İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Metaverse Giriş Yap! — Metaverse Login ve Üyelik (2024)

Son güncelleme tarihi Ocak 11, 2024

Metaverse giriş yani login işlemleri için birçok farklı platform mevcut. Bu yazıda metaverse sanal evrenine giriş yapmak ve metaverse arsa satın almak amacıyla hangi şirket ve platform sitelerine üye olabileceğiniz konusunda bilgi ve bağlantılar bulacaksınız.

Metaverse giriş için adım adım aşağıdaki talimatları uygulamalısınız. Aynı işlemleri aşağıdaki videoda da anlattık.

 1. Önce metaverse girmek için Welcome to Decentraland bağlantısına tıklayalım.
 2. Çıkan sayfada “Start Exploring” düğmesine basalım.
 3. Şimdi “Play as guest” diyoruz. Sayfanın yüklenmesi biraz zaman alacak.
 4. Çıkan ekranda kendimize bir avatar yani metahuman seçiyoruz, “Done” diyerek devam ediyoruz.
 5. Şimdi bizden bir kullanıcı adı ve e-mail istiyor. Bunları dolduruyoruz. Önce “Next” tuşuna basıyoruz, devamında kullanıcı sözleşmesini onaylıyoruz.
 6. Metaverse’teyiz.👍
 7. Eğer gerçek bir kullanıcı olarak sisteme girmek istiyorsak sayfanın aşağısındaki yönergeleri takip edin.
Video: Metaverse Giriş.

Kullanıcı olarak metaverse giriş:

 1. Önce MetaMask uygulamasını yükleyelim. Çünkü platformlardaki üyelik bu uygulama üzerinden gerçekleştirilir. Bu konuda “MetaMask nasıl yüklenir?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
 2. Gireceğin platformu seçmelisin. OVR Metaverse, Decentraland, Axie Infinity ve Bloktopia en popüler platformlardır. Bu linkleri videonun hemen alt kısmında verdik.
 3. Decentraland’a girmek için MetaMask açıkken Decentraland Play bağlantısına tıklayın ve “Play using for wallet” sekmesini seçin.
 4. MetaMask’ı seçtikten sonra gerekli onaylamaları yapın. Metaverse’tesiniz.

Önemli! Aşağıda hakkında bilgi verdiğimiz tüm metaverse şirketlerini inceledikten sonra amacınıza en uygununa karar vermeniz önemli. Bu yüzden anlattığımız platformları da detaylı bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca metaverse giriş işlemleriyle bağlantılı olarak NFT kavramını tanımanız gerekecek. Bu konuda “NFT nasıl yapılır?” yazımızı da okuyabilirsiniz.

Video: Metaverse ekosisteminin en önemli parçası olan NFT oluşturma.

Decentraland metaverse sistemine giriş

Decentraland şu an dünyadaki en popüler metaverse platformlarından biri. Üstelik bu platforma ait MANA coin ciddi bir kripto yatırım aracı hâline gelmiş durumda. Ayrıca sisteme nasıl gireceğinizi öğrenmek için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Ayrıca Decentraland platformunda kendinize bir metaverse mağaza açmanız da mümkün. Bu konuda sanal evren mağazasına yatırım yapan büyük şirketler şimdiden mevcut.

Giriş linki: Platforma ait metaverse girişine Play Decentraland bağlantısından ulaşma şansınız var. Ayrıca sistemi tam olarak algılamak için Oculus Quest 2 tarzında bir metaverse gözlüğü kullanmanızı tavsiye ederiz.

Axie Infinity Metaverse

Axie Infinity basit bir oyunmuş gibi dursa da dünyanın en değerli metaverse kripto paralarından birine sahip. Yani bu metaverse evreni içerisinde devasa bir parasal işlem hacmi var. Siz de bu sisteme ilgi duyuyorsanız ve Axie Infinity sistemine giriş yapmak istiyorsanız aşağıdaki videomuzu izlemek isteyebilirsiniz.

Axie Infinity ayrıca insanlara sanal arsa sunan bir platform. Ancak sanal arsa alım-satım işlemlerinde gas fee adı verilen işlem ücretleri ile karşılaşacağınızı unutmayın.

Giriş linki: Platformun ürünlerine ve metaverse arsasına Axie Infinity Play bağlantısı ile ulaşmanız mümkün.

Video: Axie Infinity Giriş.

Daha yakın bir dönemde dünyanın en büyük metaverse sanal arsa satışı 2,3 milyon dolara Axie Infinity sisteminde gerçekleşti.

The Sandbox Metaverse

Metaverse sisteminde milyonlarca dolarlık hacme sahip platformlardan bir diğeri The Sandbox. Nitekim platforma üye olduğunuzda SAND token kazanma ve oyun oynama gibi yetenekler elde etmiş oluyorsunuz.

Sistemin içerisinde yer alan Alpha adlı oyuna girmek için Facebook hesabınızı kullanmanız mümkün. Ayrıca oyunda elde ettiğiniz tokenleri almak için MetaMask uygulamasını yüklemeniz gerekli.

Giriş linki: Sisteme girmek için The Sandbox Game bağlantısına tıklayın.

Facebook Metaverse

Facebook yani Meta şirketinin en yeni vizyonu Horizon Home uygulaması. Bu uygulama henüz resmî olarak piyasada değil. Fakat geliştirici modu herkese açık. Platform piyasaya çıktığı zaman dünyada çok büyük bir değişime sebep olacağı iddiası bile mevcut.

Sistemin kripto parası olan Diem coin de henüz kripto para borsalarında işlem görmüyor. Ama 2022’de piyasaya çıkması muhtemel. Facebook, bu yeni para biriminin kısa sürede Bitcoin ve Ethereum seviyesine gelmesini amaçlıyor.

Horizon Home eğer lansman öncesi spekülasyonlar doğru ise yüzyılın projelerinden biri olacak. Bu teknoloji sayesinde sadece oyun dünyasında değil gerçek dünyada da çok şey değişecek.

Facebook, özellikle fiziki engeli bulunan bireyler ile ilgili de çalışmalar yürüyor. Ayrıca şimdiden fitness ve bale gibi alanlarda uzaktan eğitmenlik hizmetleri başlamış durumda. Yani uzaktaki bir eğitmenden sanki yanınızdaymış gibi ders alma imkânınız oluyor.

Tanıtım linki: Bu platform ile ilgili detaylı bilgi için Facebook Horizon Home bağlantısına tıklayın.

Roblox Metaverse Arsalarına Giriş

Dört büyük metaverse platformunun dışında farklı yatırım şirketleri de var. Bunların içerisindeki en önemli yatırımcı şüphesiz çevrim içi oyun devi Roblox. Roblox şimdiden metaverse etkinlikleri başlattı. Fakat tam anlamıyla bir metaverse arazisine sahip değil.

Şirket kısa zaman içerisinde en büyük metaverse arazilerinden birini inşa etmek konusunda iddialı. Sonuç olarak bu gerçekleşirse Roblox oyunları bu arsalara taşınacak.

Ancak Roblox metaverse sanal arsa teknolojisi dışında da tasarımlarına devam ediyor. Şirket yakında metaverse mouse teknolojisini duyurdu. Buna göre yakın dönemde metaverse oyunlara özgü mouse cihazları kullanıcıların hizmetinde olacak.

Yine de Roblox’un metaverse teknolojisinin bir dot-com balonu olmasından korktuğu belli. Bu yüzden yatırım için çok acele hareket etmiyor.

Metaverse oyunlarının yerine metaverse etkinliklerine yönelen şirket buradan çok büyük kazanç sağladı. Bu etkinlikler sayesinde platformun aktif kullanıcı sayısı 50 milyona yaklaştı.

Tanıtım linki: Daha detaylı bilgi için “Roblox Metaverse” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bloktopia Gökdelenine Giriş

Metaverse evrenlerinin görsel olarak en kalitelilerinden biri şüphesiz Bloktopia. Bloktopia sanal olarak oluşturulan bir gökdelen. Bu gökdelende eğitim ve eğlence alanları mevcut. Ayrıca platform içerisinde birçok reklam yer alıyor. Tüm bu donatılar, gökdelenden alan satın alanlara kâr olarak geri dönüyor.

Kişisel fikrimiz şu an metaverse sistemini uygulayan platformlar arasında Bloktopia’nın ayrı bir yerinin olduğu noktasında. Çünkü görsel sorununu gerçekten büyük ölçüde çözmüş durumdalar.

Tanıtım linki: Bloktopia’yı daha iyi tanımak için “Bloktopia Metaverse Platformu” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Ayrıca diğer metaverse NFT projeleri için sitemizde birçok yazımız mevcut.

Second Life Metaverse Giriş

Oyun tutkunları Second Life dediğimizde bu ada aşinadır. Çünkü sanal gerçekliği metaverse kavramı meşhur olmadan bize Second Life öğretmişti. Fakat Second Life bu süreçte bir adım geride kaldı. En azından bir öyle düşünüyorduk.

Son teknoloji haberlerine göre yakın dönemde Second Life oyunu Disneyland simülatörü ile metaverse alanına girecek. Bu konudaki detayları “Second Life Metaverse” yazımızdan edinmeniz mümkün. Second Life, metaverse vizyonuna gözlüksüz meta teknolojisini geliştireceğini iddia ederek başlıyor. Bu da oldukça etkileyici bir iddia.

Ayrıca Second Life oyunun dışında Minecraft da özellikle Tlauncher uygulaması sayesinde metaverse özellikleri göstermektedir.

OVR Metaverse Giriş

OVR şu an dünyadaki en popüler sanal arsa satıcısı. Bu yönüyle bir meta platformundan çok yatırım şirketi görüntüsünde. Şirket, dünyayı triyonlarca parsele ayırarak satıyor.

Şirketin kurduğu bu sistemde aldığınız arsaya karşılık MetaMask üzerinden size NFT sağlıyor. Bu da sistemin ne kadar güvenli olduğu sorusunu gündeme getiriyor. Bu konuda “Metaverse güvenilir mi?” yazımızı okumanızı öneririz.

Tanıtım linki: Sistemin tanıtımına “OVR Metaverse” bağlantısından ulaşabilirsiniz.

YouTube kanalımıza ulaşmak için yukarıdaki resme tıklayabilirsiniz.

Metaverse Giriş Ücreti

Cevap: Metaverse giriş ücreti uygulamalara göre farklılık gösteriyor. Genellikle metaverse oyunlarının guest yani ziyaretçi hesabı ücretsiz. Fakat para kazanma fırsatı sunan token merkezli oyun bölümlerinde ise kripto para işlemleri gerekiyor.

Kripto para işlemlerinin gerekiyor olması anında para harcayacağınız anlamına gelmiyor. Yukarıda linklerini verdiğimiz oyunlara da ücretsiz girmeniz mümkün. Ancak giriş sırasında MetaMask entegrasyonu gerekiyor. Bu da ileride gerektiğinde para harcayabilmenizi veya para kazanmanızı sağlıyor.

Metaverse konseptinin tüm dünyada etkin olarak yayılması internet bant genişliklerinin artmasına bağlı. Nitekim 5G teknolojisi ve Starlink uyduları bu konuda kritik öneme sahip diğer fütürist ve teknolojik projeler.

Metaverse nasıl alınır?

İlk aşama: Metaverse arsası satın almak için MetaMask eklentisini yüklemeliyiz. Bu eklentinin yüklenme aşamalarını “Metamask Rehberi” yazımızda anlattık.

İkinci aşama: Aşağıda özelliklerini detaylı şekilde anlattığımız Decentraland ve The Sandbox gibi seçtiğiniz platformun internet sitesine girin. Ayrıca metaverse arsası almak için OpenSea platformunu da kullanabilirsiniz. Bu işlemin detaylarını öğrenmek için “Metaverse nasıl alınır?” bağlantısına tıklayın ya da aşağıdaki videoyu izleyin.

Video: Metaverse arsası nasıl alınır?
Özet
Metaverse Giriş Yap! — Metaverse Login ve Üyelik (7 Mart 2022)
Başlık
Metaverse Giriş Yap! — Metaverse Login ve Üyelik (7 Mart 2022)
Açıklama
Dünyada metaverse adında tek bir platform yok. Bu sebeple metaverse giriş yani login işlemleri için birçok farklı platform mevcut. Bu yazıda metaverse evrenine giriş yapmak amacıyla hangi şirket ve platform sitelerine ait bilgi ve bağlantılar bulacaksınız.
Yayımcı
Selami Kıpçak
Yayımlayan
Simit Çay Kültür, Teknoloji ve Edebiyat
Logo

Bir yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir