İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

MetaMask nasıl kullanılır? — MetaMask Eklenti Ayarları

MetaMask, Ethereum ve diğer blok zincirlere ait tokenler ile yapılan işlemlerde cüzdan görevi gören bir Chrome eklentisi yani uzantısıdır. Ayrıca Opera, Edge ve Firefox sürümü de vardır. Özellikle metaverse teknolojisi temelinde işleyen sanal arsa uygulamaları MetaMask ile entegredir. MetaMask Türkçe versiyonu bulunsa da hâlâ çeviriler sağlıklı değildir. Öyleyse gelin “MetaMask nasıl kullanılır?” ve “Nasıl indirilir?” sorularını yanıtlayalım.

Önemli Not: MetaMask’ı hangi tarayıcı ile kullanacaksanız Google Uygulama Mağazasını (Google Play) o tarayıcı ile açın.

Video: MetaMask nasıl yüklenir?

Gerekli süre: 4 dakika

MetaMask nasıl kullanılır?

 1. Uygulamayı tarayıcınıza eklenti olarak yükleyin.

  Uygulamayı Google Chrome, Firefox ya da Opera’da eklenti şeklinde kullanmanız mümkün. Bunun için tarayıcınızın eklenti ya da uzantı pazarına (store) gidip uygulamayı bulun. Eğer Chrıme kullanıyorsanız Chrome Web Mağazası bağlantısına tıklayın ve çıkan sayfada MetaMask’ı bulup yükleyin.

 2. Yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra cüzdanı açın.

  Cüzdanı açmak için tarayıcının sağ üst köşesindeki siyah renkli puzzle parçasına benzeyen 🧩 uzantılar düğmesine tıklayın. Burada MetaMask’ı göreceksiniz. Şimdi ona tıklayın.

 3. Gerekli bilgileri girin.

  Üyelik için sistem sizden şifre vb. bilgiler isteyecek. Gerekli alanları doldurup ilerleyin. Artık bir hesabınız var.

 4. Hesabınızı kullanın.

  Sistemin içerisine girdiğinizde “Deposit Ether” sekmesindeki “View Account” yani “Hesabı Göster” alanına tıklayarak hesabınıza yükleme yapmanız mümkün. Ayrıca bazı uygulamaların MetaMask ile entegrasyon seçeneği vardır. Örneğin Axie Infinity oyununda kazandığınız tokenleri MetaMask’ınıza yüklemek için entegrasyon gerekir. Bu tür durumlarda diğer uygulama ile ilgili entegrasyon bilgilerini edinmeniz gerekir.

 5. Para yatırın, swap işlemleri yapın.

  Para yatırmak için “BTSE Wallet Page” sekmesine tıklayın. Yatırım yapacağınız para birimini seçin. Daha sonra “Deposit” yani “Para Yatır” düğmesine tıklayın. Ayrıca sistemi kullanarak yaptığınız swap işlemlerinden MetaMask %0,875 işlem ücreti almaktadır.

Video: MetaMask’ın metaverse ortamındaki kullanım alanları.

MetaMask diğer bilgisayarlarda nasıl kullanılır?

MetaMask güvenlikli bir cüzdan uygulaması olduğu için bazı güvenlik protokollerine sahiptir. Örneğin uygulama, onu kurduğunuz tarayıcı ve bilgisayarın dışında çalışmaz. Bu durumda aktarım işlemi yapmanız gerekir.

Ayrıca MetaMask’ınızı Binance blok zinciri ile de bağlayabilirsiniz. Bunun için “Binance Smart Chain Metamask Ekleme” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

MetaMask’ı başka bir bilgisayarda kullanmak için programdaki “Hesap (Account)” ikonu ve ardından “Ayarlar (Settings)” sekmesine basın. Ardından “Reveal Seed Words” yani “Temel Kelimeleri Göster”e tıklayıp şifrenizi girin. Ardından size onay için verilen betiği kaydedin.

Nitekim kaydettiğiniz betik ile birlikte yedekleme veya farklı bir bilgisayardan giriş işlemini yapmanız mümkün.

MetaMask geleceği yönlendirecek teknoloji olan metaverse için kullanılacak temel cüzdanlardan biri olmaya aday. Uygulama ile ilgili daha fazla bilgi için MetaMask.io adresini ziyaret etmeniz mümkün.

12 Yorum

 1. […] MetaMask nasıl kullanılır?MetaMask nasıl kullanılır?yonetici1 tarafındanMetaMask, Ethereum ve tokenler ile yapılan işlemlerde cüzdan görevi gören bir uygulamadır. Özellikle metaverse teknolojisi temelinde işleyen sanal arsa uygulamaları da genellikle MetaMask ile entegredir. Öyleyse gelin "MetaMask nasıl kullanılır?" ve "Nasıl indirilir?" sorularını yanıtlayalım. […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir