İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Piri Reis’i Keşfetmek | Piri Reis’in Dünya Haritası

Bu sene ünlü Türk denizcisi, harita bilimcisi ve coğrafyacısı olan Piri Reis’in bilinen ilk dünya haritasını çizmesinin 500. yıl dönümüdür.  1513 senesinde çizdiği ünlü dünya haritasının sırrı hala tüm dünyada çözülememiştir.

Piri Reis’in dünya haritası neden önemlidir?

Piri Reis’in 5 asır önce çizdiği dünya haritalarının, günümüzde uydudan çekilen resimlerle karşılaştırıldığında neredeyse hiçbir şaşma olmaması, tüm kıyı ve adaların yerli yerinde şuan ki gibi belirtilmesi, onun ne kadar iyi bir gözlemci, araştırmacı, coğrafyacı ve denizci olduğunu göstermektedir. Ancak dahası, haritalarının üzerine düştüğü bazı notlar onun ayrıca bir gök bilimci olup olmadığını da akıllara getirmektedir. Mesela, Piri Reis haritalarında Antartika’nın olduğu yere bir yılan resmi çizmiştir. Burada yılan türünün yaşamayacağı bellidir. Peki neden o resim oradadır ? Daha detaylı incelendiğinde hayrete düşmemek imkansızdır. Çünkü, dünyada sadece o bölgeden yani 70. ve 72. enlemlerden bakıldığında yılan takım yıldızları görülebilmektedir.Piri Reis’i Keşfetmek | Piri Reis'in Dünya Haritası

Sonuç

Kısacası tek bir boyuttan dahi bakılsa hayretler uyandıran Piri Reis’in haritaları içinde birden fazla bakış, birden fazla bilim içermektedir. Bu sebepledir ki, hala harita üzerinde incelemeler yapıldıkça yeni keşifler ortaya çıkmakta ve ünlü bilim adamının bizlere anlatacağı daha çok şeyi olduğunu göstermektedir.

Ne yazık ki ender yetişebilen, böylesine çok yönlü ilim ve bilim insanı, politik oyunlara kurban edilerek devrin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’nın fermanı ile idam edilmiştir.

Piri Reis’ten bizlere kalan çizdiği muhteşem haritalar, çağdaş denizciliğin ilk ve en önemli eseri olan Kitab-ı Bahriye ve anlatmaya çalıştığı hayata farklı açılardan baka bilme yetisidir.

Bize düşen görev ise bu değerli , büyük deha sahibi bilim insanımızı önce kendi halkımıza her yönüyle tanıtmak, gelecek nesillerin görüp, bilip, öğrenip üzerine katarak hem toplumumuzu  hem de yaşadığımız dünyayı daha ileri taşımalarını sağlamaktır.

Değerlerimize sahip çıkmak dileğiyle…

Sizin de yazılarınız sitemizde yayımlansın.

Özet
Piri Reis'in dünya haritası neden önemlidir? | Piri Reis ve Dünya Haritası
Başlık
Piri Reis'in dünya haritası neden önemlidir? | Piri Reis ve Dünya Haritası
Açıklama
Piri Reis’in 5 asır önce çizdiği dünya haritalarının, günümüzde uydudan çekilen resimlerle karşılaştırıldığında neredeyse hiçbir şaşma olmaması, tüm kıyı ve adaların yerli yerinde şuan ki gibi belirtilmesi, onun ne kadar iyi bir gözlemci, araştırmacı, coğrafyacı ve denizci olduğunu göstermektedir.
Yayımcı
Cenk Parlak
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir