İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aşk Şiiri Yazma Kılavuzu

Aşk şiiri yazmak için hazırladığımız bu kılavuzda sitem, tutku, ayrılık ve itiraf konulu aşk şiirlerini nasıl yazacağınıza dair detaylı bir anlatım bulacaksınız. Ayrıca en güzel aşk şiirleri ve ayrılık mektubu bu yazıda. İnsan üzüntüsünü ifade etme konusunda mutluluğu anlatmaya göre daha cömerttir. Bunun için aşk şiiri yazmak, melankolik bir şiire kıyasla daha zordur. Çünkü basmakalıp sevgi sözcüklerini aşmak kolay değildir.

Aşk şiiri denince şüphesiz aklımıza sadece mutluluk gelmez. Ayrılık ve sitem gibi duygular da bu şiirlerde yaşar. Nitekim Attilâ İlhan’ın da dediği gibi ayrılık da sevdaya dâhildir.

Öyleyse aşk şiiri yazma konusuna dönelim.

Sevdiğinize en güzel aşk şiiri ve sevgi sözcüklerini yazmak mı istiyorsunuz? Şiir kaleme almak için sabır ve hissettirme yetinizin gelişmesiyle sağlanır. Bunu yapmak için elinizden geleni yapmaya hazırsanız, başlayalım.

Öneri: Papatya şiirleri.

Sevgiliye şiir nasıl yazılır?

Sevgili ve eşinize şiir yazmak için öncelikle yapmanız gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

Aşk şiiri nasıl yazılır?

 1. Bir Attila İlhan ya da Cemal Süreya olmadığınız unutmayın.

  Sevgiliniz için değerli olan sizin onun için özel bir şeyler oluşturmanız. Karşılıklı hislerinizi dile getirdiğinizde yazdığınız şiir onun için hayatının en güzel şiiri olacaktır. Bu yüzden çok iyi bir şairim havasına girip bocalamayın.

 2. Karşılıklı hislerinizi düzyazı olarak yazın.

  Şiir konusunda çok iyi değilseniz. Hem sizin hem de onun derinden hissettiği duyguları aklınıza getirin ve bir düzyazı oluşturun. Daha sonra bu yazıdaki güzel yerleri alıp bir şiir oluşturmak için temel atabilirsiniz. Çünkü bazen şiire başlamak çok zor olabilir.

 3. Şiiri gereksiz kafiyelere boğmayın.

  Gereksiz ve acemice yapılan kafiyeler eğer şiir yazma konusunda bir geçmişiniz yoksa şiirinizi ilkokul müsameresindeki skeç manzumelerine dönüştürebilir.

 4. Şiiri uzatmaya çalışmayın.

  İyi hissedilmiş yedi sekiz mısra hem daha akılda kalıcı olur hem de zorla uzatma telaşından sizi kurtarır. Şiir uzun olacak diye bir şey yok.

 5. Şiirde insan isimleri, gündelik dilden kopuk garip ifadelerden uzak durun.

  Yeni şiir yazanların en büyük hatası şiiri gereksiz detay ve kelimelere boğmaları, şiirde benzer kelimeleri sıkça tekrar etmeleri ve en güzel şiiri kendilerinin yazdığını zannetmeleridir. Sizi temin ederim ki en güzel şiir sizinki değil.

 6. Akrostişten uzak durun.

  Akrostişi bir maharet sanıp boşu boşuna yorulmayın. Akrostiş duygularınızı kısıtlar, zoraki cümleler kurmanıza neden olur. Yeni şiir yazan için bunun sonu felaket olur. Uzak durun.

Sevgilinize güzel şiirler yazmak için önce iyi bir şiir okuyucusu olmalısınız. Cemal Süreya, Attila İlhan ve Sezai Karakoç gibi şairlerin yazdığı aşk şiirlerini okuyarak işe başlayabilirsiniz. Devamında kendi ruh derinliğinizi elinize alınca kaleminizi elinize alın ve başlayın. Baba laflar etmeye çalışmadan ilk şiirlerinizi yazın. Gelin siz de bu sessiz şarkının lâ notası olmaya, gül dökülmüş yolların üstünde savrulmaya. Gelin siz de şiir okumaya.

Sen bir yağmur kadar derin
Rüzgâr kadar serin bir rıhtımsın
Sessizliğimin içine gömülen
Mutluluğun benzemiş gülleri gibi
Bırak gökyüzü kalbimizden içeri aksın
Aşkın kalbimi yaksın
Sen hiç bitmeyecek bir şiir
Nağmelerle yüreğimi süsleyen bir uyaksın

Sevgiliye Sitem

Hayatın bir gerçeği de sitem. Sitem etmeden bir hayat da geçmez. Sitemlerimiz olsa da umutlarımız da olmalı. İyi geceler denilemeyen günler de olmalı.

 Bir sitem dolu yağmur yağdı bugün
Islandık birlikte
Sesinle haykırdım hüznümü
Oysa sen duymuyordun

Bir sadelik çöktü üstüme
Karanlık çöktü ruhuna
Sessizce bir şeyler söylemek istedim
Söyleyemedim
 Kızgınlığım aklımda yıkık dökük virane
Belki de bu kadar olmamalıydım divane
Üzülmek acı kadar derin
Ama bil ki işte bende o kadar derin yerin 

Ayrılık

Şiir dostları, ayrılık, sevginin bitişi midir bilinmez ama Attila İlhan’ın da dediği gibi. Ayrılık da sevdaya dâhildir. Belki de bu duyguyu yaşamak dünyanın en büyük nimetlerindendir kim bilir?

 Karanlık çöktü avuçlarıma
Kıpkızıl martılar düştü gökyüzünden
Tüm şehir bir sessizlikle sallandı
Senin sessizliğinle
 Yıkıldı dört taraf, dört bucak
Güller serpildi yerlere özensiz, kırgın, yıkık
Gökyüzü yıkıldı üstüme
Sorarım şimdi sana, şimdi ne olacak?
 Çok mu mutluluk verdi sana bu durum
Düşlerimizi kaybediyoruz farkında mısın?
Sözlerimizin ötesi uçurum
Sözlerimiz yakıcı

Ama hepsinden ötesi
Ben gidiyorum... 

Sevgiliye Şiirle İtiraf

Bugün bir şeyler düştü gönlümden kâğıda. Sözün kıymetini daha fazla anladım. Şunu fark ettim ki senin benim için ne kadar değerli olduğunu artık saklayamayacağım.

 Gözlerim yorgun sessizliğin acısından
Aklım uçuk sana olan özlemle
Bugün söylediğim tüm sözler senin için
 Saklanan rüzgârın uğultusu artık mutlu etmiyor beni 

Ben Anadolu’nun küçük bir kasabasından içimden gelenleri sizin için yazdım. Sevgi öyle bir pınar ki içine düşen bir okyanus kadar şiir yazar. Nitekim siz de bu şiirleri alıp dilediğiniz gibi değiştirebilir, kullanabilirsiniz. Şiirleri İlhan Berk çizgisinde yazdım. Değer kavramını kaybetmeden dünyayı sadakat ve sevgiyle güzelleştirebilmek ümidiyle…

Yazan: Serdar Cebeliyol (14.11.2013)

Özet
Sevgiliye Şiirler, Aşk Şiirleri | Umut, Sitem, Ayrılık, Güzel Sözler
Başlık
Sevgiliye Şiirler, Aşk Şiirleri | Umut, Sitem, Ayrılık, Güzel Sözler
Açıklama
Sevgiliye şiirler, güzel sözler; ayrılık, sitem, umut, itiraf şiirleri... İyi geceler mesajı, en güzel aşk şiirleri, ayrılık sözleri.
Yayımcı
Serdar Cebeliyol
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir