İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Betik (Eylül 2020): Her Boyutuyla Evren Sayısı

Evreni konu alan bu sayımızda zengin bir içerikle karşınızdayız. Bu sayıda
evrenin edebî, bilimsel, mecazi, teolojik, dil bilimsel vb. birçok boyutunu ele aldık. Sorular sorduk: Evrenin yapısı nasıldır? Düşünce ve edebiyatla ilgisi nedir? Kara delikler niçin oluşmuştur?
Yine kıymetli hocalarımızla söyleşiler yaptık. Uzun sözün kısası “Evren Betik”i keyifle okumanız
dileğiyle…

Peki evren nedir?

Evrenin oluşumuyla ilgili günümüzde en çok kabul gören görüş “Büyük Patlama Teorisi”dir. Bu teoriye göre evren, başlangıçta çok yoğun bir enerjiden büyük bir patlama sonucunda zamanla genişleyerek oluşmuştur. Bu süreçte; nebulalar, galaksiler, asteroitler ve dünyamızın da bulunduğu Güneş Sistemi gibi birçok sistem meydana gelmiştir. Asırlar önce uzayı izleyerek gök cisimlerinin konumlarını saptayan kadim gök bilimcilerin yaptığı çizimler ile günümüzde modern cihazlarla yapılan çizimler karşılaştırıldığında, bu çizimler arasında anlamlı bir farklılığın bulunduğu görülmektedir. Bunun sonucunda evrenin zamanla genişlediği yönündeki düşünce güç kazanmıştır.

BETİK’E YAZI ÖNER: Bir sonraki sayımız olan Ocak 2021 sayımızda “Başlangıç” konusunu inceleyeceğiz. Bu konuyu içeren yazılarınızı şartnameyi okuduktan sonra 15 Aralık tarihine kadar yonetici@simitcay.com adresine gönderebilirsiniz.

YAZILARA AYRI AYRI ULAŞMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ BAĞLANTILARI KULLANABİLİRSİNİZ.

Kapak

ÖZGÜN FOTOĞRAFLAR/RESİMLER

19 Mithat EROĞLU

31 Özkan OLCAY

35 Özkan OLCAY

38 Özkan OLCAY

41 Esra SARAL

43 Evrim GONCA

56 Evrim GONCA

58 Mithat EROĞLU

90 Esra SARAL

113 Özkan OLCAY

Bu yayının tüm hakları simitcay.com ve tatilanim.com‘a tarafından saklıdır. Yazıların tüm sorumluluğu yazarlarına aittir.

https://www.instagram.com/p/CFIT-B1J8bN/

10 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir