İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Suç ve Ceza romanı özeti, incelemesi, karakterleri, teması

Rus yazar Fyodor Dostoyevski’nin ünlü romanı Suç ve Ceza, 1866 yılında yayımlanmış realist bir romandır. Nitekim eser, sosyal realizm içerikli anlatıların öncülerindendir. Roman, sefalet içerisinde yaşayan bir üniversite öğrencisi olan Raskolnikov’un suç ve vicdanla mücadelesini konu almaktadır.

İlginizi çekebilir: Realizm.

Suç ve Ceza” ne anlatmak istiyor?

Suç ve Ceza, bir “vicdan azabı” romanıdır. Toplumu kemiren çürük düzene başkaldırmanın da etik ilkelerden uzaklaşmadan gerçekleşmesi gerektiğini anlatır.

Roman, insan doğasının karmaşıklığını, vicdanın gücünü, suçluluk ve pişmanlık gibi temaları ele alırken, aynı zamanda Rusya’nın toplumsal sorunlarına da değinir.

Suç ve Ceza hangi yaşa uygun?

Roman, yoğun bir vicdan muhasebesi ve suç ögeleri içerdiğinden lise ve lise sonrası döneme uygun bir eserdir.

Suç ve Ceza romanı özeti

Romanın başında, Raskolnikov, bir tefeci olan Alyona Ivanovna’yı öldürür. Nitekim daha sonra cinayeti gizlemek için başka suçlar da işler. Ancak suçunun ağırlığı ve vicdan azabı, onu büyük bir çıkmaza sürükler. Böylelikle psikolojik buhran dönemine girer.

Akabinde, Raskolnikov’un suçunu itiraf etmekle ilgili iç çatışmaları, vicdan azabı, pişmanlık ve sonunda kendini affettirmesi gibi konular ele alınır.

Sonya Marmeladova, Raskolnikov’un tanıştığı genç bir kadındır. Sonya, babası tarafından zorla kötü yollara zorlanan bahtsız bir kadındır. Yoksul bir aileden gelir. Raskolnikov, Sonya ile tanıştığında ona karşı sempati duyar. Ona yardım etmeye çalışır. Sonya ise roman boyunca Raskolnikov’un vicdanının sesi haline gelir. Onun suçunu itiraf etmesi konusunda ona cesaret verir.

Nihayetinde Raskolnikov suçunu itiraf eder. Ayrıca vicdani olarak toplumun ahlaki değerlerine karşı gelmenin yanlışlığını anlar. Böylelikle onun için hapishane süreci başlar.

Raskolnikov, cinayet suçundan dolayı tutuklanır. Ardından onun için Sibirya’ya sürgünü başlar. Bu süreçte de Sonya onu hiç yalnız bırakmaz.

Suç ve Ceza romanı karakterleri

  1. Rodion Romanoviç Raskolnikov: Romanın başkahramanıdır. Ayrıca fakir bir öğrencidir. Kendi kendine yeterli olma fikrine saplantılı bir şekilde bağlıdır. Bir cinayet işleyerek, toplumun sınırlarını aşma çabası içine girer.
  2. Dunya: Raskolnikov’un eski nişanlısıdır.
  3. Sonya Marmeladova: Raskolnikov’un tanıştığı genç bir kadındır. Babası tarafından zorla kötü yola zorlanır. Yaşadığı yoksulluğun içinde merhamet dolu bir kadındır. Bu yönüyle Raskolnikov’u etkiler.
  4. Porfiry Petroviç: Raskolnikov’un suçunu çözmeye çalışan polis müfettişidir.
  5. Semyon Marmeladov: Sonya’nın babası ve alkolik bir eski memurdur.
  6. Arkady Svidrigailov: Zengin bir tüccar olan ve Dunya’ya ilgi duyan, ancak onun tarafından reddedilen bir karakterdir.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir