İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Metaverse Siteleri Nelerdir? | En Güvenilir Metaverse Platformları

Metaverse siteleri, sanal gerçeklik gözlükleri ile fiziksel dünyadaki tüm eylemlerinizi dijital kopyanızla gerçekleştirmenizi sağlayan platformlardır.

Metaverse siteleri ile bilgisayar başında para kazanmak ister misin?

⚠️ İsimlerini aşağıda sayacağımız metaverse siteleri sayesinde oyun oynayarak para kazanabilir, hatta meta-mağaza açarak satışlarınızı artırabilirsiniz. Bunun için önce metaverse nasıl girilir, bunu öğrenelim.

Metaverse nasıl girerim?

İlk aşama: Metaverse girmek için öncelikle MetaMask eklentisini yüklemeniz gerekir. Bu eklentiyi yükledikten sonra istediğiniz platforma girip entegrasyonunuzu sağlamanız gerekecek. Bu noktadaki detaylar için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Video: Metaverse Giriş.

İkinci aşama: Popüler ve güvenli bir metaverse platformu seçin. Bu platformun sitesine girin.

En popüler metaverse siteleri şunlardır:

 1. Axie Infinity,
 2. Decentraland,
 3. The Sandbox,
 4. Bloktopia,
 5. Somnium,
 6. OVR Metaverse,
 7. Star Atlas,
 8. Meta Horizon Home,
 9. Roblox Metaverse,
 10. Second Life Metaverse.

Üçüncü aşama: Sanal arsa yatırımı yapmak. Bu konuda detaylı bilgi için “Metaverse Arsa” yazımızı tavsiye ederiz.

Video: Metaverse arsa alımı.

Güvenilir Metaverse Siteleri

Şu an kurumsal olarak metaverse yatırımı yapan firmalar Second Life, Facebook ve Roblox’tur. Bunlar gerçek dünyada vergi mükellefleridir. Yani sorumlu oldukları ve denetlendikleri bir merci vardır.

Decentraland, The Sandbox ve Axie Infinity gibi platformlar ise geçmişte oyun alanına yatırım yapan firmalardır. Bunlar da belirli bir kurumsallığa sahiptir. Fakat geçmişteki varlıkları oldukça küçük bir hacme sahiptir. Bu da bahsi geçen firmaların metaverse teknolojilerini ne denli geliştirebilecekleri konusunda soru işaretleri doğurmaktadır.

Son dönemde ise Somnium ve Bloktopia yeni popüler metaverse siteleri olarak öne çıkmaktadır.

Bir metaverse platformuna güvenmek konusunda tek ölçüt platformun sahiplerinin iyi niyeti değildir. Aynı zamanda kurulan platformların siber saldırılara karşı dirençli olması önemlidir. Sanal dünyada siber saldırılara karşı yeterince dirençli olmayan bir platformun yaşaması mümkün değildir.

Bloktopia
Önemli metaverse platformlarından Bloktopia evreni.

Bazı firmalar aslında fazlaca bir değere sahip olmayan NFT ürünlerini metaverse adı altında satmaktadır. Ancak aslında bu firmalara ait metaverse ile ilişkili hiçbir yatırım mevcut değildir.

OVR Metaverse güvenilir mi?

OVR Metaverse, güvenilirliği konusunda kesin bir yargı üretilmeyecek bir yatırım. Çünkü platform alınan arsalara karşılık sadece karşı tarafa NFT göndermekte. Yani herhangi bir spekülasyon durumunda bu NFT’lerin muazzam düşüşler göstermesi mümkün.

OVR metaverse güvenilir mi sorusunun bu denli fazla sorulmasının nedeni aslında çok fazla OVR arsa satılmış olması.

OVR tabiri caizse ortaya bir harita koyup dünyayı parsel parsel satıyor. Normalde çok riskli gibi gözüken bu mantık, ürüne olan ilginin artması sonucunda belli bir finansal değer kazandı. Yani buradan o kadar çok arsa alındı ki platformun kendi yeterliliği değil yatırım yapan kişilerin oluşturduğu sanal değer OVR’yi finansal bir yapı haline getirdi.

Bunun dışında eğer OVR Metaverse’ten gelen NFT’leri sanal cüzdanınızda saklıyorsanız bu NFT’ler ile ilgili güvensizlik duymanızı gerektirecek bir durum yok. Yani sizin sanal cüzdanınızdaki kripto varlıkları, OVR platformunun ele geçirmesi çok mümkün bir durum değil. Bunun için bilgisayarınıza bilgisayar korsanlığı ile saldırı yapılması lazım.

Buradaki tehlike yukarıda da belirttiğimiz gibi aldığınız sanal arsaların fiyatının aniden büyük oranda düşmesi.

Metaverse siteleri ne kadar güvenli?

Fiziksel dünyadaki sınırlılıkların ortadan kalktığı sanal dünyaya metaverse adı verilmektedir. Burada metaverse konser, toplantı ya da sosyal buluşmalar planlamak mümkündür. Ayrıca metaverse adında tek bir platform yoktur. Yani bir metaverse platformunun güvenilir olması bu platformun yatırımcısı ile alakalı bir durumdur.

Facebook ve Roblox dünyaca tanınmış kurumsal firmalardır. Bu tarz firmalara ait metaverse platformları çok daha güvenlidir. Facebook’un platformunun adı Horizon Home’dur.

Yeni bir teknoloji olan metaverse alanına birçok yeni girişimci dahil olmuştur. Bu da piyasada güven vermeyen şirketlerin boy göstermesine neden olmuştur.

İlk yorum yapan siz olun

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir