İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AMP sorunu: “HTML etiketinde izin verilmeyen özellik veya özellik değeri bulunuyor.”

Web site yayımcılarının son dönemlerde en sık yaşadığı sorunlardan biri Google Search Console’deki “HTML etiketinde izin verilmeyen özellik veya özellik değeri bulunuyor.” AMP sorunu ve “Bu sayfadaki bir etiket için gereken AMP bileşeni komut dosyası etiketi mevcut değil.” sorunu. Bu hatalar site performansını ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Peki bu sorunların çözümü nasıldır?

Sorunun Çözümü: HTML etiketinde izin verilmeyen özellik veya özellik değeri bulunuyor.

Maalesef bu AMP sorununa bazı eklentiler neden olabiliyor. Çünkü bazı eklentilerde sitenizin Google tarafından tanınmasını sağlayan kodlarda yanlışlık olabiliyor.

Bu konuda en çok sorun çıkaran eklenti Yoast Seo.

Örneğin bu seo eklentisinin 15.2 sürümü Google’nin kod havuzu ile uyumsuz. Bu uyumsuzluğu gidermek için eğer bu eklentiyi kullanıyorsanız önce eklentinin (SEO sekmesinden) Genel (General), daha sonra da Özellikler (Features) bölümüne girin. Buradaki Enhanced Slack Sharing özelliğini kapatın. Bu özellik yazınızı okumanın ortalama kaç dakika süreceği vb. kazanımlar sağlıyor. Ama AMP ile uyumlu değil.

Eğer hâlâ sorununuz çözülmediyse veri tabanınızı yedekledikten sonra buradan eklentinin eski sürümünü yükleyin.

Diğer eklentilerden kaynaklanan sorunlar

Yoast Seo dışında, sayfalarınızın ağ tanıtım (meta) bölümlerine kod ekleyen diğer eklentiler de aynı şekilde AMP sorunu oluşturma riski taşır. Böyle bir durumda,

  • Sayfaya giren ziyaretçi sayısını ölçen,
  • Sayfaya veri saati vb. ekleyen

eklentilerden başlayarak eklentilerinizi kapatarak hangi eklentinin soruna (AMP sorunu) neden olduğunu bulun. Bunun bir diğer yolu Google Console’de Ön İzlemeler bölümün altındaki “Geliştirmeler” bölgesindeki AMP yazan alana tıklayın. Ayrıntılar yazan yerdeki belirlenmiş hatanın üzerine tıklayın. Oradaki “Örnekler” yazan yerdeki hatalı görünen herhangi bir URL’ye tıklayın. Kenarda “sayfadaki örnek” yazan yer açılacak. O bölümde kırmızı boyanan kodların en başına bakın. En baştaki kod hangi eklentiye aitse sitenizi o eklenti bozuyordur.

İpucu

  1. Sitenizin AMP kodlarıyla ilgili bir sorun yaşadığınızda, genellikle bu AMP sorunu sadece gereksiz eklentilerin kaldırılmasıyla çözülebilir. Bunun için en potansiyel eklentiden başlayarak eklentileri kapatıp sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol edin.
  2. AMP sorunu yaşadığınızda bu eklenti güncellemelerinden oluşabilir. O yüzden son güncellediğiniz eklentilere bir göz gezdirin.
  3. Bu sorunları bir an önce çözmelisiniz. Çünkü aksi takdirde sitenizin Google’den gelen trafiğinde ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz.
  4. Yaptığınız değişikliklerden sonra düzeltmeyi doğrulatmayı unutmayın.

Bizzat AMP eklentisinden kaynaklanan sorunlar: Bu sayfadaki bir etiket için gereken AMP bileşeni komut dosyası etiketi mevcut değil.

Bazen sorun bizzat AMP eklentinizden kaynaklanır. Bu durumda genellikle “Bu sayfadaki bir etiket için gereken AMP bileşeni komut dosyası etiketi mevcut değil.” gibi farklı bir hata ortaya çıkar. AMP eklentileri binlerce kişi tarafından kullanıldığı için muhtemelen aynı hatayı dünyada binlerce kullanıcı da sizinle eş zamanlı olarak yaşamaktadır. Bu durumda AMP eklentinizi hemen kontrol edin. Büyük olasılıkla siz bu sorunu gördüğünüz anda AMP eklentiniz de hatayı giderecek bir güncelleme yayımlamıştır.

Bakınız: Admin paneline ulaşamıyorsam ne yapmalıyım?

Bakınız: Kablosuz fare sorunları

Özet
AMP sorunu: "HTML etiketinde izin verilmeyen özellik veya özellik değeri bulunuyor."
Başlık
AMP sorunu: "HTML etiketinde izin verilmeyen özellik veya özellik değeri bulunuyor."
Açıklama
Google Console'deki "HTML etiketinde izin verilmeyen özellik veya özellik değeri bulunuyor." AMP sorunu ve çözümü bu makalede anlatılıyor.
Yayımcı
Simit Çay
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat (Akademik)
Logo

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.