İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cevdet Kudret Solok Kimdir? | Cevdet Kudret edebiyat Ödülleri

Cevdet Kudret Solok, Türk edebiyatında Yedi Meşaleciler olarak bilinen edebi topluluğun üyelerindendir. Cevdet Kudret’in edebi kişiliği Servet-i Fünun dergisinde bir araya gelen saf şiir yanlısı genç şairler ile birlikte oluşmuştur.

Yedi Meşaleciler kısa sürede dağılan bir topluluktur. Fakat Cevdet Kudret, topluluk dağıldıktan sonra da edebiyat alanındaki çalışmalarına devam etmiştir. Bu doğrultuda birçok ders kitabı yazmış ve özellikle orta oyunu üzerine yaptığı çalışmalar ile tanınmıştır.

Şair, Türk edebiyatında nehir şiir geleneğini kuran isimler arasındadır. Nitekim buna uygun olarak “On Ölüm Şarkısı” adlı eseri on farklı şiirsel bölümden oluşmaktadır.

Ayrıca 2021’de şairin kızı Ayşe Kudret ile yaptığımız “Cevdet Kudret Söyleşisi“ni de okumanızı tavsiye ederiz.

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri

Cevdet Kudret Edebiyat Ödülleri, Türkiye’deki en köklü yazınsal etkinliklerden biridir. Ödül sanatçının kızı Ayşe Kudret’in öncülüğünde verilmektedir. Ayrıca Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve TÜYAP yarışmanın organizasyonunu üstlenmektedir.

Ödülün bir diğer önemli özelliği her yıl farklı bir alanda verilmesidir.

2021 yılında deneme ve eleştiri alanında Atiye Gülfer Gündoğdu, deneme ve eleştiri alanında ise Eray Çaylı bu ödüle layık görülmüştür.

Cevdet Kudret’in Edebi Kişiliği

Cevdet Kudret Solok, saf şiir anlayışı ile eserler veren Yedi Meşaleciler topluluğu içerisinde yer almaktadır. Yedi Meşaleciler Anadolu’nun baskın bir romantizm ve gerçeklikten uzak bir şekilde tasvir edildiği edebi anlayışa karşı çıkmıştır. Onlara göre sanat bireysel konuları işlemelidir. Yani sanat sanat için olmalıdır.

Kısacası bu topluluk Beş Hececiler’in meydana getirdiği edebi ortama tepki olarak doğmuştur. Onlara göre edebiyat sığlıktan kurtarılıp samimiyet ve canlılık esaslar üzerinde gelişmelidir.

Yedi meşalecilerin 1 üyesi olan Cevdet Kudret Solok şiirlerinde bireysel konuları ön plana çıkarmıştır. Ancak bu toplumsal konuları işlemediği anlamına gelmemektedir. Sanatçının eleştiri türünde yazdığı eserlerde toplumcu yönü açıkça ortadadır.

Cevdet Kudret Solok’un Eserleri

Sanatçının en önemli eserlerinden biri, Birinci Perde adlı şiir kitabıdır.

Aynı zamanda tiyatro türünde önemli eserler kaleme alan sanatçı, bu alanda “Tersine Akan Nehir” adlı yapıtı ile tanınmıştır.

Sanatçı “Dilleri Var Bizim Dile Benzemez” adlı eserinde Öz Türkçe hassasiyetinin abartılmaması gerektiğini söylemektedir. Ona göre bu durum Türkçeye yarardan çok zarar vermektedir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir