İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Facebook Horizon Home Rehberi | Meta Horizon Worlds

Facebook, Meta adını aldıktan sonra metaverse yatırımı için milyarlarca dolar ayırdığını açıklamıştır. Nitekim Facebook Metaverse, VR yani sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde birçok ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacak Horizon Home (Horizon Worlds) adlı bir sistemdir. Sanal gerçeklik gözlüğü yatırımcısı Oculus tarafından geliştirilen sistem önümüzdeki birkaç yıl içerisinde adım adım piyasaya çıkacaktır. Peki, “Facebook Horizon Metaverse nedir?” ve buraya yatırım yapmanın yolları nelerdir? Şimdi gelin bu soruyu yanıtlayalım.

Video: Facebook Horizon Home tanıtımı.

Time needed: 5 hours.

Facebook Horizon’a nasıl girilir?

 1. Facebook Metaverse sisteminin mantığını anlayın.

  Henüz Facebook resmî metaverse alanını tanıtmadı fakat konu hakkında bazı ipuçları sağladı. Görünen o ki, şu an hizmette olan Horizon Home adlı platform, Oculus desteği ile Facebook Metaverse operasyonlarının amiral gemisi olacak. Ancak bu sistem muhtemelen farklı yatırımcılara da açık bir sanal platform işlevi görecek. Nitekim Facebook; Decentraland, The Sandbox ve Axie Infinity gibi hâlihazırda metaverse hizmeti sunan yapıları bir platformda toplamayı hedefliyor gibi gözükmektedir.

 2. Horizon Home sistemine üye olun.

  Facebook, muhtemelen şu an Horizon Home sistemi ile ilk metaverse tecrübesi için yoğun bir çalışma içerisinde. İşin güzel tarafı şu an Horizon Home bağlantısına tıklayarak üye olma şansınız var. Her ne kadar Horizon Home hâlâ satın alınan Oculus firmasının sitesinde hizmet verse de sayfa logosunun Meta olması, Facebook’un vizyonunu ortaya koyuyor. Üyelik için Facebook hesabınız ile giriş yapıp 4 haneli bir pin kodu girmeniz yeterli.

 3. “Facebook Horizon nedir?” sorusuna yanıt arayın.

  Horizon Home’u tanımak, Facebook Metaverse henüz ilan edilmeden ciddi anlamda bir adım önde olmayı sağlar. Bu sebeple sisteme üye olmak önemli. Bunun için sisteme girdiğinizde bir anketle karşılaşıyorsunuz. Facebook sizden sisteme giriş amacınızı soruyor. Bu da aslında sanal arsa sisteminde Facebook Horizon’un gelişimi için bir geri bildirim mekanizması.

 4. Mevcut uygulamalar hakkında bilgi edinin.

  Metaverse uygulamasını hâlihazırda kullanan Axie Infinity gibi platformlar var. Bu hususta “Axie Infinity nedir?” yazımızı incelemenizi öneririz. Ayrıca Facebook Oculus üretimi sanal gözlüklerle çok ünlü hocalardan özellikle fitness dersi alma gibi akımlar ABD’de şimdiden önemli bir pazar hâline geldi.

Facebook Horizon Home metaverse sisteminin temel amacı nedir?

Video: Kısaca Metaverse Sistemi.

Şu anki görünüşe göre Facebook’un amacı birçok farklı metaverse şirketi ile iş birliği içinde çalışmaktır. Burada şirketin temel amacı tüm metaverse sistemini kendi tasarlamak değildir. Aksine temel platformu kurup farklı yatırımcıların sistemden sanal arsa satın alması hedefi ön plandadır. Muhtemelen sistemin çatısı Horizon Home olacaktır.

Bunu bir sanal satış mağazası sistemine benzetmek mümkün. Bir satış platformunda aslında kendi başına ayrı şirketlere sahip pek çok satıcı var. “Facebook metaverse vizyonu“nu adlı metinde buna dair ipuçları var. Ama tabii ki tam olarak ne ile karşılaşacağımızı şu an çok az sayıda kişi biliyor. Söylediklerimiz yalnızca bizim tahminlerimiz.

Facebook en büyük rakiplerinden olan Microsoft ile dahi metaverse anlaşmaları yaptığını hatırlatmak önemli. Bu şirketin yeni vizyona verdiği önemi gösteriyor. Ayrıca metaverse sistemini hâlihazırda kullanıma sunan The Sandbox tarafından yapılan bir Twitter paylaşımına Facebook “Metaverse gittikçe gelişiyor.” diye yanıt vermiştir. Bu da aslında Facebook’un bir metaverse alternatifinden ziyade çatı bir sanal arazi hedefini göstermektedir.

11 Yorum

 1. […] Facebook Horizon nedir? — Facebook Metaverse ne zaman çıkacak?Facebook Horizon nedir? — Facebook Metaverse ne zaman çıkacak?yonetici1 tarafındanFacebook, Meta adını aldıktan sonra metaverse yatırımı için milyarlarca dolar ayırdığını açıklamıştır. Facebook Metaverse, VR yani sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde birçok ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacak Horizon Home (Horizon Worlds) adlı bir sistemdir. Sanal gerçeklik gözlüğü yatırımcısı Oculus tarafından geliştirilen sistem önümüzdeki birkaç yıl içerisinde adım adım piyasaya çıkacaktır. Peki, "Facebook Horizon Metaverse nedir?" ve buraya yatırım yapmanın yolları nelerdir? […]

 2. […] Facebook Horizon nedir? — Facebook Metaverse ne zaman çıkacak?Facebook Horizon nedir? — Facebook Metaverse ne zaman çıkacak?yonetici1 tarafındanFacebook, Meta adını aldıktan sonra metaverse yatırımı için milyarlarca dolar ayırdığını açıklamıştır. Facebook Metaverse, VR yani sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde birçok ihtiyacınızı karşılamanızı sağlayacak Horizon Home (Horizon Worlds) adlı bir sistemdir. Sanal gerçeklik gözlüğü yatırımcısı Oculus tarafından geliştirilen sistem önümüzdeki birkaç yıl içerisinde adım adım piyasaya çıkacaktır. Peki, "Facebook Horizon Metaverse nedir?" ve buraya yatırım yapmanın yolları nelerdir? […]

 3. […] Nitekim bu arsalar gelecekte milyar dolarlık servetlere dönüşecek. Örneğin Facebook’un Horizon Home ile metaverse arsa satışına gireceğini açıklamasından sonra bir ayda dijital yani sanal arsa […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.