İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Makale nasıl yazılır? Örnek Makale, İnceleme, Öneriler

Makale, daha çok bilimsel konuların anlatıldığı düzyazı şeklindeki öğretici bir metin türüdür. Makale yazarı, okura ilettiği bilgileri kanıtlamak için çeşitli veriler, bulgular ve bilgiler sunar. Bu yüzden akademik kaynaklar makalelerin olmazsa olmazıdır. Bu kaynaklar makalelerin içerisinde dipnot ya da cümle için atıf sistemi ile gösterilir. Nitekim bu yazıda birçok makale inceleme örneği ve makale nasıl yazılır sorusuna cevap bulacaksınız.

Makale nasıl yazılır?

Makaleler bir başlık ile başlayıp daha sonra özet ve giriş kısmı ile devam eder. Girişten sonra anlatılması gereken konunun aktarıldığı ana gövde yani konu bölümü gelir. Bu bölüm pozitif bilimlerle alakalı çalışmalarda yöntem ve bulgular olmak üzere ikiye ayrılır. Bu bölümün sonunda ise sonuç bölümü gelir. Ayrıca sayısal verilerle ilgili çıkarımların bulunduğu makalelerde sonuçtan sonra tartışma bölümü bulunur. Bunların ardından makalenin içerisinde kullanılan atıfların yer aldığı kaynakça bölümü alfabetik bir sıra ile verilir. Bir makale birden fazla kişi tarafından da yazılabilir.

Türk edebiyatındaki ilk makale nedir?

Türk edebiyatında ilk makale Şinasi’nin Tercüman-ı Ahvâl gazetesinde yayımladığı Tercüman-ı Ahvâl Mukaddimesi olarak kabul edilir.  Yani makale/araştırma yazısı türü Türk edebiyatına Tanzimat Dönemi’nde girmiştir. Bu makalede özet, giriş, yöntem, bulgular, sonuç ve tartışma, kaynakça bölümleri yoktur. Makaleler ilk ortaya çıktığında bilimsel bir amaçtan çok halkı bilgilendirmek amacıyla yazılan bilgilendirici yazılar olarak düşünülmüştür.

MAKALENİN ÖZELLİKLERİ İLE İLGİLİ 5 DAKİKALIK ÖZET VİDEOMUZ

Makaleyi anlattığımız bu yazıyı video olarak da izleyebilirsiniz.

Makalenin özellikleri nelerdir?

 • Makalelerde dil göndergesel işlevi ile kullanıldığı için yazar, ulaşmak istediği insanların anlayabileceği sade ve akıcı bir dil kullanmalıdır.
 • Makaleler daha çok akademisyenler ve bilim insanları tarafından yazılır. Bu yüzden makalelerde yazıldıkları alana ilişkin kavramlar kullanılır.
 • Makale yazan araştırmacının olaya tamamen objektif ve bilimsel bakması gereklidir. Öznel değerlendirmeler bir makalenin bilimselliğini zedeler.
 • Eski dönemlerde makaleler daha çok gazetelerde yayımlanırken bugün makale denince akla özellikle internet üzerinden yayın yapan akademik dergiler gelmektedir. Ayrıca makaleler düzenlenen bilimsel sempozyumlarda bildiri olarak sunulmaktadır. Sizin de yayımlamak istediğiniz bir makaleniz varsa Betik adlı yayınımızda yayımlanması için başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Makalenin sonuç bölümü tamamen özgün olmalı ve bu bölümde kaynak gösterilmemelidir.
 • Bir makalenin anlaşılabilir olabilmesi için birtakım şekil özelliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Nitekim bir makalede 200 kelimenin üzerine çıkan paragraflar olmamalı aynı zamanda 20 kelimeden daha uzun cümleler kurulmamalıdır. Bu kurallara uyulmadığında metnin okunması zorlaşmaktadır.
 • Makaleler o konuda uzman kişiler tarafından yazılmalıdır. Bir makalede kullanılan bütün bilgiler kaynakça kısmında gösterilmelidir. Bu yapılmadığı takdirde intihal yani bilgi aşırma durumu ortaya çıkar ve bu bir yasal suçtur.
 • Makalede dil, ciddi ve bilimseldir.
 • Metinde emeği olan kişilerin adları, makalenin yazıldığı yıl ve yazarların iletişim bilgileri mutlak surette ilk sayfada bulunmalıdır.
 • Bir makalede özet kısmının yabancı bir dilde de kaleme alınması o makaleye değer katar.
 • Makalelerde bol bol tanım, açıklama, tanık-kanıt gösterme ve bilimsel betimlemelerden yararlanılır. Vaka incelemesi yapılmadıkça öykülemeler makalenin doğasına uygun değildir.

Makale Örnekleri

Sitemizde çevrim içi olarak yayımladığımız ve Google Makale İndeksi Scholar tarafından da taranan üç aylık yayınımız “Betik”in sayılarında birçok makale/araştırma yazısı örneği bulabilirsiniz.

Yapay Zekâ Evreninde Doğal Dili Tanımlamak: İstatiksel Öğrenme ve Dil Edinimi

Türk Mitolojisi Evreninde Geyik Motifi Üzerine Genel Bir İnceleme

Özdemir Asaf’ta “İnsan”dan “Evren”e Bakış

Sezgin Kaymaz’ın Uzunharmanlar’da Bir Davetsiz Misafir Adlı Romanında “Paralel Evrenler”

Karagöz’ün Evreni

Özet
Makale nasıl yazılır? Örnek Makale, İnceleme, Öneriler
Başlık
Makale nasıl yazılır? Örnek Makale, İnceleme, Öneriler
Açıklama
Makale, daha çok bilimsel konuların anlatıldığı düzyazı şeklindeki öğretici bir metin türüdür. Makale yazarı, okura ilettiği bilgileri kanıtlamak için çeşitli veriler ve bilgiler sunar.
Yayımcı
Yayımlayan
Simit Çay Edebiyat Etkinlikleri
Logo

5 Yorum

 1. […] Makale gibi bilimsel metinlerde sade bir dil kullanılmakla birlikte anlatılan konunun uzmanı olmayan kişiler bazı ifadeleri anlamakta zorlanabilir. Bunun nedeni konunun özel bir uzmanlık gerektirmesidir. Örneğin tıp alanında yazılmış bir makaleyi bu konuda eğitim almamış bir kişinin anlaması neredeyse imkânsızdır. Çünkü bu makalede geçen kavram ve terimler yalnızca tıp bilimi konusunda eğitim almış kişiler tarafından bilinebilir. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir