler için Türkiye, birbirinden güzel plajları ve sıcak deniziyle… Daha Fazla

Haziran 11, 2024

Emir Timur Türk müdür?

Emir Timur, Türk kökenli büyük bir savaşçı ve devlet adamıdır. Bununla birlikte, etnik geçmişinde Moğol… Daha Fazla

Haziran 8, 2024

Myra Antik Kenti: Giriş Ücreti (2024), Ziyaret Saatleri ve Ulaşım Bilgileri

Myra Antik Kenti, farklı kültürlerin izlerini taşıyan bir antik şehir olarak Demre Çayı deltasında yer… Daha Fazla

Haziran 8, 2024

Öz Türkçe İsimler Sözlüğü

Öz Türkçe isimler ve eski Türk isimleri sözlüğümüzde, Türkçe kökenli erkek ve kız isimleri anlamlarıyla… Daha Fazla

Mayıs 30, 2024

Efes Antik Kenti Giriş Ücreti 2024 | Efes Antik Kenti Nerede, Nasıl Gidilir?

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti giriş ücreti 2022 yılında 120 Türk lirasıdır. Antik… Daha Fazla

Nisan 11, 2024

Buhara’da Yemek Yenecek En Güzel 5 Yer

Birkaç ay boyunca Buhara'da yaşamış biri olarak sizin için Buhara'da yemek yenecek en güzel 5… Daha Fazla

Şubat 24, 2024