Paylaş

Edebiyatı bir gözlem ve gerçeklik alanı olarak gören ve romantizm akımını fazlaca öznel bulan Halit Ziya Uşaklıgil, Mehmet Rauf, Recaizade Mahmut Ekrem gibi sanatçılar realizmin Türk edebiyatındaki en önemli temsilcileri arasındadır. Ayrıca Balzac, Stendhal, Gustave Flaubert, Dostoyevski, Tolstoy ve Dickens gibi isimler ise realizm akımının dünya edebiyatındaki önemli temsilcileri arasındadır.

Realist yazarlar için en önemli unsur gözlemdir. Bu sebeple onlar roman ve hikâyeyi toplumun üzerinde gezdirilen bir ayna olarak görür. Ancak gerçeğe ulaşmada natüralizm kadar aşırıya gitmezler. Nitekim natüralizmin realizmden farkı, natüralizmin gözlemle yetinmeyip deney ve soya çekimi öncelemesidir.

Türk edebiyatındaki realizm temsilcileri

Türk edebiyatında Tanzimat II. Dönem, Servetifünûn ve Fecriati toplulukları realizm akımını desteklemiştir. Ayrıca Millî Edebiyat akımı da roman ve hikâyede realizm yolundan gitmiştir. Realizmin Türk edebiyatındaki önemli temsilcileri şunlardır:

 • Halit Ziya Uşaklıgil: Türk edebiyatındaki realizmin en önemli temsilcisidir. Ayrıca bazı eserlerinde natüralizm özellikleri de vardır.
 • Mehmet Rauf: Özellikle Eylül romanındaki gerçekçi iç gözlemleri ile öne çıkar.
 • Recaizade Mahmud Ekrem: Araba Sevdası adlı eseri ile Türk romanındaki realist çizgiyi o başlatmıştır.
 • Yakup Kadri Karaosmanoğlu: Anadolu gerçekliğini Yaban vb. romanlarında nesnel bir dille anlatmıştır.
 • Memduh Şevket Esendal: Kendisi gibi bir realist olan Çehov’dan etkilenmiştir. Böylelikle realist durum hikâyesi örnekleri vermiştir.
 • Reşat Nuri Güntekin: Özellikle Çalıkuşu gibi Anadolu’daki halkın cehalet ve yoksulluğunu anlatan romanları ile tanınmıştır. Nitekim bir maarif müfettişi olduğu için güçlü Anadolu gözlemlerine sahiptir.
 • Sait Faik Abasıyanık: Hikâyelerinde yer yer modernist esintiler bulunsa da genel olarak realizmden etkisindedir.
 • Ömer Seyfettin: Hikâyelerinde millî mesajlar verirken romantizm akımının etkileri görülse de genel anlatımında realizm baskındır. Bununla birlikte “Ömer Seyfettin realist mi romantik mi?” sorusu hâlâ tartışmalıdır.
 • Refik Halit Karay: Özellikle sürgün yıllarında gezip gördüğü yerlerle ilgili gözleme dayalı realist hikâyeleri ile ön plana çıkmıştır.
 • Samipaşazade Sezai: Türk edebiyatında realizmin ilk nüvelerini gösteren ancak tam anlamıyla realist bir üslup geliştirmeyen bir yazardır. Nitekim Sergüzeşt Türk edebiyatında romantizmden realizme geçişi temsil eden ara bir eserdir.
 • Halide Edip Adıvar: İlk romanlarında romantizm ön planda iken ustalık eserleri olan Sinekli Bakkal gibi yapıtlarında realizm etkisindedir.

Türk edebiyatındaki realist topluluklar

Türk edebiyatındaki realist topluluklar Tanzimat II. Dönem, Servetifünun ve Fecriati‘dir. Ayrıca Millî Edebiyat akımında şiir ve tiyatro haricinde de realizm akımı etkilidir.

Realizm tıpkı romantizm gibi çok temel bir edebi akımdır. Bu sebeple geçmişten bugüne yazarların birçoğu realizmden izler taşımaktadır.

Türk edebiyatında Beşir Fuat ve Nabizade Nazım gibi isimler ise her ne kadar natüralizm iddiasında bulunsa da yazdıkları eserlerde realizm de önemli bir yer tutar.

Tüm bunların dışında realizmin şiirdeki izini taşıyan önemli isimler ise Cenap Şahabettin, Tevfik Fikret ve Yahya Kemal’dir. Fakat bu isimlere realist değil parnasyen denir. Çünkü realizmin şiirdeki karşılığı parnasizmdir.

yonetici1

Son gönderiler

Shiba Coin Yorum — Shiba Inu geleceği ve Aralık 2021 yorumları

Shiba Inu (SHIB) coin, Dogecoin ve Floki ile birlikte köpeklerden ilham alarak oluşturulan kripto paralardan… Daha Fazla

Aralık 6, 2021

MANA Coin Yorum — MANA Token 2021 Aralık Yorumları

MANA coin, metaverse tabanlı geleceği parlak gibi gözüken bir kripto para birimidir. Decentraland MANA'nın her… Daha Fazla

Aralık 6, 2021

Hem Bağlaç Hem Edat Olan Kelimeler

Türk Dil Kurumu dikkate alındığında Türkçede hem hem bağlaç hem de edat olan kelimeler, ile… Daha Fazla

Aralık 5, 2021

Oyun Oynayarak Para Kazanma – En İyi 5 Metaverse Oyunu

Oyun oynayarak para kazanma fırsatı sunan, en iyi 5 metaverse oyununu bu yazımızda inceliyoruz. Metaverse… Daha Fazla

Aralık 5, 2021

Metaverse nasıl alınır? — Metaverse coin hangi borsadan alınır?

Geleceğin interneti olarak tasvir edilen metaverse satın almak için iki farklı yol tercih etmek mümkündür.… Daha Fazla

Aralık 4, 2021

Metaverse Arsa Fiyatları – En değerli 5 metaverse coin

İnsanların sanal bir dünyada keyifli vakit geçirip birçok işini hologramlarla halletmesini sağlayan metaverse teknolojisi sanal… Daha Fazla

Aralık 3, 2021