İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kablosuz Fare (Mouse) Sorunları ve Çözümleri

Her bilgisayar kullanıcısı mousenin ışığı yanıyor ama tuşlar çalışmıyor, mouse lazer ışığı yanmıyor, mouse ışığı yanıp sönüyor, mouse ışığı sönüyor gibi dertlerden mustarip olmuştur. Hele hele bilgisayarda bol bol yazı yazan, tasarım yapan kişiler bu konudan çok mustariptir. Şimdi gelin bu sorunların çözümünü hızlıca irdeleyelim. Yeni bir mouse almaya karar verdiyseniz mouse modelleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Tavsiye: Eğer yeni bir mouse ihtiyacınız varsa ve çok para harcamak istemiyorsanız GoMobile Kablosuz modeli standart kullanım için bir fiyat-performans ürünü. Ürünü buradan temin edebilirsiniz.

Gerekli süre: 2 dakika.

Mousenin ışığı yanıyor ama tuşlar çalışmıyor.

 1. Farenizin pilini doğru olarak yerleştirip yerleştirmediğinizi kontrol edin.

  Unutmayın ki kablosuz mouse (fare) sorunlarının  yarıdan fazlası pili yanlış takmaktan ve defalarca bakmanıza rağmen bunu fark edememenizden kaynaklanır. Bazen de pillerin azalması soruna neden olur. Bu durumda birçok kez pillerin yerini değiştirmek işe yarar.Mouse ışığı cihazınız mı bozuldu?

 2. Sorununuz hâlâ çözülmediyse muhtemelen USB veya kablosuz USB dağıtıcısı ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz.

  Bilgisayarınızı tamamen kapatın. Mouse ışığı tamamen sönsün. Kablosuz USB dağıtıcısını USB portuna doğru şekilde yerleştirin. Unutmayın ki 2010 öncesi birçok mouse için üretilmiş USB veri transferi bilgisayarınız açıkken takıldığında çalışmaz. Bu sebeple mouse ve klavyenize ait bir donanım parçasını bilgisayar kapalıyken takıp bilgisayarınızı bu şekilde açmanız sorununuzu çözer.

 3. Tüm bunları yapmanıza rağmen fareniz hâlâ çalışmıyorsa “Mouse lazer ışığı yanmıyor.” sorununa bakınız.

  Muhtemelen aygıt yönetimi ile ilgili bir sorun yaşıyorsunuz. Bu tarz sorunlarda ilk yapmanız gereken aygıt yöneticisini kontrol etmektir. Bunu nasıl yapacağınızı yazının alt kısmında anlattık.

 4. PC kapandıktan sonra mouse ışığı yanıyor.

  Bütün sorunlarınızı çözdünüz lakin bilgisayarınızı kapattığınızda hâlâ ışığınız yanıyor. Bunun ilk nedeni mousenizi tanıyan farklı bir bilgisayarın açık olmasıdır. Bunun dışında bazı mouseler ilginç şekilde PC kapanınca ışığını söndürmez. Hatta mouseyi kapatma düğmesi de bu cihazlarda yoktur. Bu durumda tek çare mousenin pillerini çıkarmaktır. Çünkü aksi takdirde mouse pilleriniz çabucak biter.

 5. Mouse yeni pillerle çalışıyor mu?

  Bir kablosuz mousenin bozulup bozulmadığını anlamanın en iyi yolu budur. Mouseye yeni piller takıp kontrol edin. Eğer çalışmıyorsa ya USB-Bluetooth bağlantı sorunu yaşıyorsunuzdur ya da cihazınız bozuktur.

Mouse lazer ışığı yanmıyor.” sorunu ve çözümü

Bu sorun genellikle bilgisayarınızı kapatıp mousenizin pilini kontrol edip kablosuz USB dağıtıcısını doğru şekilde yerleştirdiğinizde çözülür, mouse ışığı yeniden yanmaya başlar.

Eğer hâlâ sorununuz çözülmediyse

Bilgisayarınızın arama bölümüne Aygıt Yöneticisi yazın ve tıklayın.

Çıkan yerde Evrensel seri veri yolu denetleyicileri yazan yere tıklayınız. Aşağıya doğru açılan satırların içerisinde hata işareti olan ne varsa hepsine sağ tıklayıp “devre dışı bırak” deyin.

Daha sonra devre dışı bıraktığınız her şeyi yine sağ tıklayarak yeniden etkinleştirin. Sorununuz çözülmediyse bilgisayarı kapatıp açın yine deneyin.

Eğer hâlâ sorununuz çözülmediyse

Buna rağmen sorununuz çözülmüyorsa sorununuz USB ile değil, farenizin kendisiyle ilgilidir.

Bu durumda farenizi başka bir bilgisayara takıp deneyin. Eğer çalışıyorsa bilgisayarınızdaki farenize ait yazılımda sorun vardır.

Bluetooth ve diğer cihazlar yazarak arama butonuna basın, çıkan yerde farenizle ilgili yapılandırmayı silin.

Ardından bilgisayarınızı kapatıp yeniden açın.

Bilgisayarınız açıkken farenizi ve kablosuz USB dağıtıcınızı takın. Sonra yüklenmesi gereken bir fare yazılımı varsa yükleyin. (Birçok fare otomatik olarak kendini yükleyebiliyor.) Umarız ki sorununuz çözülmüş, “mousenin ışığı yanıyor” diye sevinmişsinizdir. Ama unutmadan söyleyelim mouse ışığı insan sağlığı için oldukça zararlı.

Not: Farenizin pilinin bitip bitmediğinden emin olun.

Mouse ışığı yanıyor ama çalışmıyorsa şunları da gözden geçirin

Eğer mouse ışığı yanıyor ancak çalışmıyorsa, aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 1. Fareyi başka bir USB portuna takmayı deneyin. Fareyi bilgisayarınızın başka bir USB portuna takarak bağlantıda bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Çünkü bazen mouse, bağlı olduğu USB portuyla uyumsuzluk yaşar.
 2. Fareyi başka bir bilgisayarda deneyin. Fareyi başka bir bilgisayara takarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Nitekim başka bir bilgisayarda da çalışmıyorsa, farede bir sorun olabilir.
 3. Sürücüleri güncelleyin. Fare sürücülerini güncellemek için fare üreticisinin web sitesini ziyaret edin. Ardından bilgisayarınızdaki mevcut mouse sürücülerini kaldırın ve indirdiğiniz yeni sürücüleri yükleyin.
 4. Mouse kirlenince tutukluk yapar. Fare üzerindeki optik sensör veya altında bulunan tekerlek gibi parçaların temiz olduğundan emin olun. Çünkü fare üzerinde biriken toz veya kirlilik, doğru şekilde çalışmasını engeller.
 5. Başka bir farklı mouse ile deneyin. Eğer yukarıdaki adımlar sonuç vermezse, başka bir fareyi bilgisayarınıza takarak çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Nitekim başka bir fare de çalışmıyorsa, sorun muhtemelen bilgisayarınızın USB portlarından kaynaklanıyordur.

Eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, fareyi tamir etmek veya değiştirmek için fare üreticisinin destek ekibiyle iletişime geçin.

Mouse ışığını kapatma

Mouse ışığı birçok kişinin kendisini kötü hissetmesine neden olur. Çünkü her teknolojik üründe olduğu gibi bu ışıkta da zararlı etmenlerin olması muhtemeldir. Ancak mouseler ışıkları sayesinde çalışır. Çünkü bu ışık mousenin optik dengesini sağlar. Bu yüzden siz bilgisayarınızı kapatmadıkça mouse de ışığını söndürmez.

Bazı mouse modellerinde cihazı açıp kapatmak için genellikle yana itmeli düğmeler vardır. Ancak özellikle ucuz modellerde bu tarz bir düğme de yoktur. Hatta bazı kötü mouse modellerinde bilgisayar kapandığı hâlde mouse kapanmaz. Bu modellerde tek çare pilleri çıkarmaktır. Yoksa mouse güç birimi ya da pil kısa sürede biter.

Bir mouse alacağınız zaman mutlak surette bilgisayarınız kapandığında, mouse ışının da otomatik sönme özelliği olmasına bakmalısınız. Çünkü standart özelliği barındırmayan bazı modeller, buna çözüm olarak kapama düğmesi koyar. Bu ilkel bir yöntemdir. Bu durumda sık sık mouseyi açık unutma riskiniz artar.

Mouse ışığı yanıp sönüyor

Mouse ışığı yanıp sönüyor ise muhtemelen cihazınızda bir arıza vardır. Bu arıza genellikle mouse ve bilgisayar arasındaki bağlantının sağlanmasındaki sorunlardır. Bu durumda bluetooth bağlantısını veya USB aparatını kontrol etmelisiniz. Ayrıca bu kontrol sonrasına bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebilir.

Yanıp sönme, elektronik cihazlarda arızaya işaret eder. Bu sebeple sorun daha büyük de olabilir. Eğer mouse aksamında ciddi bir sorun varsa yaptığınız bağlantı ayarları işe yaramaz.

Nadir de olsa bazı mouselerde ışığın yanıp sönmesi mouse pilinin zayıfladığını haber verir. Bu özellikteki bir cihaza sahipseniz pili yenilemelisiniz. Bu sorununuzu çözecektir.

Mouse ışığının zararları nelerdir?

Mouse ışığı yani fare ışığı bir lazer türü olduğu için insan gözüne, özellikle retinaya büyük zarar vermektedir. Bu nedenle kullandığınız kablosuz ürünün sürekli gözünüze değecek bir ışığa sahip olmamasına özen göstermelisiniz.

Çok fazla mouse kullanmak karpal tünel ve omuz rahatsızlıklarına neden oluyor.

Parmaklarınızla sürekli benzer işleri durmadan yapmak mouseyi kullandığınız kas ve sinir yapılarında büyük hasarlar bırakır. Nitekim bu da karpal tünel rahatsızlığına davetiye çıkarır. Örneğin Ben, Kirke romanı gibi vektörel bir kapak tasarımını sizin yaptığınızı düşünelim. Bu tarz tasarım işinde aynı biçimlerde defalarca mouseye tıklamanız gerekecektir.

Mouseyi yüksek ya da çok alçak masalarda kullanmayın.

Mouseleri çok yüksek ya da çok alçak masalarda kullanırsanız omuzunuzdaki kasları ciddi anlamda zedeleyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, sırt kaslarındaki zedelenmelerin uzun süre bilgisayar kullanan kişilerde daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Bu hasarın boyunun artmasındaki önemli etkenlerden biri de mouse kullanımıdır.

Konu hakkındaki bilimsel yazılar için aşağıdaki makaleleri okuyabilirsiniz:

Keir, P. J., Bach, J. M., & Rempel, D. (1999). Effects of computer mouse design and task on carpal tunnel pressureErgonomics42(10), 1350-1360.

Thomsen, J. F., Gerr, F., & Atroshi, I. (2008). Carpal tunnel syndrome and the use of computer mouse and keyboard: a systematic reviewBMC musculoskeletal disorders9(1), 1-9.

Schmid, A. B., Kubler, P. A., Johnston, V., & Coppieters, M. W. (2015). A vertical mouse and ergonomic mouse pads alter wrist position but do not reduce carpal tunnel pressure in patients with carpal tunnel syndromeApplied ergonomics47, 151-156.

Tiric-Campara, M., Krupic, F., Biscevic, M., Spahic, E., Maglajlija, K., Masic, Z., … & Masic, I. (2014). Occupational overuse syndrome (technological diseases): carpal tunnel syndrome, a mouse shoulder, cervical pain syndrome. Acta Informatica Medica22(5), 333.

Özet
Kablosuz mouse sorunları ve çözümü | Mousenin sağlığa zararları
Başlık
Kablosuz mouse sorunları ve çözümü | Mousenin sağlığa zararları
Açıklama
Mousenin ışığı yanıyor ama tuşlar çalışmıyor, mouse lazer ışığı yanmıyor gibi sorunların çözümü. Ayrıca mousenin sağlığa zarararı.
Yayımcı
Simit Çay
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir