İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sefiller romanı özeti, konusu ve karakterleri

Sefiller romanı, romantizm akımının büyük temsilcisi Fransız yazar Victor Hugo tarafından yazılmıştır. Nitekim eser, Notre Dame’ın Kamburu ile birlikte yazarın en çok okunan eserlerindendir. 19. yüzyıl Fransa’sında geçen Sefiller; yoksulluk, aşk, adalet ve insanlık gibi temel insani temaları anlatır.

Roman edebî açıdan incelendiğinde romantizm akımının başyapıtlarındandır. Eser, Fransa’da yaşanan yoksulluk, adaletsizlik ve acımasızlık gibi birçok insani durumu ele alır. Böylelikle cumhuriyetçilik ve halkçılık prensiplerinin edebî bir yansıması durumundadır. Nitekim Sefiller, dönemindeki sosyal sorunları eleştirir ve adaletsizlikle mücadele etmek için insanları cesaretlendirir.

Sefiller romanının özeti

Romanın ana karakteri Jean Valjean, yoksul bir çiftçi ailesinin çocuğudur. Bir ekmek çalma olayı nedeniyle on dokuz yıl kürek cezasına çarptırılır. Hapishaneden çıktıktan sonra, Valjean, zor koşullarda hayatta kalmak için hırsızlık yapmak zorunda kalır. Sonunda kendisini şefkatli bir din adamı olan Myriel’in yanında bulur. Ardından Myriel, Valjean’a şefkat ve merhamet gösterir ve onun hayatını değiştirir.

Valjean, yeni bir hayat kurmak için Paris’e taşınır ve burada Fantine’nin yanında çalışır. Fantine, bir çocuğu olan yoksul bir kadındır. O, ölümünden önce Valjean’dan kızına bakmasını ister. Valjean, kızı Cosette’i evlatlık olarak alır ve onu sevgiyle büyütür.

Sefiller romanının kötü karakteri Javert, Valjean’ın peşine düşer ve onu yeniden hapishaneye göndermek için her şeyi yapar. Fakat Valjean, kendini ve kızını korumak için kaçar ve onların hayatını kurtarmak için birçok fedakarlık yapar.

Sefiller romanının konusu ve teması

Sefiller romanı; aşk, ahlak ve insanlık gibi konuları ele alırken yoksulluk, sınıf farklılıkları ve adalet sistemi gibi toplumsal mevzulara da dikkat çeker. Kısacası roman, güçlü karakterler ve epik anlatımıyla ünlüdür.

Eserin teması, iyiliğin her şeyin üstesinden gelecek sihirli bir kavram olmasıdır.

Sefiller romanı karakterleri

Jean Valjean: Romanın başkahramanıdır. Zorlu koşullarda hayatta kalmak için hırsızlık yapmıştır. Bu yüzden on dokuz yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. O bir din adamı sayesinde, sevgi ve merhameti keşfeder ve sonunda kızı Cosette’i evlat edinir.

Javert: Valjean’ın bir hapishane kaçağı olduğunu bilen ve onu tutuklamak için her şeyi yapan karakterdir.

Fantine: Valjean’ın evlat edindiği Cosette’in annesidir. O, bir çocuğu olan yoksul bir kadındır. Nitekim zor koşullarda hayatta kalmak için fabrikalarda çalışmak zorunda kalmıştır. Kapitalist sistemin acımasızlığını simgeler.

Cosette: Valjean’ın evlatlık kızıdır. Onu Valjean büyütür.

Marius: Cosette’in sevgilisidir. Babasının politik görüşleri nedeniyle ailesi ile çatışır ve sonunda Fransız Devrimi’ne katılır. Romanın siyasi figürleri içerisinde yer alır.

Thénardier: Kötü niyetli bir adamdır ve birçok suç işlemiştir. Fantine ve Cosette’i sömürmek için fırsat kollayan bir kötü karakterdir.

Myriel: Valjean’ın hayatını değiştiren bir din adamıdır. Valjean’a şefkat ve merhamet gösterir ve onun hayatında bir dönüm noktası olur.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir yanıt yazın

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir