KİTAP TANITIMLARI

Snow Crash (Parazit): Neal Stephenson ve Metaverse – Özet ve Yorum

Paylaş

Parazit ya da Kar Kazası (Snow Crash), Neal Stephenson tarafından yazılan bilim kurgu türünde bir romandır. Romanda ilk kez dile getirilen sanal evren yani metaverse kavramı, daha sonra teknolojik bir gerçeklik hâline gelmiştir. Eserde kurgu tarih, dil bilimi, filoloji ve felsefe gibi birçok farklı alandan bilgilerle desteklenmiştir.

Stephenson romanı yazarken ilk üretilen bilgisayarlardaki komut hatalarından esinlenmiştir.

Parazit (Snow Crash) Özet

Romanın başkahramanı olan Hiro, bir pizzacı kuryesidir. Hiro bu esnada genç bir kaykaycı kurye olan Y.T. ile tanışır. Nitekim istihbarat toplamak amacıyla onunla ortaklık kurar.

Hiro bu arada metaverse dünyasının içerisindedir. Burada ona Raven, birtakım narkotik sırların bulunduğu Snow Crash adında bir veri kaynağı sunar.

Hiro’nun arkadaşı Da5id bu dosyadaki bir görüntü dosyasını açtığında bir virüs saldırısına uğrar. Her ne kadar bu saldırı metaverse de gerçekleşse de Da5id gerçek dünyada da beyin hasarına uğramıştır. Bunun üzerine Hiro, Da5id’in eski kız arkadaşı Juanita Marquez’e ulaşır. Bu dosyanın içeriğini tam olarak anlamak için ondan yardım ister.

Hiro, Juanita’ya eski ortağı Lagos’un derlediği bazı big dataları (büyük veri yığınlarını) sunmuştur. Bu verilerde eski Sümer ve Babil efsaneleri ile virüsün sinirsel bağ yapısı hakkında çeşitli ipuçları vardır. Juanita bunu gördüğünde Hiro’dan dikkatli olmasını ister.

Kısa süre sonra mafya babası Enzo, Hiro’nun arkadaşı Y.T. ile babacan bir ilişki kurar. Bu süreçte Hiro ve arkadaşları Sümer dili ile nörolinguistik virüslerin bağlantısı arasında bazı bağlantıları keşfeder. Aslında Sümerli rahipler insanların Sümer dilinin dışında yeni dillere yönelmesi için bir takım nöral virüslerden yararlanmıştır. Bu esnada da halkın kontrolünü sağlayacak Kar Kazası (Snow Crash) adlı bir ilaç geliştirilmiştir.

Antik çağlardan getirilen tüm bu virüsler ve daha fazlası artık insanlık için yeni bir risk faktörüdür.

Parazit romanı hakkında yorum

Romanda insanoğlu yazılımsal bir ürün olarak görülür. İşte bu yüzden Sümer dili insan soyunun BIOS‘udur. Yani Sümerce, insani melekelerin biyolojik merkezlerinden olan beyin sapında bulunan bir temel yazılımdır.

Roman insan yaradılışını bir bilgisayar virüsüne dayandırmıştır. Buna göre Tanrıça Aşera, tüm insan soyunun dilsel becerilerini temsil eden antromorfizm içerikli bir virüstür. Tanrı Enke ise tüm insanların farklı diller konuşmasını sağlamak için yeni bir programlama üzerinde çalışmıştır.

Kısacası Parazit, modern bir Babil Kulesi efsanesidir. İnsanlığın yaradılış ve dil edinme sürecine yapay zekâ üzerinden geniş bir pencere açmaktadır.

Simit Çay

Simit Çay, edebiyattan teknoloji dünyasına kadar geniş bir alanda bilgiler bulabileceğiniz kültür platformudur. Siz de bizi takip ederek kültürel ve teknolojik gelişmelerden anında haberdar olun. Bizi takip etmek için buradan YouTube kanalımıza abone olmak ister misiniz?

Yorumlar

Son gönderiler

2022 Coin Tahminleri — 2022 Yılına Damga Vuracak Altcoinler

Bu yazımızda 2022 yılı coin tahminleri ve 2022 yılına damga vuracak yani fiyatı en çok… Daha Fazla

Temmuz 28, 2022

Metaverse Giriş Yap! — Metaverse Login ve Üyelik (21 Haziran 2022)

Dünyada metaverse adında tek bir platform yok. Bu sebeple metaverse giriş yani login işlemleri için… Daha Fazla

Temmuz 22, 2022

Çıralı Tekne Turu Fiyatları, Rotası ve Tavsiye 2022

Olimpos ve Çıralı çıkışlı günübirlik tekne turu fiyatları 2022 yılında 300 Türk lirasıdır. Bu fiyata… Daha Fazla

Temmuz 21, 2022

Phaselis Plajı ve Antik Kenti – Giriş ücreti 2022, yorumlar, nasıl gidilir?

Phaselis Plajı, Likya uygarlığının en önemli şehirlerinden Phaselis Antik Kenti'nde bulunuyor. Burası tıpkı Patara gibi… Daha Fazla

Temmuz 19, 2022

Ölüdeniz Giriş Ücreti 2022 | Ölüdeniz Plaj ve Kamp Bilgileri

Ölüdeniz, Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan dünyaca ünlü bir lagün ve plajdır. Taksi için Ölüdeniz plajı… Daha Fazla

Temmuz 16, 2022

MANA Yorum 2022 — MANA Coin Geleceği 2022, 2023

MANA coin, Decentraland Metaverse platformunun Ethereum ERC-20 tabanlı geleceği parlak kripto parasıdır. Aşağıda 2022 ve… Daha Fazla

Temmuz 8, 2022