İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

NFT Oluşturma Rehberi | Rarible ile Ücretsiz NFT Oluştur

Rarible Ethereum gas fee ödemesi yapmadan NFT yapmanızı sağlayan bir platform. Yani burada ücretsiz bir şekilde NFT oluşturma şansınız var. Rarible tarafından ücretsiz NFT oluşturmak amacıyla geliştirilen sistemin adı ise “lazy minting”. Ayrıca Rarible Analytics ürünü ile borsadaki akış hakkında tüyolar edinmenizi sağlıyor.

Şimdi gelin ücretsiz NFT oluşturma süreci nasıl işliyor, sadece 2 dakikada NFT yapmayı öğreneceğiniz eğitimimiz başlasın.

Gerekli süre: 5 dakika

NFT oluşturma işlemi nasıl yapılır?

 1. Öncelikle Rarible’ye üye olun.

  Rarible sistemine üye olmak için Rarible.com web sitesine girin. Sayfanın sağ üst köşesindeki Create sekmesine tıklayın.

 2. Kullanmak istediğiniz blok zincirini seçin.

  Şu an Rarible’de Ethereum, Flow ve Tezos blok zincirlerini kullanma şansınız var. Bunlar içerisinde en çok tercih edilen Ethereum. Ethereum’u seçtikten sonra Sign In sekmesine tıklamalısınız.

 3. MetaMask’ı bağlayın.

  Sign In sekmesine tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada MetaMask’ı bağlamanız gerekecek. Bunun için “MetaMask nasıl kullanılır?” yazımızı okuyabilirsiniz.

 4. MetaMask bağlantısını kurun.

  MetaMask cihazınıza yüklü ise yapmanız gereken tek şey, entegrasyon için şifrenizi girip gelen seçenekleri onaylamak. Devamında yeniden siteye yönlendirileceksiniz.

 5. Sistemin içerisine girin.

  Yönlendirildiğiniz sitede hemen sağ üst köşedeki Create tuşuna yeniden basın. Ardından yeniden Ethereum seçeneğini işaretleyin. Bireysel bir NFT için “Single” sekmesini seçin.

 6. Formu doldurun.

  Formu doldurduğunuzda artık metaverse mantığının uygulayıcıları arasındasınız. Bu arada formu doldururken “lazy (free) minting” seçeneğini seçmeyi unutmayın. Böylelikle bu işlem ücretsiz hâle gelecek. Artık “Create Item” dediğinizde sizin de bir NFT’niz var.

İsterseniz NFT uygulama örneğini aşağıdaki videodan adım adım takip edebilirsiniz. Ayrıca bu konuda “NFT nasıl yapılır?” yazımızı okumanızı öneririz.

Video: Ücretsiz NFT Uygulama Örneği.

Lazy Minting Yöntemi ile NFT Oluşturma

Bu kolay ürün oluşturma sistemi sayesinde NFT yaptığınızda aslında ürün basımı gerçekleşmez. NFT’nizin dijital varlığının kesinleşmesi için satın alma işleminin tamamlanması gerekir. Böylelikle siz oluşturduğunuz NFT için para ödemezsiniz. Bunun yerine alıcı bu ücreti öder.

Video: Metaverse ve NFT nedir?

Lazy minting sistemiyle NFT veya NFT coin (sabit token) oluştururken karşı talepli token oluşturma yetkisini imzalamanız gerekiyor. Bu yetki sayesinde her satış işleminde sizin yerinize yeni tokenler basılmakta.

Rarible platformunun en büyük rakibi ise OpenSea. Ancak az önce de söylediğimiz gibi Rarible lazy minting özelliği ile ön plana çıkıyor.

Rarible NFT hangi mantıkla çalışıyor?

İsteyen herkes kendi ürettiği bir ürünü NFT borsasında satma hakkına sahiptir. Burada satılan ürünler aynı zamanda dijital sanat eserlerinin patenti gibidir. NFT’si oluşturulan ürün sonsuza kadar oluşturucusunu içeren eşsiz bir kimlik kazanmaktadır.

Rarible ya da diğer platformlarda para kazanmak için elinizde kendi oluşturduğunuz dijital materyaller olmalıdır.

Kısacası Rarible ve OpenSea gibi NFT borsaları dijital ürünlerin pazarlandığı noterlere benzer. Önce ürünü oluşturur, sonra kimliğini belirlersiniz. Ardından satış işlemine geçilir.

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir