İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Metaverse arsa nasıl alınır? — Sanal arsa nedir?

İnternetin bir sonraki basamağı olan metaverse teknolojisi ile üretilen sanal arazilerdeki her bir parçaya metaverse arsa, metaverse land ya da sanal (dijital) arsa denmektedir. Son dönemde metaverse evreninden sanal arsa almak popüler bir yatırım aracı. Öyleyse “Metaverse nedir, sanal arsa nasıl alınır?” sorusunu yanıtlayalım.

Video: OVR sanal arsa nasıl alınır?

Gerekli süre: 4 dakika

Metaverse arsa nasıl alınır?

 1. Önce MetaMask eklentisini yükleyin.

  Sanal arsa alımı, bir kripto varlık işlemidir. Bu sebeple öncelikle MetaMask eklentisini yüklemeniz şarttır. Bu eklentiyi yüklemek için gerekli bilgileri “MetaMask nasıl yüklenir?” yazımızda bulabilirsiniz.

 2. Metaverse arsa alacağınız platformu seçin.

  Şu an ülkelerin bile sanal arsa aldığı en gelişmiş platform Decentraland alanıdır. Ayrıca Bloktopia, OVR, Somnium, Axie Infinity ve Sandbox platformlarından da arsa alabilirsiniz.

 3. Decentraland Marketplace alanına ulaşın.

  Biz arsa almak için Decentraland’ı seçtik. Şimdi arsa almak için Decentraland Marketplace bağlantısına tıklayın.

 4. Parsel ilanlarını bulun.

  Arsa almak için sayfanın en altındaki “Parcels and Estates” bölümüne gelin. Burada “Parcel” yazan ürüne tıklayın.

 5. Metaverse alanından bir parsel seçin.

  Ekrandan bir parsel seçtikten sonra sağ alttaki “Buy” düğmesini seçin. Tıkladığınızda “You need to Sign In to access this page.” diye bir uyarı alacaksınız. Bu uyarıdaki Sign In bağlantısına tıklayın.

 6. MetaMask’a bağlanın.

  Burada sizden MetaMask eklentisine bağlanmanızı isteyecek. Az önce MetaMask’ı zaten yüklemiştiniz. Connect deyin. Sonra karşınıza çıkan ekranda MetaMask’a bağlanın.

 7. Karşınıza çıkan onay ekranlarını teyit edin.

  Karşınıza çıkan onay ekranlarını onayladığınızda artık sanal arsanız MetaMask cüzdanınıza aktarılmış olacak. Tabii burada MetaMask cüzdanınızda yeterince Ethereum olması gerekiyor.

 8. Artık bir metaverse arsanız var.

  Metaverse arsanızı OpenSea veya Rarible gibi bir sanal pazarda istediğinizde satabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki videoyu izleyerek daha ucuz arsalar satan OVR’den arsa almayı öğrenmeniz de mümkün.

Metaverse coin ile arsa yatırımı yapma

Mutlaka sanal arsa satın almak zorunda değilsiniz. Aslında kripto paraların tamamı sanal hisselerdir. Sanal arsası bulunan platformların kripto paralarından almak da sizi bu ekosistemin bir parçası hâline getirecektir.

Yani metaverse arsa nasıl alınır, sorusunun bir yanıtı daha var. Bunun için şu işlemleri yapmalısınız:

Bir kripto para borsasına üye olun.

Sanal arsa satan şirketlerin kripto paralarından almak için öncelikle kripto paralarla işlem ve takas yapma imkânınız olmalıdır. Bu sebeple Binance ya da BtcTurk gibi bir kripto para borsası üyeliği şarttır.

Şu an için metaverse tabanlı en önemli coin MANA coindir. Bu şekildeki diğer kripto paralar için metaverse coin listesi yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Sanal arsanızda kullanmak üzere dijital kopyanız olan MetaHuman modellemenizi hazırlayın.

Gelecekte sanal evrende sizi temsil edecek dijital kopyanızı oluşturmanız mümkün. Bunun için bu yazıyı bitirdiğinizde “MetaHuman nasıl oluşturulur?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Metaverse arsa almak iyi bir yatırım mı?

Şu an Decentraland gibi sanal arsa satıcıları popüler olsa da bu alana Facebook ve Microsoft güçlü bir yatırım yapmıştır. Yani yakın dönemde bu iki firmanın ürünlerinin piyasayı domine etme olasılığı büyük. Bu sebeple şimdilik küçük çaplı bir yatırım yapmak daha mantıklı görünüyor.

Metaverse altyapısına sahip sanal arsalar gelecekte milyar dolarlık servetlere dönüşecek. Örneğin sadece Facebook’un Horizon Home ile metaverse arsa satışına gireceğini açıklamasından sonra bir ayda dijital yani sanal arsa fiyatları %42.000 arttı.

Metaverse denilen sanal bir dünyanın oluşturulmasına dair görüş ilk olarak 90’lı yıllarda bilimkurgu romanlarında işlenmiştir. Nitekim bu kelimeyi ilk olarak Stephenson “Snow Crash” adlı romanında kullanmıştır. Ancak zamanla metaverse teknolojisine Facebook ve Microsoft gibi büyük firmalar yatırım yapmıştır. Bu da bu “Sanal arsa nasıl alınır?” merakını tetiklemiştir.

Bugün Decentraland, The Sandbox, Axie Infinity ve henüz piyasaya çıkmayan Facebook Meta‘ya ait arsalar milyar dolarlık bir yatırım aracı durumundadır. Ayrıca sanal arsa içerisinde dijital ürün üretip OpenSea NFT ile satarsanız bu size ciddi gelir sağlama potansiyeline sahiptir.

Ayrıca OVR platformu içerisinde Metaverse Türkiye arsaları kapış kapış satılmaktadır. Bu konuda “Satılık Metaverse Arsa” yazımızı okuyabilirsiniz.

Aşağıda “Metaverse Sanal Arsa Fiyatları” tablosu metaverse arsa fiyatları konusunda size fikir verecektir.

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.

Sanal arsa almak riskli mi?

Bugün için sanal arsaya yatırım yapmak riskli bir tercihtir. Çünkü henüz bu alandaki metaverse alanları yeterince kurumsallaşmış bir yapıda değildir. Bu yüzden volatite yüksektir. Hatta arsa satışında ilk sıralarda yer alan Decentraland merkeziyetsiz yani hiçbir merkezi olmayan bir sistemdir. Bu da sanal arasa temelli yatırımların herhangi bir şok durumuna karşı dirençli olup olmadığına dair bir fikir vermemektedir. Decentraland MANA birim fiyatı 28 Kasım 2021 saat 12.10’da $ 4,5400 civarındadır. En düşük fiyata alınabilecek metaverse sanal arsa ise Metahero yatırımıdır.

Ayrıca Roblox Metaverse, Robux coin ile birlikte ciddi bir atılım yapmıştır. Kısa zamanda Roblox oyunlarının çok gelişmiş sanal arsalara entegre edilmesine dair çalışmalar vardır.

Bugün için sanal arsa emlak piyasasının geleceğini görmek için özellikle Facebook’un yatırımının dönütleri önemlidir. Eğer Facebook yani Meta, Horizon Home projesinde başarılı bir girişim olursa bu alanda üretilen mülkler de milyarlarca dolarlık bir yatırım hâlini almaya adaydır.

Kısacası henüz bu alan belirsizliklerle doludur. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır. Ayrıca “NFT nasıl yapılır?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Video: Metaverse sisteminde neler var?

Sanal arsa teknolojisinin geleceği

Sanal arsa teknolojisinin geleceği ile ilgili farklı görüşler mevcuttur. Kimilerine göre sanal arsa fikri, gelecek endişesi yaşayan sosyal medya devlerinin bir dayatmasıdır. Dolayısıyla insanlığa sunacağı hiçbir hizmet yoktur. Nitekim bir toplantıya hologram ile katılmak ve bir Zoom görüşmesi yapma arasında çok da fark yoktur.

Bu olumsuz görüşlere rağmen önemli bir kesim, metaverse teknolojisini insanlığın geleceği olarak görmektedir. Bu teknoloji sayesinde sadece eğlence amaçlı yeni bir dünya oluşturulmayacaktır. Ayrıca ticaretin büyük ölçüde yön değiştirdiği bir alan meydana gelecektir.

Dünyanın geleceğini bu teknolojide gören Barbados adlı ülke, şimdiden sanal dünyadan arazi satın almıştır. Bunun gibi örnekler teknolojinin geleceğinin açık olduğu görüşünü güçlendirmektedir.

Tüm bunların dışında sanal arsa teknolojisi, kripto paraların geleceği açısından önemli bir süreç başlatmıştır. Nitekim sanal arsa üreticisi olan yatırımların kripto birimleri kısa zamanda büyük kâr marjlarına ulaşmıştır. Bu konuda “2022 Coin Tahminleri” yazımızı okumanızı öneririz.

YouTube kanalımıza ulaşmak için yukarıdaki resme tıklayabilirsiniz.

25 Yorum

 1. […] Sanal arsa nasıl alınır? — Sanal arsa nedir?Sanal arsa nasıl alınır? — Sanal arsa nedir?yonetici1 tarafındanİnternetin bir sonraki basamağı olan metaverse teknolojisi ile üretilen sanal arazilerdeki her bir parçaya sanal arsa ya da dijital arsa denmektedir. Nitekim bu arsalar gelecekte… […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir