İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anlatamıyorum Şiiri İncelemesi (Tahlili) | Moro Romantico Şiirinin Hikâyesi

Anlatamıyorum şiiri, Garip şiir anlayışının gerçek bir olgunluğa ulaştığı döneme ait, şiir estetiği açısından başarılı bir Orhan Veli şiiridir. (Şiiri okumak için tıklayın.) Moro Romantico olarak da bilinir. Bella Eskenazi, Orhan Veli’nin kendisine âşık olduğunu ve bu şiirin kendisi için yazıldığını söylemiştir. Bu şiirle birlikte, özellikle Kitabe-i Seng-i Mezar ile başlayarak sıradan sokak yaşamının temsilcisi olan Garip şiiri artık bu özelliğinden uzaklaşmaya başlamış, duygulara yönelmiştir. Ayrıca Orhan Veli’nin aşkı en güzel anlattığı şiir, Anlatamıyorum şiiri olarak kabul edilmektedir (Ulucan, 2016). Orhan Veli şiirinin olgunluk çağına denk düşen bu şiir, yalın ama güçlü anlatımın kanonik bir örneği olmayı başarmıştır. Bu husustaki başarılı Orhan Veli şiirlerinden bir diğeri İstanbul’u Dinliyorum’dur.

Anlatamıyorum şiirini okumak için tıklayınız.

Bu şiir içerisinde geleneksel Garip şiirine zıt olarak söz sanatlarının da bulunduğu, bu sanatların dengeli bir yoğunlukta kullanıldığı görülür. Nitekim şiir tecahülüarif sanatı ile başlar: Ağlasam sesimi duyar mısınız/ Mısralarımda? Bununla birlikte ilk dönem Garip şiirine benzer şekilde dize taşırma yani anjambuman kullanımları sürdürülür.

Anlatamıyorum Şiiri İkinci Dönem Garip Şiiri Örneğidir

Şiirdeki bir diğer dikkat çekici özellik soyut olana yöneliştir. Nitekim şiirin son dörtlüğünde anlatılamayan ama hissedilen bir duygu dünyasından bahsedilmektedir. Bu bahsedilen çağrışım korku ve bilinmezliklerle doludur. Öyle ki burada geleneksel Garip şiirindeki hayatı umursamama ve anı yaşama temalarının ve sürrealist bir etkiyle kurulan otomatik şiir tarzını  yıkıldığı görülmektedir. Sanki şair bilinmezliğin içerisindeki korkuyu beklemekte, dadaizmin dünyaya anlamsız gözlerle bakan tesadüfçü çizgisi yeni Garip şiirinden yavaş yavaş silinmektedir.

Orhan Veli’nin bu yeni şiir tarzında Garip şiirinde geleneksel olarak kullanmaktan kaçındığı sıfatların da geri döndüğü görülmektedir. Çünkü ilk dönem Garip şiirinde Orhan Veli sıfatların şiiri daha sanatkârane yaptığına inanmıştır.

Orhan Veli’nin şiirde ulaştığı bu yeni merhale, kendisinden sonra oluşan ve Yeni Garipçiler olarak adlandırılan tarzı da besleyecektir. Bu tarzın içerisinde değerlendirebileceğimiz Behçet Necatigil, Nilüfer şiirinde Anlatamıyorum şiiri ile yakın bir çağrışımsal evreni paylaşmaktadır.

Ben oraya koymuştum, almışlar,
Arasına sıkışık saatlerin.
Çıkarır bakardım kimseler yokken;
Beni bana gösterecek aynamdı, almışlar.

Anlatamıyorum Şiiri (Moro Romantico)

 Ağlasam sesimi duyar mısınız,
Mısralarımda;
Dokunabilir misiniz,
Gözyaşlarıma, ellerinizle?

 Bilmezdim şarkıların bu kadar güzel,
Kelimelerinse kifayetsiz olduğunu
Bu derde düşmeden önce.

 Bir yer var, biliyorum;
Her şeyi söylemek mümkün;
Epeyce yaklaşmışım, duyuyorum;
Anlatamıyorum. 

ANLATAMIYORUM ŞİİRİ İÇİN KAYNAKÇA

Mungan, M. (1994). Bir garip Orhan Veli. Metis.

Ulucan, M. (2016). Orhan Veli’nin Şiirlerinde Çocuksu Söylem. Firat University Journal of Social Sciences/Sosyal Bilimler Dergisi, 26(2).

Özet
Anlatamıyorum Şiiri İncelemesi (Tahlili) | Moro Romantico Şiirinin Hikâyesi
Başlık
Anlatamıyorum Şiiri İncelemesi (Tahlili) | Moro Romantico Şiirinin Hikâyesi
Açıklama
Anlatamıyorum şiirinin (şiiri) incelemesi, tahlili, hikayesi, kime yazılmıştır? Bella Eskenazi kimdir? Anlatamıyorum şiiri kimin?
Yayımcı
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir