İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Instagram takipçi arttırma teknikleri | Instagram’da büyümek

Instagram, günümüzde şirketlerin ve içerik üreticilerinin en önemli sosyal medya platformlarından biri. Nitekim Instagram takipçi arttırma teknikleri, daha fazla takipçiye sahip olmak için kritik öneme sahip.

Gerekli süre: 40 dakika

Instagram takipçi sayısı nasıl arttırılır?

 1. Özgün içerikler üretin ve sabırlı olun.

  Takipçi sayınızı arttırmak için en önemli unsur özgün içerikler üretmek. Bu noktada benzersiz olursanız insanlar sizin hesabınızı takip eder. Ancak yine de sabırlı olmalısınız. Çünkü insanların içeriğinizi keşfetmesi biraz zaman alacaktır.

 2. Gönderilerinizin açıklama kısmını uzun tutun ve etiket kullanın.

  Instagram gönderilerinin açıklama kısmı uzadıkça “Keşfet”e çıkma olasılığınız artar. Çünkü gönderiniz için daha fazla anahtar kelime üretmiş olursunuz. Ayrıca anahtar kelime sayınızı artırmak için bir diğer önemli yöntem etiket kullanmaktır. Örneğin bir edebiyat gönderisi için #şiirsokakta etiketini kullanabilirsiniz.

 3. Takipçi etkinliklerine katılın.

  Organik takipçi elde etmenin ve hızlı yükselmenin en güzel yollarından biri takipçi etkinliği düzenlemek veya böyle bir etkinliğe katımaktır. Ancak tabii ki bu etkinliklerin yapısı çok önemli. Eğer sizin hesabınızla benzer özellikler taşıyan hesaplarla takipleşirseniz takipçilerinizin sadakati de fazla olur. Yani takipçi etkinlikleri alakasız sayfalar arasında olmamalıdır. Kitap sayfasıysanız, kitap sayfalarının etkinliğine katılmalısınız. Bu konuda detaylı bilgi için “Takipçi etkinliği nedir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

 4. Reklam verin.

  Instagram reklamları büyümeniz açısından etkili olabilir. Fakat burada takipçi sayınızın yükselmesi noktasında fazla etkili olmayabilir. Yine de bilinirliğinizi artırır. Ayrıca bu konuda eğer işletmeyseniz Google Ads iyi bir reklam seçeneğidir.

 5. Çekiliş yapın.

  Çekilişler takipçi kazanmanın en etkili yollarından biridir. Etkili ve alakalı çekilişler size sadakatli takipçiler kazandırır. Yani yaptığınız çekilişin mutlaka kanalınızın konusuna uygun olması gerekir. Aynı zamanda çekilişte ilgi çekici ödüller verin ve belirli aralıklarla bunları tekrarlayın.

 6. Instagram takipçi satın alma.

  Bir an önce 10 bin sayısına ulaşmanızı sağladığı için büyüme yeteneğinizi artırır. Instagram’da bu hizmeti alabileceğiniz bu bağlantıdaki gibi hesaplar vardır.

Etkileşimle Instagram Takipçi Arttırma

Aslında kalıcı bir başarı için en önemli etkileşimi yüksek bir hesaba sahip olmaktır. Bu sebeple dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlar şunlar:

Kaliteli ve sade görseller üretin.

İnsanlara sunduğunuz görseller hem kaliteli hem de sade olsun. Çünkü karmaşık görseller ne kadar iyi olurlarsa olsun, ilgi çekiciliğini kaybeder. Kullanıcılar sizin görselinizdeki en fazla iki ögeye odaklanır. Daha fazlasını görünce gönderinize karşı ilgisini kaybeder.

Ayrıca yazım kuralları çok önemli. Savruk ve hatalarla dolu içerikler kullanıcılarınızı hesabınızdan doğutur.

Beğenin ve takip edin.

Etkileşim karşılıklı bir eylemdir. Eğer siz diğer kişilerin gönderilerini beğenmez ve onları takip etmezseniz hesabınızın canlılığını sağlayamazsınız.

Hikayeleri etkili şekilde kullanın.

Kanalınıza üye olan birçok kişi kısa süre içerisinde sizi takipten çıkar. Bunu önlemek için güncel bir kanal olduğunuzu kanıtlamanız gerekir. Bu noktada hikaye paylaşımları sizi sürekli olarak güncel tutar.

Aşırı gönderi paylaşmayın.

Çok fazla gönderi paylaşmak takipçilerinizin gönderileriniz görme olasılığınız azaltır. Çünkü gönderilerin büyük çoğunluğu ilk birkaç saatte ciddi bir gösterim alır.

Instagram Etkileşim Saatleri

Yayınlama saatlerine dikkat edin. Bu sizi zirveye çıkaracak önemli bir faktördür.

Yayınlama saati Instagram’da çok önemlidir. Ziyaretçilerin Instagram’da en çok bulundukları saatler bu açıdan önemlidir. Türkiye’yi hedef alıyorsanız Instagram gönderi paylaşma saati için pazar ve perşembe 20.30 idealdir.

Hikaye paylaşımı için ise sabah erkenden paylaşım yapmanız, uyanıp telefonunu eline alan kişilere ulaşmanızı sağlar.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir