İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mouse Modelleri

Mouse, bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından biri. Ancak en sık bozulan bilgisayar donanımı desek de şüphesiz yanlış olmaz. Bu cihazlar bize mouse ışığı yanmıyor problemini sıkça yaşatır. Bu yazıda, mouse modelleri ve avantajlarını sizin için araştırdık. Hangi mouse daha iyi sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Evinize bir fare almadan önce neye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemelisiniz. Eğer bilgisayarınızı çok sık kullanmıyorsanız ve çok da sakar değilseniz çok ucuz seçenekler de işinizi görür. Ancak mouse yoğun bir kullanımla karşılacaksa o zaman farklı tercihlere yönelmekte fayda var.

Bu yazıda size hangi mouse markasını seçmeniz gerektiğini değil, nasıl bir tercih yapmanız gerektiğini anlatıyoruz.

Kaliteli mouse modelleri

Bu mouse modelleri, ortalama 200 liranın üzerinde bir fiyata sahiptir. Aslında dünyada 30 dolar civarında ucuz modeller olarak görülen bu cihazlar kur farkından dolayı Türkiye için yetkin ürünler sınıfındadır. Çünkü iyi bir mouse için 1000 lira civarında bir bütçe ayırmak isteyen çok fazla kişi olmayacaktır.

Fiyatı 200 lira civarında olan bu mouse modelleri için şu sayfadaki modelleri inceleyebilirsiniz. Sayfada basit bir İngilizce ile cihazlar 10 üzerinden güzel bir şekilde sıralanmış. Ayrıca en iyi mouse modellerinin sıralandığı techradar listesi de size iyi bir fikir verebilir.

Peki, 20 liraya da mouse alabilme şansınız varken bu mouseleri almak mantıklı mı? Gelin bu soruyu yanıtlayalım.

Öncelikle, 200 liralık bir mouse aldığınızda, ucuz segment bir mouse dikkate alındığında yaklaşık 10 kat daha fazla para harcarsınız. Bu da ucuz fareden 10 tane bozmak anlamına gelir. Tecrübe ile sabit bir gerçek var ki yere düşme ihtimali bu denli yüksek bir cihaz için en iyi mousenin 10 tane ucuz mouse kadar yaşama olasılığı çok düşük. Kaldı ki pahalı mouse modelleri genellikle özelliklerinden çok ithal ürün olmaları sebebiyle çok pahalı. Öyleyse yüksek kaliteli mouse almamalı mıyım?

Görsel tasarım yapıyorsanız, çok fazla oyun oynuyorsanız, uzun bilgisayar listeleri ve web sitesi kodlamaları ile meşgulseniz tabii ki yüksek kaliteli mouse modellerine ihtiyaç duyacaksınız. Mouse cihazını elinden düşürmeyen bir kişi için duyarlılığı az cihazlar, küçük el kaslarınızı çok çabuk yıpratır. Mouse ile cebelleşirken karpal tünel hastalığına doğru yol alırsınız. Bu sebeple duyarlılığı yüksek ve zararlı ışınlar yaymayan bir mouse almak, ekonomik olduğu için değil sağlıklı olduğu için tercih edilmelidir.

Bu kategoride Logitech, Asus, SteelSeries ve Microsoft gibi firmaların mouse tasarımlarını inceleyebilirsiniz.

Standart kaliteli mouseler

Ucuz etin yahnisi yavan olur, şeklindeki atasözü çoğunlukla gerçeği yansıtır. Ancak yine de istisnalar her zaman vardır. Mouse modelleri içerisinde ucuz ama kullanışlı modeller üreten firmalar vardır. Bu firmalar Çin’de üretim yaptıkları için ürünlerini daha ucuza mal eder.

Bu mouse modelleri içerisinde G(…)e’in cihazları ön plana çıkmaktadır. Ancak firmanın çok fazla modeli vardır ve bu cihazların bazıları iyi bazıları kötü performans göstermektedir. Genel olarak 2.4 Ghz değerinde kablosuz optik özelliğine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca iki küçük kalem pile sahip olan ve dikey uzunluğu fazla olmayan cihazların daha kullanışlı olduğu tecrübe ile sabittir.

Bir mouse alırken mousenin PC kapalıyken kendisini kapattığına emin olun. Yukarıda da belirttiğimiz gibi piyasada bu özelliğe dahi sahip olmayan mouse modelleri mevcut.

Özet
Mouse Modelleri
Başlık
Mouse Modelleri
Açıklama
Mouse, bilgisayarların olmazsa olmaz parçalarından biri. Ancak en sık bozulan bilgisayar donanımı desek de şüphesiz yanlış olmaz.
Yayımcı
Simit Çay
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir