İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Akhilleus’un Şarkısı: Aşil ve Truva Savaşı’nın Mitolojik Anlatısı (Tavsiye)

Akhilleus’un Şarkısı, Yunan mitolojisinin önemli figürlerinden olan yarı tanrı Akhilleus yani Aşil’in mitolojik anlatısıdır. Özet olarak eserde Truva Savaşı ile sınanan Akhilleus’un ihtirasları ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple yapıt, mitolojik roman seven kişiler için Ben Kirke ile birlikte okunması gereken kitaplar listesinde tavsiye edilebilir. Akhilleus’un Şarkısı, mitolojik roman yazarı Madeline Miller tarafından yazılan ilk romandır. Eser, Goodreads puanlamasında “fantastik yapıt” kategorisinde 2018 yılında zirvede yer almıştır.

Roman, mitolojiden hoşlanan okurların yoğun ilgisiyle karşılansa da aşk temasını “popüler kültür” malzemesi yaptığı yönüyle eleştirilmiştir. Ben de bu görüşe katılıyorum. Öyle ki yazarın diğer romanı Ben Kirke mitolojik romanlara ilgili duyanlar için daha iyi bir seçenek. Bununla birlikte Akhilleus’un Şarkısı’nın hırs ve ihtiras öykülemelerinden hoşlananlar için çok sağlam bir kurguya ve derin bilinç akışı örneklerine sahip olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Akhilleus’un Şarkısı Romanının Konusu

Roman temelde Patroklos ve Akhilleus karakterleri üzerine inşa edilmiştir. Nitekim yazar eseri kaleme alırken İlyada Destanı’ndan geniş ölçüde yararlanmıştır. Hatta bu duruma binaen, roman kitap eleştirmeni Joanna Trollope tarafından “Homer okusaydı gurur duyardı.” sözleriyle övülmüştür. Destanda Akhilleus ile alakalı anlatılan mitoslar romanda modern tekniklerle özel pastiş ve metinler arası parçalar yoluyla aktarılmıştır. Ayrıca romanın olay örgüsünde Ovidius, Publius Vergilius Maro ve Sofokles gibi önemli antik çağ portrelerinden de yararlanılmıştır. Bu yapılırken Yunan tanrılarının bakış açıları, acımasızlıkları ve yer yer çaresizlikleri tasvir edilmiştir:

Kıskançlık onun için acayip yabancı bir duyguydu. İncinmişti ama bunu nasıl dile getirebileceğini bilmiyordu.

Kitaptan Alıntı

Romanda Truva Savaşı’na sürüklenen Akhilleus psikolojik bir kanon olarak işlenmiş; onun hırsları ve zaman içinde dönüşen kimliği yüzelsel de olsa psikanaliz bir yöntemle betimlenmiştir. Bu betimlemeler zaman zaman bir mitos üslubundan masalsı bir iklime doğru kaymaktadır. Ortaya destansı bir hikâye ve masalsı karmaşa çıkmaktadır. Özellikle kitabın son kısmında olay akışı hızlanmakta ve kitap çok sürükleyici bir hâle gelmektedir.

Romanın Bakış Açısı

Roman, bir çocuğu öldürdüğü için tanrılar tarafından cezalandırılan ve sürülen Patroklos’un dilinden Phthia Prensi Akhilleus’u anlatmaktadır. Bununla birlikte eserde karma bakış açısı mevcuttur. Mitolojik üsluba uygun olarak tanrısal ve gözlemci bakış açıları birlikte verilmiştir.

KAYNAKÇA

Kapukaya, Z. (2018). İlyada Destanı’nda İda (Kazdağı)Muğla Sıtkı Koçman University Journal of Social Sciences41.

Özet
Akhilleus'un Şarkısı: Aşil ve Truva Savaşı'nın Mitolojik Anlatısı (Tavsiye)
Başlık
Akhilleus'un Şarkısı: Aşil ve Truva Savaşı'nın Mitolojik Anlatısı (Tavsiye)
Açıklama
Akhilleus'un Şarkısı romanının özeti, tavsiye bilgileri, konusu, özet karekterleri, bakış açısı; Akhilleus yani Aşil nedir, kimdir?
Yayımcı
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir